וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בקצב הבניה הנוכחי, זינוק של 22% כמו לפני שנתיים זה תרחיש אופטימי"

עודכן לאחרונה: 20.5.2024 / 14:18

ועדת הכספים בכנסת קיימה בשעות האחרונות את דיונה הראשון בפתח כנס הקיץ, בנושא תקצוב והתמודדות עם המשבר בענף הבנייה והתשתיות, בהשתתפות שר הבינוי והשיכון והתאחדות הקבלנים | ראול סרוגו: "מלאי הדירות אוזל וקצב הבנייה גרוע מאי פעם"

מכתב הרבנים שמאיים לשנות את כללי הבנייה רבת הקומות בישראל.. ינון שלום יתח
"קצב הבניה גרוע מאי פעם, עוד נתגעגע לעליה החדה של 2022"/ינון שלום יתח

ברקע המחסור החמור בידיים עובדות והאטה דרמטית בהתחלות בנייה חדשות: ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה בשעות האחרונות את דיונה הראשון בפתח כנס הקיץ, בנושא תקצוב והתמודדות עם המשבר בענף הבנייה והתשתיות.

הדיון התקיים בין היתר בהשתתפות שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, ונשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ציין בפתח הדיון: "מזה תקופה שהתאחדות הקבלנים מבקשת לקיים את הדיון נוכח התקופה הקשה שחווה הענף ועליות המחירים, אני שמח שהשר כאן, ואנחנו מבקשים לשמוע על הפתרונות למצב".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, ביקר במהלך הדיון החשוב את העובדה שלא נמצא בו אף נציג בכיר של משרד האוצר, למרות המצב החמור והמשמעות כלפי קופת האוצר. לדבריו "זה דיון מאוד סימבולי, ועדת הכספים בחרה לפתוח את מושב הקיץ שלה עם דיון בנושא ענף הבנייה, מצד שני אני לא רואה פה שום נציג בכיר של האוצר. נציג אגף תקציבים, שהוא בכיר ומשמעותי, שיבוא לכאן ולתת הסברים על מה שאציג".

דירות יימסרו באיחור רציני. מי אשם בזה?

סרוגו המשיך ואמר כי "המצב ממש חמור. האנשים פה בחדר עושים מאמץ גדול, אבל עדיין העסק של העובדים לא עובד, חסרים לנו למעלה מ-80 אלף עובדים, מתוך ה-14,000 שנאמרו כאן הגיעו רק 5,000, שזה עשרה אחוז מתוך 50 אלף העובדים שהממשלה הכריזה שהיא רוצה להביא, היתר מתוך ה-14 שדוברו זה של חברות פרטיות. יש לנו מחסור בחומרי בנייה, גם בגלל טורקיה, עלויות חומרי הגלם הולכים ועולים, גם עלות העבודה עולה, מ-700 שקל ליום ל-1,500 שקל ליום לעובד זר. יש הרבה חברות בקשיים, חברות נסגרות, 50% מאתרי הבנייה סגורים.

"קבלני ביצוע של תשתיות לא בונים, של בתי ספר, פרויקטים לאומיים, אם מישהו חושב שיהיו בתי ספר וגני ילדים שיפתחו ב-1 לספטמבר הוא טועה, ילמדו 40-50 תלמידים בכיתה בגלל זה. יש איחורים של דירות, חצי שנה מאוחר יותר, רוב הקבלנים ימסרו באיחור כזה. במה הם אשמים? משרד האוצר בכל תוקף מסרב לנהל דיון לגבי פיצוי לדיירים שמאחרים להם במסירה, למי זה יתגלגל בסופו של דבר? או שחברת הבנייה תקרוס או שיגלגלו את זה לרוכשים. הדיירים זכאים לפיצוי אבל זו לא אשמת הקבלנים, האוצר לא מוכן לסייע בזה".

"יש לנו צניחה של 55 מיליארד שקל בשני הרבעונים האחרונים, בתוצר של ענף הבנייה, זה 3% פחות בתוצר הלאומי. מחירי הדירות מזנקים, כבר 3 חודשים אחוז בכל חודש, מחירי השכירות עלו ביותר. הפסד הכנסות צפוי של 40 מיליארד שקל רק בענף הבנייה והתשתית בשנת 2024".

ראול סרוגו במועדון המנכ"לים של נדל"ן מדיה. ניב אהרונסון
ראול סרוגו במועדון המנכ"לים של נדל"ן מדיה/ניב אהרונסון

בצד הפתרונות, הוסיף סרוגו, כי "יש להביא את 45 אלף העובדים הזרים שמדברים עליהם תוך 60 יום, זה אפשרי, רק צריך לנהל את האירוע הזה, לתת כסף לרשות ההגירה, כדי לשים 200 פקידים, כמה זה יעלה? 10 מיליון? 50 מיליון? שיבדקו את הניירות ויוציאו את הוויזות שלהם מהר. אתם לא מסוגלים להביא עובדים זרים, בואו נכניס עובדים פלסטינים. לכל דבר יש מחיר, אם המדינה רוצה רק להביא זרים, תביאו, אם אתם לא מסוגלים, אל תהרסו את הכלכלה.

"צריך תוכנית שתאיץ את ענף הבנייה, לפי הערכתנו ברבעון הזה לא הוקמו יותר מ-10 אלפים יחידות דיור, זה קצב של 40 אלף דירות בשנה, זה יעלה עוד יותר את מחירי הדיור. נראה עליות מחירים שנתגעגע ל-22% שהיו ב-2022, כבר עכשיו אנחנו בקצב של 12% לשנה וזה רק ילך ויגבר. המלאי הולך ויורד, אנחנו אוכלים את מלאי הדירות וזה מצב גרוע וסימפטום של עליית מחירים. במקום זה האוצר רוצה להמשיך עם מס הרכישה הגבוה על משקיעים, במקום לעשות את ההפך, ולהחזיר משקיעים, שיקנו את הפריסל, ועל כל דירה כזו הקבלן שם 4 דירות בשוק וכך המחירים התאזנו ע"י התחלות הבנייה. יש להוריד מיסים מהקבלנים כדי שירדו המחירים. קרקעות היום זה לא הבעיה, הבעיה כרגע היא על כדאיות כלכלית של הקבלנים, לתת להם תמריצים שיבנו יותר. הדברים האלה לא מנוהלים כרגע".

"אנחנו ערים לבקשת הקבלנים לעניין עובדים זרים"

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, אמר במה: "אין ספק שאנחנו בשנה קשה מכל הבחינות, שנת מלחמה, השנה קודמת גם לא הייתה קלה, הייתה העלאת ריבית, התמודדנו עם הדברים הללו, הבאנו לעסקאות ומכרזים, לצערנו אנחנו בעידן קשה, עידן המלחמה שתוקף אותנו מכל הכיוונים, לא היססנו למחרת ה-7.10, שוחחתי עם כל ראשי הרשויות בעוטף עזה, כדי לראות מה ניתן לעשות. המשרד לא מפסיק לעמוד בקשר עם תקומה ועם תושבי העוטף, גם דאגנו למפונים, הבאנו את הדירות בת"א, בקריית גת, דאגנו לקרווילות וכו', בחצרים וחוליות, עשינו את מה שאפשר כדי להקל על אלה שנפגעו מהיום הזה, העמדנו כ-1,000 מקומות דיור".

לעניין המחסור בעובדים זרים ציין: "אנחנו ערים לבקשת הקבלנים לעניין עובדים זרים, כרגע אין החלטה לגבי הפלסטינים מצד הממשלה, לכן אנחנו עושים את כל המאמצים להביא עובדים זרים מהודו, סרילנקה ומדינות נוספות. הדרך קשה, היא מלאה אבני נגף, ביטלנו הרבה חסמים, שלחנו גם משלחות, מיינו אילו עובדים מתאימים למה, הצלחנו להביא חלק, לא כפי שחשבנו, עדיין למעלה מ-14 אלף עובדים זרים נכנסו מהשבעה באוקטובר.

דיון בועדת הכספים של הכנסת. נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת
דיון בועדת הכספים של הכנסת/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ'

"יחד עם זאת, הקדשנו 2 מיליארד שקל לנושאים שונים: 1.1 מיליארד לסבסוד פיתוח, כדי שכל דירה באזור עדיפות לאומית יהיה סבסוד של 50 אלף שקל לדירה, הדבר הזה מוכיח את עצמו במכרזים שבעבר נפלו, וזוכים בהם קבלנים. בנוסף הקדשנו כמה מאות מיליונים לרשות להתחדשות עירונית, רק בשבועות האחרונים חתמנו עם 5 ערים. השקענו גם מיליונים בתמרוץ לשחרור קרקעות למגורים. אנחנו נותנים גם עדיפות של 20% לחיילי מילואים, בערך 5,000 דירות בערים שונות. משרד השיכון עוסק בנוסף בהערכות של בנייה של עיר חרדית חדשה, כסיף. אנחנו גם בונים בקריית גת לכלל המגזרים, אנחנו מקווים שנוכל להביא ברכה לציבור גם בימים קשים אלה", סיכם גולדקנופף.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully