וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"החלטת הריבית תגביר את הזינוק בביקוש לדירות חדשות"

עודכן לאחרונה: 8.4.2024 / 16:50

בניגוד להערכות בשוק, בנק ישראל החליט להותיר את הריבית ללא שינוי על 4.5%, בדומה לחודש קודם. איך ההחלטה תשפיע על שוק הדיור והמשכנתאות? מומחים מסבירים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. מרק ישראל סלם ואבשלום ששוני,
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל/מרק ישראל סלם ואבשלום ששוני

המשק כולו היה דרוך במהלך היום לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל, כאשר התחזיות האופטימיות בשוק דיברו על הורדת הריבית ב-0.25% לפחות. עם זאת, בניגוד לציפיות, נגיד בנק ישראל החליט להותיר את הריבית על כנה (4.5%), בדומה להחלטתו בחודש הקודם.

איך ההחלטה תשפיע על שוק הדיור למגורים והמשכנתאות?

אלו התייחסויות המומחים:

הביקוש לדירות חדשות ימשיך לזנק

מאור אוחנה, כלכלן, מנכ"ל דרכנו רשת ייעוץ משכנתאות (מקבוצת ארי מגורים) מציין כי ההחלטה תגביר את הזינוק בביקושים לדירות חדשות. לדבריו, "בשוק הדירות החדשות נרשמה התאוששות דרמטית בחודשים האחרונים, בעיקר בפרויקטים שמציעים למכירה דירות על הנייר. הסיבה לכך היא שלריבית הגבוהה יש פחות השפעה על הרוכשים בגלל מבצעי המימון שמציעים היזמים שמשמעותם במרבית המקרים שהרוכשים משתמשים בהון העצמי ולא נדרשים לנטילת משכנתה בעת הרכישה. זאת גם הסיבה שאנחנו עדים לתופעה שלמרות העלייה המשמעותית בביצוע עסקאות לרכישת דירות חדשות, היקפי המשכנתה שניטלו בחודשים האחרונים לא עלו בהתאמה".

"בגלל מבצעי המימון יש כיום בשוק העדפה לרכישת דירות חדשות ובעיקר לדירות על הנייר שמועד המסירה שלהם בעוד מספר שנים. עם זאת בשוק דירות יד שנייה עדיין יש השפעה לריבית הגבוהה, וזה בא לידי ביטוי בירידה בעסקאות יד שנייה ביחס לעסקאות לדירות חדשות. על פי נתוני הלמ"ס בחודש פברואר כמעט מחצית מהעסקאות בשוק היו עסקאות לרכישת דירות חדשות (48%), בעוד בתקופה המקבילה בשנת 2023 השיעור הממוצע של עסקאות חדשות היווה 42% מסך העסקאות ובשנת 2022 הוא עמד על 39%. הותרת הריבית על כנה תאיץ את המגמה של העדפת רכישת דירות חדשות המאפשרת גם למשפרי דיור לדחות את מכירת הדירות שברשותם בסמוך למועדי האכלוס".

"ההחלטה לא תשפיע על ההתאוששות של שוק הדיור"

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי דרא שיווק נדל"ן, הגיב גם הוא להחלטת ריבית בנק ישראל: "החלטת נגיד בנק ישראל להשאיר את הריבית על רמה של 4.5% לא תשפיע באופן מהותי על הביקושים בשוק הנדל"ן, שנמצא ממילא בתהליך התאוששות מואץ ונהנה מביקושים גבוהים, הן מצד הרוכשים למגורים והן מצד המשקיעים אשר חזרו לאחרונה לשוק. לכן, נראה כי השארת הריבית בגובה של 4.5% לא תפגע במגמה זו".

"נראה, כי הנגיד בחר בגישה שמרנית לאור המצב הבטחוני המורכב אליו נקלענו ולשער הדולר אשר התחזק משמעותית, דבר הטומן בחובו פוטנציאל לעליית מחירים. התחזית שלנו ושל המשקיעים בשוק היא כי נחזה בהורדות ריבית נוספות בהמשך השנה, אשר יגבירו את הביקושים אל מול היצע הולך וקטן בשל ההאטה בקצב הבניה".

sheen-shitof

פתרון טבעי

גבר, הגיע הזמן לשפר את התפקוד המיני ואת הזוגיות שלך

בשיתוף גברא

"שמירה על רמת הריבית נותנת לשוק הדיור חמצן"

לדברי עדי ניניו, מנכ"ל אלדר משכנתאות, "הכרזת הריבית השנייה בשנת 2024 אינה משנה בצורה דרמטית את שוק הנדל"ן והמשכנתאות. ההצהרות השונות על הצפי לירידת ריבית השנה, צפויות להתממש בהמשך השנה. עקב המצב הנוכחי שמירה על הקיים מהווה כרגע את הפתרון הטוב ביותר לכל הצדדים. החלטה זו גם נובעת ככל הנראה מעליית שער הדולר וקצב אינפלציה סביר של 2.5% בחודש פברואר, הנמצא בטווח היעד של בנק ישראל. בהמשך השנה אנו צפויים להורדות ריבית נוספות, אשר ישפיעו על שוק המשכנתאות בעיקר מבחינה תפיסתית. דבר זה יעניק לציבור רוכשי הדירות אורך רוח וכך גם למנהלי המכירות בשטח".

"במציאות, בעלי משכנתה של מיליון שקל, שליש ברכיב פריים, ירוויחו מכל הורדת 1/4 אחוז כ-100 שקל בחודש. שמירה על רמת הריבית נותנת לשוק הדיור חמצן למרות החשש מהמצב הפוליטי והביטחוני ומתווה דרך להתאוששות השוק בהמשך השנה. בתקופה האחרונה, אנו חווים עליה במכירות הנדל"ן והתעצמות בבקשות משכנתה חדשות. נתוני העלייה בהלוואות קבלן שהוצגו לאחרונה על ידי הבנקים, מצביעה על אטרקטיביות מבצעי המכירה בשוק. המשך ההתאוששות צפוי להתממש בשנה הקרובה, כאשר פרויקטים שנמכרו לפני שנה בתנאי מימון של 20/80 יגיעו למימוש. אז ייבחן השוק לצד המשך הורדת הריבית, כאשר משפרי דיור יממשו נכסים קיימים ויתחילו לשלם עבור משכנתה חדשה. היערכות מתאימה של משקי הבית, בעיקר עם יועצי משכנתאות, תאפשר מעבר חלק של האירוע ללא כשלים במימון עסקאות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully