וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמצא הפתרון למשבר העובדים הזרים בישראל? "מתווה שלי" יוצא לדרך

עודכן לאחרונה: 15.5.2024 / 10:12

במטרה לצמצם את המחסור בעובדים בענפים השונים ובראשם ענף הבניה מאז ה-7 באוקטובר: הממשלה תאשר היום את המתווה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי שלי, שלדבריו יסייע ב"הורדת עלויות הקבלנים והפחתת יוקר המחיה" | מה המתווה יכלול?

עובדים זרים בהקמת הרכבת הקלה, ציר ז'בוטינסקי פתח תקוה, 23 באפריל 2021. ראובן קסטרו
עובדים זרים בהקמת הרכבת הקלה, ציר ז'בוטינסקי פתח תקוה, 23 באפריל 2021/ראובן קסטרו

שחר של יום חדש? כעבור 7 חודשים של מצוקת עובדים קשה בענפים שונים במשק ובראשם בענף הבניה המתמודד מאז השבעה באוקטובר עם מחסורם של כ-90 אלף פועלים פלסטינים מיהודה ושומרון, הממשלה הודיעה כי תאשר היום (רביעי) את "מתווה שלי" לטיפול רוחב בהעסקת עובדים זרים בישראל. המתווה נוהל ותוכלל על-ידי משרד ראש הממשלה ביוזמת ובהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מטרת החלטת הממשלה הינה לצמצם את המחסור בעובדים בענפים השונים, ולחזק את היציבות במשק על רקע המצב הביטחוני. זאת, תוך חיזוק הפיקוח והאכיפה על העסקת עובדים זרים, צמצום תופעת דמי תיווך אסורים, והבטחת שמירת זכויותיהם של העובדים הזרים בישראל.

לפי הערכות הממשלה, ההחלטה תוביל להסרת חסמים ולשינוי כללי המשחק הקיימים באופן שיאפשר התייחסות אחידה לכלל העובדים הזרים, וקבלת החלטות מהירה וסדורה על בסיס התשתית המקצועית המוצעת בהחלטה.

מה כולל המתווה?

• על-פי החלטת הממשלה, תוקם ועדת מנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, וזו תקבל סמכויות נרחבות בין היתר להקצאה כוללת של העובדים הזרים (מתוך המכסה הכוללת), להחליט על חלוקת המכסות של העובדים הזרים לפי ענפי המשק השונים, להמליץ על הפחתת אגרות ודמי-היתר, לקבוע שכר מינימלי לעובדים הזרים בענפים השונים, ולאשר הבאת עובדים זרים שלא בהסכמים דו-צדדיים (אם אין להסכמים כאלה היתכנות).

• בהחלטה נקבע כי תוגדל מכסת העובדים הזרים שניתן להביאם באופן פרטי בעוד 10 אלף פועלים, מעבר ל-10 אלף העובדים זרים שאושרו בהצעת הממשלה הקודמת שהוארכה ב-5 במאי 2024. בנוסף, תתאפשר הבאת עובדים זרים לענף הבניין במתווה שייקבע על-ידי משרד הבינוי והשיכון.

• עוד הוחלט, לאור עליית המחירים של העסקת העובדים הזרים - בעיקר בענף הבניין - כי הממשלה תפעל להגברת התחרות בין קבלני כח האדם בעלי היתר להעסקת עובדים זרים בענף הבניין, ובכך להוביל להגדלת היצע העובדים הזרים בענף. בהקשר זה יצוין כי רשות האוכלוסין וההגירה כבר הגדילה את מספר חברות כח האדם מ-30 ליותר מ-100.

• בנוסף, ההחלטה קובעת נוהל להפחתת האגרות ודמי ההיתר שמשלמים מעסיקים למדינה בגין הבאת עובדים זרים. כך למשל, כיום נדרשים מעסיקים בענף הבנייה לשלם אגרות ודמי היתר בסך של למעלה מ-20,000 שקל בשנה עבור כל פועל. על-פי ההחלטה, בכוונת המדינה להפחית דמי-היתר אלה המשפיעים בסופו של דבר על יוקר המחיה.

• ההחלטה אף מחזקת משמעותית את הפיקוח על זכויות העובדים הזרים. על-פי ההחלטה, יתווספו 442 תקנים - לאחר עבודת מטה שנעשתה במשרד אוצר - שרובם מיועד לפיקוח על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד העבודה. כך למשל, למשרד העבודה המונה כיום שמונה תקנים בלבד, יתווספו למעלה מ-100 תקנים.

• החלטת הממשלה קובעת בנוסף כי המדינה לא תאשר הבאת עובדים זרים שאינם מתגוררים במדינות המדורגות בדירוג Tir1 ו-Tir2 - בהתאם לבסיס-הנתונים מטעם מחלקת המדינה האמריקנית הנוגע לסחר בבני-אדם. מצב זה יבטיח כי ישראל עומדת בקריטריונים המקובלים בעולם בכל הקשור להבאת עובדים זרים.

יוסי שלי, מצודת זאב, תל אביב, 8 בנובמבר 2022. ראובן קסטרו
יוסי שלי, מצודת זאב, תל אביב, 8 בנובמבר 2022/ראובן קסטרו

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי שלי: "מאז פרוץ המלחמה בשבעה באוקטובר 2023, לא מעט ענפים חיוניים במשק חוו פגיעה בכל הקשור למחסור בעובדים, שהוביל בין-היתר להתייקרות בעלויות כח האדם. המתווה הנוכחי ממשיך ביתר-שאת את חיזוק ענפי המשק השונים בזמן מלחמה, באמצעות חבילה שלמה וכוללת של הפחתת אסדרה ובירוקרטיה, הגדלת מספר העובדים הזרים, הקצאת תקנים לפיקוח, והורדת עלויות לקבלנים ויוקר המחיה. נמשיך לפעול ללא לאות ובשיתוף-פעולה בין-משרדי על-מנת לשקם ולחזק את המשק והכלכלה הישראלית.

"ההצלחה תיבחן במבחן התוצאה"

בתגובה להחלטה על מתווה הבא עובדים זרים חדש שאמור משרד רה"מ להביא היום לאישור הממשלה, מסר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו: "זהו צעד חשוב בכיוון הנכון אך ההצלחה תיבחן במבחן התוצאה. אחד החסמים המרכזיים להבאת העובדים, שאינו מקבל מענה בהצעת המחליטים, הוא הבירוקרטיה הכבדה המעכבת כבר חודשים הגעת עובדים שההתאחדות בחנה ואישרה בחו"ל הוא הזמן הארוך לאישור הוויזות לעובדים וחייבים לפעול לצמצם אותו".

"בנוסף, יש חשיבות אדירה לאישור תאגידי כוח אדם זר חדשים ולתת להם אפשרות בפועל להביא עובדים. אנחנו מקווים מאוד שהפעם יבוא שינוי אמיתי, מכיוון שענף הבניה והתשתית מצוי במצב קשה המשפיע לרעה באופן דרמטי על חברות הבנייה ורבע מיליון העובדים הישראלים שלהן, על רוכשי דירות והציבור כולו שממתין לתשתיות ומבני ציבור ועל הכלכלה בישראל שסובלת כבר עתה מקיטון בהכנסות המדינה וגידול בגירעון".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully