וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כאב ותקווה: שיקום בארי יצא היום לדרך, מבנה חדר האוכל נהרס ראשון

עודכן לאחרונה: 5.6.2024 / 9:13

במסגרת התכנית לשיקום יישובי העוטף, קבוצת טלאור כראדי החלה היום בהריסת מבנים קהילתיים בבארי. העבודות בקיבוץ יימשכו כשבועיים, ולאחר מכן תחל הריסת מבנים בקיבוץ רעים | "לצד הצער הגדול, יש נחמה בעובדה שזה עוד שלב בדרך לחזור לחיות כאן"

הריסת מבנים קהילתיים בקיבוץ בארי. טלאור כראדי,
הריסת מבנים קהילתיים בקיבוץ בארי/טלאור כראדי

מרגש: פרויקט הריסות המבנים שנפגעו או נשרפו ביישובי העוטף יצא היום (ג') לדרך. קבוצת טלאור כראדי, המתמחה גם בהריסת מבנים וזכתה במכרז של חברת עמיגור מטעם משרד הביטחון להריסת מבנים ביישובי העוטף, החלה הבוקר בביצוע הפעימה הראשונה של הריסת 11 מבנים בקיבוץ בארי, שעל הריסתם הוסכם ביחד עם הנהלת הקיבוץ.

המבנים שנהרסו היום הם המתפרה המיתולוגית של הקיבוץ, אותה ניהלה במשך 30 שנה חברת הקיבוץ תמי סוכמן שנרצחה באכזריות ב-7 באוקטובר, חדר האוכל הישן, הגלריה וחנות הקיבוץ.

תומר גולן, מרכז משק בארי, שנכח בעת ההריסות אמר: "לצד המתפרה שפעלה כאן ונוהלה על ידי חברת הקיבוץ תמי סוכמן שנרצחה באכזריות, פעלו באזור הזה גם גלריה ומעין קניון ששימש כחנות לחברי הקיבוץ. עתה חייבים להרוס הכל ולחשוב איך משקמים ובונים במקום הזה מבנים חדשים" .

פרח עולה מתוך חבית שרופה בחזית חדר האוכל של קיבוץ בארי. ניר קיפניס, מערכת וואלה
פרח עולה מתוך חבית שרופה בחזית חדר האוכל של קיבוץ בארי/מערכת וואלה, ניר קיפניס

בן סוכמן, בנה של תמי סוכמן ז"ל והמנהל את דפוס בארי, אשר גם הוא נכח בעת ההריסות: "קשה מאוד לראות הריסות כאלה, אבל לצד הצער, הכאב והכעס הגדול, יש נחמה בעובדה שהמטרה הסופית היא שנוכל לחזור לחיות כאן בבתים שלנו".

מנכ"ל קבוצת טלאור כראדי, ליאור כראדי: "מדובר בפרויקט מורכב שנבצע במספר יישובים בעוטף, והאתגר הגדול הוא שההריסות יבוצעו בתיאום עם התושבים וברגישות יתר שנדרשת בסיטואציה כזו. חשוב לנו לאפשר לתושבים להיפרד מבתיהם ומנגד לדאוג לנהל את הפרויקט ברמה ההנדסית המקצועית ביותר, וכך נדאג לעשות גם בהמשך. ההריסות יועברו על ידי הקבוצה למפעלי המחזור ומשם לשימוש חוזר בענף הבנייה".

לדברי אדריכל יובל יסקי, שעורך עבור קיבוץ בארי תכנית אב לשיקום ותכנית בינוי לבניה חדשה במרכז הקיבוץ, מטרת התכנון החדש היא "לשדרג את הבינוי במרכז הישוב, לפתור סוגיות שהיו בדיון עוד לפני השבת השחורה של ה-7.10 וליצור דיון ציבורי בקהילת בארי בנושא תפקוד המרכז, מיקום הפונקציות המרכזיות בו ובין היתר סוגיית ההנצחה והזיכרון של המבנים המרכזיים שנחרבו, בראשם חדר האוכל הישן שהיה מבנה מרכזי לשימור".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully