וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקבלן דורש הסכם ויתור על תביעה בתמורה למפתח? מגיע לכם פיצוי גבוה

עודכן לאחרונה: 12.3.2024 / 10:11

בעלי דירה שדרשו לתבוע קבלן על איחור במסירה, ועל כך שלא בנה מרפסות כפי שהבטיח בחוזה, הוחתמו בכפייה על הסכם ויתור בתמורה לקבלת מפתח. בית המשפט קבע שההסכם לא חוקי, והקבלן יפצה את הרוכשים במאות אלפי שקלים

חוזה שכירות. ShutterStock
הקבלן דורש הסכם ויתור על תביעה בתמורה למפתח? מגיע לכם פיצוי גבוה/ShutterStock

בני זוג שרכשו דירה מפוארת על הנייר באשדוד לפני כ-13 שנה, ותבעו את הקבלן על איחור במסירה, ועל כך שלא עמד בזמן בניית המרפסות שהובטחו על פי החוזה, חטפו ממנו "תביעת השתקה" בטענה כי הזוג מפר את הסכם הויתור שחתם עם הקבלן.

מהתביעה שהגישו בעלי הדירה לבית משפט השלום באשקלון באמצעות עו"ד ארז אסרף ועו"ד אורון אביקסיס המתמחים במקרקעין, עולה כי לפני 13 שנה הם רכשו על הנייר דירת 6 חדרים ברחוב נחל לכיש באשדוד בכ-2 מיליון שקלים. בעת חתימת החוזה לא היו בידי הקבלן חלק מהיתרי הבנייה וביניהן ההיתר למרפסות אותן הבטיח בחוזה.

במועד קבלת המפתח באיחור של יותר משנה ממועד המסירה הנקבע בחוזה, אולצו בעלי הדירה לחתום בניגוד לרצונם החופשי על הסכם ויתור, הכולל ויתור על פיצויים המגיעים להם, תוך שהם מתחייבים שלא לתבוע את הקבלן ואם יעשו כן, יצטרכו לשלם פיצוי של כ-400 אלף שקלים.

בעלי הדירה נאלצו לחתום על ההסכם בכפייה, כאשר משמעות החתימה הינה ויתור כפוי על מאות אלפי שקלים המגיעים להם על פי החוק. כשנתיים לאחר קבלת המפתח, והשלמת בניית המרפסות, הגישו תביעה נגד הקבלן במסגרתה ביקשו לקבל את הפיצויים בגין האיחורים במסירה וכן על קבלת הדירה ללא המרפסות שהובטחו להם בחוזה וגם דרשו לבטל את הסכם הוויתור.

עם הגשת התביעה הקבלן הגיש תביעה שכנגד ותבע לקבל הפיצוי בסך 400 אלף שקלים בסעיף הוויתור בטענה כי נאסר עליהם לתבוע את הקבלן על איחור במסירה.

מה קבע בית המשפט?

בית המשפט קיבל את טענת באי כוחם של בעלי הדירה, עו"ד ארז אסרף ועו"ד אורון אביקסיס, וקבע כי יש לשלם לתובעים בסך של 250,000 שקל בגין הנזקים וההוצאות שנגרמות להם, וכן קבע כי יש לדחות את התביעה שכנגד שמהווה למעשה תביעת השתקה. השופטת אורית סלהוב חדד פסקה כי "סעיף זה שבהסכם הוויתור, אינו חוקי, שעה שהוא משמש "להשתקת התובעים" כטענת בא כוחם של בעלי הדירה, ומונע מהם זכויות שהמחוקק עמד על כך שיוקנו להם".

בסופו של יום בית המשפט פסק להם פיצוי ושכר טרחת עורך דין בסך כ-250 אלף שקלים ודחה על הסף את תביעת ההשתקה של הקבלן בסך כ-400 אלף שקל.

עו"ד ארז אסרף: "היום יצאה בשורה משמעותית מבית המשפט ולפיה חתימה על הסכמי ויתור כתנאי לקבלת הדירה הינם הסכמים בלתי חוקיים. לצערי אנחנו נתקלים בהרבה קבלנים שצריכים לשלם פיצויים לדיירים אונסים בעלי דירות לחתום על הסכם ויתור בתמורה לקבלת מפתח. לשמחתי חוק המכר קובע באופן מפורש כי לאחר החתימה על הסכם המכר לא ייחתם כל מסמך שפוגע ברוכשים ואם ייחתם הוא מבוטל. במקרה זה בעלי הדירה זכו לפיצויים של כרבע מיליון שקלים למרות שחתמו על הסכם הוויתור".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully