וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכתובת הייתה על הקיר: ענף הבנייה והתשתיות בישראל במשבר חמור

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

14.3.2024 / 11:44

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל על המשבר חסר התקדים שמאיים להביא את ענף הבנייה לקריסה

מנהל עבודה משגיח על פועלים בתוך אתר בנייה. ShutterStock
ענף הבנייה, שהיה פעם עמוד תווך משגשג של הכלכלה, נמצא כעת במצוקה קשה/ShutterStock

ענף הבנייה, השיפוצים והתשתיות בישראל עומד בפני משבר חסר תקדים המאיים להביאו לקריסה. עם סגירת מחצית מאתרי הבנייה ואיום מתקרב של קריסה מוחלטת אם המצב יימשך, האתגרים של הענף חמורים ומורכבים. בלב המשבר הזה ניצב מחסור חמור בעובדים, המוחרף על ידי חוסר מעש ממשלתי, בפרט בכל הנוגע להבאת עובדים זרים והגבלות על כניסת פועלים פלסטינים לישראל.

ענף הבנייה, שהיה פעם עמוד תווך משגשג של הכלכלה, נמצא כעת במצוקה קשה. עם מחצית מאתרי הבנייה נטושים, הנוף החזותי של מנופים מושבתים ומבנים לא גמורים מצייר תמונה קודרת של קיפאון ודעיכה. מיתון זה אינו רק נסיגה זמנית אלא מסמן קריסה מוחלטת פוטנציאלית אם המסלול הנוכחי יימשך ללא הפרעה. חיוניות הענף הן לצמיחה כלכלית והן לפיתוח תשתיות, נמצא בסיכון. מבחינה היסטורית, הבנייה הייתה מקור משמעותי לתעסוקה ומילאה תפקיד מרכזי בעיצוב הנופים העירוניים והכפריים כאחד. המשבר הנוכחי מאיים לא רק על פרנסתם של אלו המעורבים ישירות בענף אלא גם יש לו השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה הרחבה יותר של כל התעשייה שסביב לענף הבניה ובכלל. הקיפאון בפעילויות הבנייה מפריע לזמינות הדיור, מעלה מחירים ומאט את פיתוח הפרויקטים הציבוריים והפרטיים. מצב זה מחמיר את משבר סבירות המחירים ומעכב את ההרחבה הנחוצה מאוד של התשתיות כדי להכיל אוכלוסייה הולכת וגדלה. המציאות הקשה של אתרים סגורים וצל של סגירה מוחלטת מדגישה את הדחיפות בטיפול במשבר חזיתית.

המחסור החמור בכוח אדם

בליבת המהומה בענף הבנייה נמצא מחסור חריף בכוח אדם. משבר זה החריף עקב שילוב של מגבלות רגולטוריות ופיקוחי מדיניות. בולטות במיוחד המגבלות על כניסת עובדים פלסטינים למדינה, אשר צמצמו משמעותית את מאגר כוח העבודה הזמין, משאב חיוני שעליו הסתמך הענף. יתרה מכך, חוסר הרצון או חוסר היכולת של הממשלה לייעל את התהליך להבאת עובדים זרים החמירו את הבעיה, והותירו פרויקטי בנייה רבים עם מחסור בכוח אדם או, במקרים מסוימים, עצורים לחלוטין.

לא רוצים פלסטינים? אז תביאו עשרות אלפי עובדים מחו"ל. דבר אחד לא ניתן שיקרה. לא נאפשר לממשלה להביא חברות זרות. יש בישראל את החברות המקצועיות והטובות ביותר. מה שחסר זה עובדים.

המחסור הזה אינו רק עניין של מספרים; הוא משקף בעיות מערכתיות עמוקות יותר, כולל השקעה לא מספקת בתוכניות הכשרה ופיתוח לעובדים מקומיים. למרות הפוטנציאל הרווחי של ענף הבנייה והביקוש הגבוה לפיתוח דיור ותשתיות, הקסם של עבודות בנייה פחת. דורות צעירים מגלים עניין מועט בכניסה לתחום, והם נרתעים בשל תפיסות של תנאי עבודה קשים והקסם של קריירות ממוקדות טכנולוגיה יותר.

ההשלכות של משבר זה הן רבות פנים, והן משפיעות על לוחות זמנים, עלויות ולבסוף על הבריאות הכללית של הכלכלה. ללא כוח עבודה מספיק, פרויקטים מתעכבים, העלויות חורגות והיכולת לענות על צרכי הדיור והתשתיות של האוכלוסייה נמצאת בסכנה. משבר המחסור בכוח אדם דורש פתרונות מיידיים וחדשניים כדי לחדש את כוח העבודה ולהמשיך להניע את גלגלי תעשיית הבנייה.

אתר בנייה. שאטרסטוק, ShutterStock
חוסר הפעולה הממשלתי הכין את הקרקע למשבר רב פנים, עם השלכות ארוכות טווח שעלולות להשפיע על דורות עתידיים/ShutterStock, שאטרסטוק

חוסר המעש הממשלתי מול מאמצי ההסתדרות

הניגוד הבולט בין חוסר המעש הממשלתי לבין המאמצים הפרואקטיביים של ההסתדרות החדשה מדגיש חלק משמעותי מהנרטיב של המשבר בענף הבנייה. בעוד שהענף ניצב בפני מיתון מסוכן, התגובה - או היעדרה - מצד הממשלה נעדרה באופן ניכר. למרות שיש לה את הכלים והסמכות להתמודד עם המחסור בכוח אדם, כגון הקלת כניסתם של עובדים זרים ויישום תוכניות הכשרה לאלפי עובדים פוטנציאליים, הייתה תנועה מועטה בחזיתות אלה.

לעומת זאת, ההסתדרות נטלה תפקיד פעיל יותר בניסיון לצמצם את המשבר. בהכירה בחומרת המצב, הסתדרות החדשה תמכה בהבאת עובדים זרים רבים ככל שיידרש, עמדה שלא נקטה בה בעבר. מבחינת ההסתדרות יש תשתיות לפתרונות חתמנו על הסכם קיבוצי המבטיח שכר הולם, פנסיה מהיום הראשון בעבודה ושכר המינימום גבוה ביותר בענף, לצד הקמת מסלולי הכשרה מסובסדים על ידי הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה.

פער הפעולה הזה מדגיש היבט קריטי של המשבר: בעוד שגוף אחד מגייס משאבים ומחפש פתרונות חדשניים, הגוף השני נראה משותק, ומחמיר את האתגרים של הענף ואת הבעיות הרחבות יותר של הכלכלה.

תוצאות של כשלים ממשלתיים

כישלון הממשלה לטפל ביעילות במחסור בעובדים ולתמוך בענף הבנייה יש השלכות חמורות לא רק על הענף עצמו אלא גם על הכלכלה והחברה הרחבה יותר. התוצאה המיידית של חוסר פעולה זה היא הירידה הנראית לעין בפעילות הבנייה, כאשר מחצית מאתרי הבנייה נסגרו והאיום הממשמש ובא של קריסה מוחלטת של הענף. קיפאון זה הוביל לאפקט דומינו, המשפיע על היבטים שונים של הכלכלה והרווחה הציבורית.

ראשית, ההאטה בפעילות הבנייה מחריפה את משבר הדיור, כאשר היצע מופחת מוביל לעליית מחירים מרקיעה שחקים וירידה ברמת המחירים עבור אזרחים מן השורה. מצב זה מפעיל לחץ עצום על משפחות ויחידים המתקשים למצוא דיור הולם, ותורם לאי שוויון חברתי ולמצוקה כלכלית.

שנית, הכישלון להשלים פרויקטי תשתית בזמן עקב מחסור בכוח אדם מעכב את הפיתוח הכלכלי וההתקדמות. פרויקטים חיוניים במגזר הציבורי והפרטי מתמודדים עם עיכובים בלתי מוגבלים, המשפיעים על המסחר, התחבורה ואיכות החיים הכללית.

לבסוף, ירידת ענף הבנייה עלולה להוביל לפיטורים של אלפי עובדים, מה שיעיק עוד יותר על שוק העבודה ויגדיל את שיעורי האבטלה. אובדן מקומות עבודה זה לא רק משפיע על אלו המועסקים ישירות בענף, אלא גם יש לו אפקט דומינו על תעשיות ושירותים קשורים.

לסיכום, חוסר הפעולה הממשלתי הכין את הקרקע למשבר רב פנים, עם השלכות ארוכות טווח שעלולות להשפיע על דורות עתידיים באמצעות יוקר מחיה גבוה יותר, הזדמנויות כלכליות מופחתות וירידה ברמת החיים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

פתרונות מוצעים

כדי למנוע את הקריסה הקרבה של ענף הבנייה ולמתן את השפעותיה מרחיקות הלכת, גישה רב-צדדית הכוללת התערבות ממשלתית, רפורמות במדיניות ומאמצים משותפים עם הסתדרות עובדי הבניין ובעלי עניין בענף היא חיונית. פתרונות מרכזיים מוצעים כוללים:

הקמת קבינט תעסוקה: הממשלה צריכה ליצור קבינט תעסוקה ייעודי הממוקד בענף הבנייה, עם דגש מיוחד על פתרון בעיית העובדים הזרים. גוף זה יהיה אחראי לייעול תהליך גיוס עובדים זרים, תוך הבטחה שצורכי כוח האדם של הענף ייענו במהירות וביעילות.

הרחבת תוכניות ההכשרה: השקעה בתוכניות הכשרה ופיתוח מקיפות לעובדים מקומיים, כולל קבוצות מוחלשות כמו החרדים, יכולה להקל משמעותית על המחסור בכוח אדם. יש להרחיב תוכניות הכשרה מסובסדות, הנתמכות על ידי הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה, ולהפוך אותן לנגישות יותר כדי לעודד השתתפות ורכישת מיומנויות.

שיפור תנאי העבודה: כדי למשוך ולשמר עובדים, הענף חייב להתמקד בשיפור תנאי העבודה, כולל תקני בטיחות, שכר והטבות. על ידי שיפור האטרקטיביות של עבודות בנייה, הענף יכול למשוך דור חדש של עובדים ולהפחית את התלות שלו בכוח אדם זר. על ידי יישום פתרונות אלה, הממשלה ובעלי העניין בענף יכולים לעבוד יחד כדי להחיות את ענף הבנייה, השיפוצים והתשתיות להבטיח את הקיימות והחוסן שלו. התמודדות עם משבר המחסור בעובדים אינה רק מניעת האיום המיידי של קריסה אלא גם הנחת היסוד לכלכלה חזקה וכוללנית יותר.

לסיכום, על ידי אימוץ פתרונות אלה ובפרט על ידי הקמת קבינט תעסוקתי, שכולל בתוכו את כל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ניתן לא רק למנוע את הקריסה הקרובה של ענף הבנייה, אלא גם להניח את היסודות לעתיד משגשג ושוויוני יותר.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully