וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלפי דירות, מסחר ותעסוקה: היישוב הקטן הזה הולך לשנות את פניו

עודכן לאחרונה: 18.4.2024 / 8:30

הותמ"ל אישרה להפקדה את תוכנית משרד הבינוי והשיכון להקמת שכונת מגורים חדשה ביישוב הדרוזי אבו סנאן | התוכנית כוללת כ-4,900 דירות, כ-20,400 מ"ר עבור מסחר ותעסוקה, כ-148,000 מ"ר עבור מבני ציבור וכ-75 דונם שטחים פתוחים

יישוב דרוזי בצפון. ראובן קסטרו
יישוב דרוזי בצפון/ראובן קסטרו

בשורת ענק לחברה הדרוזית: הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), בראשות הרב נתן אלנתן, אישרה להפקדה את התוכנית להקמת שכונת מגורים עם אלפי דירות בצפון אבו סנאן.

התוכנית, ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף פעולה עם מועצה מקומית אבו סנאן, משתרעת על שטח של כ-1165 דונם בצפון היישוב וכוללת כ-4,900 יחידות דיור חדשות, שיוקמו ברובם במבני מגורים בני 2-6 קומות. התכנון מאפשר לממש גדלי דירות מגוונים בהתאמה למגוון קבוצות אוכלוסייה ומשקי בית שונים.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מציעה כ-400 יחידות לתיירות, ושמה דגש על מרחב ציבור איכותי עם חזית פעילה לעידוד הליכתיות ופעילות קהילתית לאורך הרחוב הראשי, ומייצרת חיבוריות מקסימלית בין השכונה החדשה לשכונות הסמוכות ולשטחים הפתוחים העוטפים.

כמו כן, התכנית כוללת תוספת של כ- 148,000 מ"ר למבני ציבור, שטחי ציבור פתוחים חדשים בסך של כ- 75 דונם, תוספת של כ-20,400 מ"ר עבור מסחר ותעסוקה, וכ-20,700 מ"ר עבור שטחי תיירות בעירוב שימושים.

" אלפי יחידות דיור שיסייעו בצמצום משבר הדיור ביישובי הדרוזים"

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר הותמ"ל, הרב נתן אלנתן: "התכנית כוללת פתרונות דיור מגוונים ומציעה תוספת משמעותית של אלפי יח"ד שיסייעו בצמצום משבר הדיור ביישובי הדרוזים והחברה הערבית. התכנון מייעל את השימוש בקרקע ומייצר שטחי ציבור איכותיים לתושבים".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן: "משרד הבינוי והשיכון, פועל על מנת לקדם פתרונות דיור לכלל אזרחי ישראל. אני שמח ונרגש לבשר על תוכנית חדשה שתתן מענה רחב לצרכי החברה הדרוזית והחברה הערבית בכלל. התכנית שאושרה תביא לבניית כ-4,900 יחידות דיור חדשות שמתאימות למגוון משקי בית. בנוסף, התוכנית כוללת שכונה ייעודית לחיילי מילואים ויוצאי צבא והקמת מבני ציבור ושטחי תיירות. אני בטוח כי קידום וביצוע התכנית יחזק את היישוב וייתן מענה לתושבים הוותיקים והחדשים באבו סנאן."

מתכננת הוותמ"ל במינהל התכנון, אדר' סיגי בארי: "הדיון בתוכנית אבו סנאן מהווה אבן דרך משמעותית ומוכיחה כי הותמ"ל לא נרתעת מתכנון הכרוך באתגרים תכנוניים רבים. תוך שיתוף פעולה של משרד השיכון והבינוי והרשות המקומית, התכנית קשובה לצרכי התושבים ומציעה פתרונות מותאמים לקהילה ולמגוון קבוצות אוכלוסייה".

התוכנית נערכה ע"י חברה מתכננת יובל קדמון אדריכלים.

וזו רק ההתחלה

בתוך כך, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון, הפקידה בפועל את תוכנית המתאר הכוללנית ליישוב אבו סנאן.

התוכנית, שהובלה על ידי לשכת התכנון במחוז צפון, בשיתוף פעולה עם המועצה המקומית ובליווי ועדת היגוי בינמשרדית, קובעת מסגרת תכנונית כוללת לישוב לעשורים הבאים, ומהווה בסיס להכנה ולאישור של תוכניות מפורטות התואמות אותה. התוכנית מוסיפה כ- 1,400 דונם לתחום הפיתוח של הישוב הקיים ותוספת של כ-6,200 יחידות דיור, כולל מאות יחידות דיור בקרקעות מדינה, שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של כ-26,500 תושבים (הכפלה של האוכלוסייה הנוכחית).

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של כ-140,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה במרכז היישוב ולאורך כביש 70, בנוסף לעוד כ-150,000 מ"ר לשימושי תעסוקה שישולבו באזורי המגורים.

התוכנית מכוונת לחיזוק חוסנו החברתי והכלכלי של אבו סנאן, כישוב מעורב ופלורליסטי, המאחד בתחומו מספר קהילות ודתות שונות - מוסלמים, דרוזים ונוצרים, תכנון המציג התחדשות והתפתחות, לצד שימור ערכי המסורת והתרבות האופייניים והמאזן בין המאפיינים הכפריים והעירוניים.

מינהל התכנון ולשכת התכנון במחוז צפון קידמו למעלה מ-50 תוכניות מתאר כוללניות במחוז. התוכנית הכוללנית אבו סנאן הינה חלק מהתוכניות התורמות לכינון מלאי תכנוני רחב ליישובי המיעוטים בכלל ולאוכלוסייה הדרוזית בפרט.

מתכננת מחוז צפון במינהל התכנון, דקלה פרץ: "שמחה שהגענו לרגע הזה אחרי שנים של עבודה מול המועצה המקומית להפקדת של תוכנית חשובה זו, המאפשרת את התפתחות הישוב לעשורים קדימה. על מנת לקדם את התוכנית, נדרשנו לאתר שטח פתוח מיוחד. הרכב הבעלויות בישוב ובסביבתו הביאו לתהליך מורכב וארוך. בסופו של דבר הצלחנו להביא להפקדה תכנית הכוללת פתרונות מגורים מגוונים למחוסרי דיור על קרקעות מדינה וכן על העלויות פרטיות".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully