וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כמה עוד נוכל לספוג? למרות המצב הקשה, הארנונה תמשיך לזנק ב-2025

עודכן לאחרונה: 4.6.2024 / 11:16

יוקר המחייה ממשיך לדהור: כאילו העלייה במע"מ לא מספיק מכבידה - עם תחילת שנת 2025 ימשיך לעלות מס הארנונה ב-5.29%, שהם תוספת של כ-1.6 מיליארד שקל שישלם כלל הציבור בישראל | שיא איגוד לשכות המסחר: "הנוסחה על פיה נקבע מס הארנונה חייבת להשתנות"

חובות לבנק. ShutterStock
חובות לבנק/ShutterStock

בהתאם לנוסחה מיושנת שלא מתאימה למציאות הנוכחית, כתוצאה מעליית השכר במגזר הציבורי: בשנת 2025 יעלה מס הארנונה ב-5.29 אחוזים, המהווים תוספת של כ-1.6 מיליארד שקל בשנה לכלל הציבור לכדי 31 מיליארד שקל לקופת המדינה מארנונה.

מתחשיב שערך איגוד לשכות המסחר עולה כי משנת 2015 ועד היום, כולל שנת 2025, עלה מס הארנונה ב 21.3% ובסכום של כ-6 מיליארד שקל. מרביתו, בהתאם לנוסחת מס הארנונה כאמור, כתוצאה מעליית השכר במגזר הציבורי, שרשם גידול מצטבר של 28% ובסכום של 3.65 מיליארד שקל.

כידוע, על פי חוק, מדי שנה מתעדכן מס הארנונה אוטומטית לפי נוסחה המורכבת מממוצע של 50% משינוי במדד המחירים לצרכן ו-50% משינוי במדד שכר במגזר הציבורי. כך שהעלייה בשנת 2025 נובעת בעיקר מעלייה במדד השכר במגזר הציבורי שגדל ב-7.8% , בעוד שבאותה תקופה עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.79% בלבד.

"לא יתכן שבמצב הנוכחי של המשק לא נראה התייעלות אמיתית"

כאמור, עליית השכר במגזר הציבורי היא הגורם העיקרי הדוחף מדי שנה את מס הארנונה מעלה, ללא כל תוספת בשירותים הניתנים לציבור ולעסקים. הסיבה העיקרית לעליה החדשה במדד השכר הציבורי הינו ההסכם שנחתם במרץ 23 עם הסתדרות בנוגע לשכר במגזר הציבורי.

רמת השכר במגזר הציבורי, שכולל שכר רופאים, אוניברסיטאות, מנהל חברות ממשלתיות ועוד, עולה בקצב מהיר יותר מאשר במגזר העסקי, וגם חריגות שכר, הניתנות שלא כדין במגזר הציבורי, מצטרפות להעלאת מדד זה. גם כאשר הבקשות החריגות להעלאת מס הארנונה פחתו עם השנים, עקב מאבק מתמשך של איגוד לשכות המסחר, מס הארנונה המשיך לעלות לאור עליית השכר במגזר הציבורי.

באיגוד לשכות המסחר דורשים להחזיר את מנגנון ההתייעלות, שבוטל בשנת 2013, שכלל בתוך נוסחת הארנונה 20% התייעלות של הרשויות המקומיות, כך ששיעור ההעלאה האוטומטית יוכפל ב- 80% ולא ב- 100% כפי שנעשה כיום.

שחר תורג'מן, נשיא איגוד לשכות המסחר: "אני קורא לממשלה לבטל או להקפיא את העלאת הארנונה בשיעור של 5.29%. הנוסחה לפיה נקבע מס הארנונה מכבידה על יוקר המחיה הרבה יותר מאשר מחירי מוצרי המזון. העלייה הנוכחית במס הארנונה ממחישה עד כמה הכרחי ודחוף לנתק את מדד השכר מנוסחת מס הארנונה".

"הכנסת קופאת על שמריה. כל אימת שעולה השכר במגזר הציבורי, כולל חריגות השכר, נפגעות כל שכבות האוכלוסייה בישראל ונטל המס על העסקים עולה. לא יתכן שבמצב הנוכחי של המשק לא נראה התייעלות אמיתית של הרשויות המקומיות", הוסיף תורג'מן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully