וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באופן שוויוני: הוועדה ששומרת על זכויות העובדים

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

27.6.2024 / 11:44

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, בטור אישי על המנגנונים לשמירה על זכויות העובדים

מנהל עבודה משגיח על פועלים בתוך אתר בנייה. ShutterStock
מנהל עבודה משגיח על פועלים בתוך אתר בנייה/ShutterStock

גם תחת מלחמה, המנגנונים לשמירה על זכויות עובדים ממשיכים להתקיים. זה הישג מדהים. כחלק מההסכם הקיבוצי בענף הבניין, הוקמה לפני כעשור ועדה פריטטית (המנגנון לישוב חילוקי דעות) שתפקידה לפתור סכסוכי עבודה בין מעסיקים לעובדים, וזאת עקב התלות בבתי הדין וזמן הטיפול בתיקים. תיקים יכולים לקחת שנים עד שבית הדין מגיע לפתרון ואילו המנגנון יעל את תהליך הטיפול וקצר את זמן ההמתנה.

הוועדה דנה בכ-1,500 תיקים בשנה, מתוכם כ-84 אחוז נסגרים בפשרה. מדינת ישראל יכולה להיות גאה במערכת המשפט שלה, ולבתי הדין לעבודה יש חלק בלתי נפרד ומבורך בכך.

בעשור האחרון הגיע העומס על בתי הדין לעבודה בכל הקשור לתביעות של סיום יחסי עובד מעסיק במידה שכבר מאיימת על רמת התפקוד והאמון של הציבור בה. אדם שנפגע, ויגיש תביעה, צפוי לקבל את פסק הדין רק לאחר כמה שנים. וזה עוד לפני שהתעכבנו על העלויות שבהליכים המשפטיים. רק אלו לבדם יכולים גם למוטט אותו, במיוחד את העובד הבודד.

הדבר אף חמור יותר כאשר מדובר בזכויות עובדים. כי אין הדבר דומה כשמנהלים תביעה אזרחית בין שני בעלי עניין, לעומת עובד זוטר שזכויותיו נפגעו והוא יכול להשיג אותם בחזרה רק דרך תביעת המעסיק. פועל בניין שלא קיבל את תנאי העבודה, השכר והזכויות הסוציאליות שלו, למשל, יגיש תביעה נגד המעסיק, אך הדיונים המשפטיים יימשכו 3 שנים, ואותו עובד כבר החליף כמה מקומות עבודה, ומה עשינו בכך אם רק לאחר כמה שנים מגיעים לנקודת ההכרעה?

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

בתחומים רבים נוטה בית הדין בשנים האחרונות לכפות גישור על הצדדים. הדבר אף נקבע בחקיקה בבתי הדין למשפחה, אך הנוהג הוא בכל התחומים. הדבר קורה מארבע סיבות:

- העומס על בתי הדין.
- המשכות הזמן של הדיונים, והעלויות הכספיות.
- הרצון להגיע להסכמה בין הצדדים מבלי שצד אחד ירגיש שהוא הפסיד או מקופח.
- כמות התביעות והתיקים גדלו בצורה משמעותית.

ענף הבנייה כמו תמיד הוא ייחודי. בשנת 2010 התחלנו בהליך של יישוב חילוקי דעות בוועדה פריטטית. הועדה מורכבת מנציג מעסיקים שהוא עורך דין בתחום דיני עבודה, כמו גם נציג הסתדרות וכל המנגנון לניהול פעיל של הוועדה הפריטטית מנוהל על ידי מערכת חיצונית ובלתי תלוה. אין כל עלויות כספיות לצדדים. עובד שרוצה לגשת לוועדה, כל שעליו לעשות הוא למלא טפסים באתר הוועדה. אני הכנסתי את המנגנון לוועדה פריטטית להסכם העבודה, וזאת לאור התביעות הרבות שהוגשו בעבר, תביעות נגד המעסיקים.

הדבר מונע עינויי דין רבים. פועלי בניין שמרגישים שלא מיצו איתם את הזכויות, כמו הודעה מוקדמת, הלנות שכר, הבראה וכדומה, רשאים לפנות לוועדה.

מדי שנה דנה הוועדה הפריטטית ביותר מ-1,500 תיקים. מדובר מקרים בהם פוגעים בזכויות עובדים, בין אם הם ישראלים או פלסטינים, יהודים או עובדים זרים עקרון השוויון גם כאן פועל.

המצב כיום הוא שבתי הדין לעבודה, ואפילו בית הדין הארצי לעבודה מעדיפים שהעובדים יפנו לוועדה הפריטטית לפני שמגישים תביעה לבית הדין.

במשך 5 שנים האחרונות אנו מקבלים תשבחות ופידבקים רבים על המנגנון שמסייע באופן משמעותי להקטנת הוצאות למינימום לכל הצדדים המעורבים הן מבחינת איבוד ימי עבודה והוצאות כספיות, הדבר החשוב הוא שהדיון מסתיים באותו היום והצדדים חותמים ע"ג הסכם שמסדיר את חלוקי הדעות
הועדה הפריטטית היא כיום הגוף החשוב ביותר לשמירה על זכויות עובדים. העובד לא צריך להיגרר בתביעה שתימשך שנים. יש לו ייצוג משטי חינם והסכסוך נפתר תוך זמן קצוב וקצר. זו מהפכה שמוכיחה את עצמה כבר כמה שנים.

לדעתי זה אחד ההישגים החשובים ביותר במערכת יחסי עבודה המורכבים והמסובכים במיוחד גם שיש עובדים זרים, ישראליים ופלסטינים וגם כאן נשמרת השוויוניות והמנגנון מסייע לעובד המוחלש.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully