וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מוטב מאוחר מאף פעם: אושר מימון ממשלתי לפרויקטים של התחדשות בצפון ובדרום

עודכן לאחרונה: 4.6.2024 / 9:08

בהיקף כולל של 190 מיליון שקל: הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בהובלת שר הבינוי והשיכון, מפרסמת מכרזים לסבסוד מתחמי פינוי בינוי שאינם כדאיים כלכלית ליזמים פרטיים באזורים שנפגעו בדרום ובצפון במלחמה

קריית שמונה, מאי 2016. ראובן קסטרו
קריית שמונה, מאי 2016/ראובן קסטרו

תושבי הדרום והצפון מחכים מעל עשור לפרויקטים של התחדשות עירונית שלא מתקדמים עקב חוסר כדאיות כלכלית ליזמים פרטיים. הפתרון היה ברור לכל: סבסוד ממשלתי של מתחמי התחדשות עירונית באזורים בהם יש צורך ביטחוני בהול, אך אין בהם כדאיות כלכלית, ועל כן לא יבוצעו בכוחות שוק בלבד.

נראה כי המלחמה הייתה מעין קריאת השכמה לממשלה לטפל בנושא, כאשר אמש (ב') הודיעה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בהובלת שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, כי תפעל לשיקום אזורים שנפגעו במלחמה בצפון ובדרום באמצעות מענקים ממשלתיים שיסבסדו פרויקטים של פינוי בינוי בערים אלה.

המהלך יחל השבוע, והשלב הראשון במסגרתו יכלול מענקים בהיקף של 190 מיליון שקל. מתוך סכום זה, 90 מיליון שקל יוקצו למתחמים בעיר אשקלון, ו-100 מיליון שקל לטובת מתחמים בצפון, בהתאם להחלטת הממשלה שאושרה בשבוע שעבר לשיקום ולפיתוח הצפון. יוזכר, כי במסגרת ההחלטה האמורה, הוקצה סכום כולל של 1.4 מיליארד שקל למיגון הצפון, והמכרז שיפורסם כעת, יאפשר שימוש בתקציב האמור גם לטובת יחידות דיור שיעברו הליך פינוי-בינוי ויוחלפו ביחידות דיור חדשות וממוגנות.

נפילת רקטה בבית באשקלון. תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים
נפילת רקטה בבית באשקלון/תיעוד ברשתות חברתיות לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים

המכרזים מיועדים ליזמים המקדמים פרויקטי פינוי-בינוי באשקלון ובישובים העירוניים סמוכי הגבול בצפון, ומכוחם יזכו היזמים במענקים ממשלתיים לסבסוד פרויקטים שאינם כלכליים בכוחות שוק בלבד.

זהו מכרז שני עבור מתחמים בעיר אשקלון, כאשר במכרז הראשון, אשר פורסם בחודש אוקטובר 2023, זכתה חברת אפריקה התחדשות עירונית בע"מ במענק בהיקף של כ-20 מיליון שקל, לטובת קידום ומימוש מתחם הסנה - הקיקיון - אלי כהן.

המכרזים נעשים במסגרת מהלך רחב שמפעילה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בעיר אשקלון, אשר תוקצב בהיקף כולל של 600 מיליון שקל, ויאפשר פרסום מכרזי מענקים באופן עקבי, מדי שנה, עד למיצוי הסכום כולו. המהלך הכולל צפוי לאפשר את חידושן של אלפי יח"ד בעיר.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

"התחדשות עירונית היא חלק חשוב בתכנית השיקום"

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "התחדשות עירונית היא חלק חשוב בתכנית השיקום של האזורים שנפגעו במלחמת חרבות ברזל מכיוון שהיא מאפשרת לחדש מבנים ישנים שזקוקים לחידוש תשתיות ופתרונות מיגון באזורים אלה. המכרזים שפורסמו היום לאשקלון וערי הצפון כחלק מתוכנית המענקים של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מאפשרת להביא את בשורת ההתחדשות העירונית גם לאזורים שבהם הרווחיות של התחדשות עירונית היא גבולית".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "המאמץ הממשלתי להרחבת פעילות ההתחדשות העירונית אל מחוץ לאזורי הביקוש, הביא למציאות חדשה במסגרתה מקודמים בשנה האחרונה במוסדות התכנון עשרות רבות של מתחמי פינוי בינוי רחבים, בערי פריפריה מובהקות. פעילות זו יצרה בסיס אפשרי לשיקום וחידוש ערי הדרום הצפון, משימה שהיא כיום בראש סדר העדיפויות הלאומי. המכרזים שאנו מפרסמים כעת לערי הצפון ולעיר אשקלון, בתקציב כולל של 190 מיליון שקל בשלב הראשון, יאפשרו את חידושן של דירות רבות ויהוו מנוף ליצירת מציאות טובה יותר בערים אלה, ביום שאחרי המלחמה".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully