וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"למרות החיוכים, ההתכנסות אינה שמחה, זהו כנס חירום"

עודכן לאחרונה: 17.3.2024 / 9:37

מי יבנה את ישראל? נוכח המשבר המתמשך בכל הקשור לידיים עובדות בענף הבנייה והתשתיות מאז השביעי באוקטובר, התקיים ביום חמישי האחרון אירוע בהובלת ההסתדרות הלאומית ובהשתתפות שרי הממשלה בסימן קבלת העובדים הזרים

כנס ההסתדרות הלאומית בסימן העובדים הזרים. יח"צ,
כנס ההסתדרות הלאומית בסימן העובדים הזרים/יח"צ

מאז הטראומה של השביעי באוקטובר, שהבריחה עובדים בנייה זרים רבים והובילה לאיסור כניסתם של למעלה מ-90 אלף עובדים פלסטינים לישראל - הממשלה וכלל הגופים הרלוונטיים פועלים במהלך מורכב ומשותף להבאת והכשרת עשרות אלפי עובדים זרים מהודו, סרילנקה ומדינות נוספות.

כדי לציין את שיתוף הפעולה שכבר התחיל להביא תוצאות עם הגעתם של אלפי פועלים מהודו וסרי לנקה, התקיים ביום חמישי האחרון במודיעין אירוע חגיגי בסימן קבלת מהגרי עבודה בישראל, תחת הכותרת "בונים את ישראל".

באירוע לציון כניסת העובדים מהודו לענף הבניה וקליטתם בישראל שנערך במתחם הסתדרות הלאומית במודיעין בהשתתפות: משה ארבל שר הפנים , יצחק גולדקנופף שר השיכון, יואב בן צור שר העבודה, וח"כ יעקב אשר יו"ר ועדת הפנים, יואב שמחי יו"ר ההסתדרות הלאומית, ואלדד ניצן יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבניה.

כנס ההסתדרות הלאומית בסימן העובדים הזרים. יח"צ,
כנס ההסתדרות הלאומית בסימן העובדים הזרים/יח"צ

במשרד הבינוי והשיכון ציינו שעד חודש יוני יגיעו לישראל כ-10,000 עובדים זרים מהודו. בנוסף, נאמר כי המגמה הינה להביא לישראל עוד כ-40,000 עובדים ולהשלים מכסה של 65,000 עובדים זרים, לאור העובדה שהעובדים הפלסטינים שעבדו בענף הבניה לא מגיעים יותר לעבודה בישראל. לשם כך יאושר מתווה מהיר להבאת עשרות אלפי העובדים על ידי תאגידי כח האדם.

שר השיכון, יצחק גולדקנופף, דיבר במהלך הכנס ואמר כי "בשמחת תורה חוותה ישראל את אחד האירועים הקשים בתולדותיה. למלחמה יש השלכות רחבות על המשק. מאז משרד השיכון עובד מסביב לשעות, העברנו שתי החלטות להגדלת מכסת העובדים הזרים ובימים האלה עובדים על החלטה נוספת בנושא ואנחנו עושים הכל להביא מקסימום עובדים זרים במינימום זמן, כדי למנוע התייקרות בשוק הדיור. ללא קשר להחלטת הקבינט המדיני בטחוני שאני תומך בה - לאסור על כניסת העובדים הפלסטיניים - ענף הבנייה לא יכול להסתמך רק על עובדים אלו. אנחנו מחויבים להגדיל את ההיצע ולהביא עובדים נוספים ממדינות נוספות ככל האפשר, מה שללא ספק יסייע להאצת הבנייה ויימנע התייקרות של מחירי הדיור".

שר הפנים, משה ארבל, הודה למגזר העסקי: "יחד עם מנהל האוכלוסין נשגיח שלא עובדים במקומות מסוכנים. מותו של עובד מהודו במושב מרגלית הייתה מכה קשה. צריכים לדאוג לכלכלה הישראלית אבל לפני זה לדאוג לחיי האדם. ההסתדרות הלאומית עושה רבות לרווחת העובדים ותודה על כך".
שר העבודה, יואב בן צור הודה למארח יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי ואמר: "מאז 7.10 ישראל נמצאת בתקופה מהקשות בתולדותיה. המצב של מחירי הנדלן מצב לא טוב, בהמשך למצב במלחמה עם מחסור בידיים עובדות, כשבצדק נמצא מפלסטינים לעבוד בבניין. האטת קצב הבנייה תגרום להאמרת מחירי הדיור ואם לא ניתן מענה נעמוד בפני שוקת שבורה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

"כששאלתי למה לא בנייה, אמרו שבחקלאות העגבנייה נרקבת תוך כמה ימים"

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, יעקב אשר: "ההתכנסות לא שמחה, זה כנס חירום. כשביקשנו שישחררו מההסכמים הבילטרליים כי זה לוקח המון זמן, אמרו לנו שאי אפשר. ואז החלטת ממשלה על 8000 עובדים לחקלאות וזעקנו, 'למה לא בנייה?' אמרו שבחקלאות העגבנייה נרקבת תוך כמה ימים. התרקבות של תחום בנייה הרבה יותר קשה לשקם חזרה. אשמח יותר כשאראה 10,000 עובדים ואני מניח שנראה בשבועות הקרובים את המכסה הזאת. הגורם המשמעותי ביותר על יו"ר המחייה זה הדיור, המשכנתא הלוחצת יכולה לגרום לאנשים לוותר על אוכל".

אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר בענף הבניה: "עד סוף חודש יוני יועסקו בישראל למעלה מ- 10,000 עובדים זרים מהודו ובמקביל יחל תהליך קליטה של כ-10,000 עובדים זרים ממדינות נוספות כגון גיאורגיה, סרי לנקה, אזרבייג'ן ועוד. הגעתם של העובדים הזרים יציל את ענף הבניה שנמצא כיום בקריסה ורוב אתרי הבניה מושבתים".

גיל דמתי, מנכ"ל עמית, מסר: "הגעת העובדים הינה פרי של עבודה מאומצת של כלל הגורמים". יו"ר ההסתדרות, יואב שמחי, הוסיף: "התנאים של העובדים הזרים השתפרו מאוד לעומת לפני עשור. היום הכל דיגיטלי, גם הקליטה שלהם, ויש מי שמדבר בשפתם".

"אין חגיגה בלי עוגה"

בתגובה לכנס שערכו ההסתדרות הלאומית ואיגוד תאגידי כוח אדם זר לענף הבניה נמסר מתאחדות הקבלנים בוני הארץ: "אין חגיגה, בלי עוגה'. שרי הממשלה ובכירי משרדיהם חגגו (ה') יחד עם נציגי תאגידי כח אדם זר לענף הבנייה וההסתדרות הלאומית את הגעתם של העובדים הזרים מהודו לישראל. חגגו בגין מה ולמה? הרי אין עוגה".

"בהודו, סרי לנקה, אוזבקיסטן ומולדובה ישנם קרוב ל-20,000 עובדים זרים אשר נבחנו ואושרו לעבודה על ידי התאחדות הקבלנים בוני הארץ הממתינים להגיע לישראל. עד כה פחות מ-1% מהם הגיעו לכאן".

"החגיגה בשל מה? הרי ענף הבניה והתשתיות קורס, המשק איבד כבר מיליארדי שקלים, משקי בית של 250 אלף עובדים ישראליים בענף בסכנה כלכלית, ולאלפי אנשי מילואים מהענף אין חברות לחזור אליהן, קצב הגעת עובדים הזרים לישראל עומד על פחות מ-1000 בשבוע. ממשלת ישראל חייבת להתעשת ולוודא הגעתם המיידית של עשרות אלפי עובדי בניין ותשתיות לישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully