וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף לפשיעה המאורגנת בענף הבנייה? חקיקה חדשה נועדה להילחם בתופעה

עודכן לאחרונה: 5.3.2024 / 16:41

משרד הבינוי והשיכון מקדם בימים אלו חקיקה כנגד ארגוני פשיעה הפועלים בענף הבנייה. גולדקנופף: "ארגוני הפשיעה פוגעים בענף הבניה באופן קשה. נפעל לטובת האינטרס הציבורי והגברת האכיפה"

חשיפת רשת מאורגנת לעסקי הימורים בלתי חוקיים שפעלה בירושלים. פברואר 2017. חטיבת דובר המשטרה
הסוף לפשיעה המאורגנת בענף הבנייה? חקיקה חדשה נועדה להילחם בתופעה/חטיבת דובר המשטרה

טיוטת תזכיר חקיקה שפורסמה היום (ג') להערות הציבור מציעה לקבוע כי לרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון תהיה הסמכות לשלול רישיון קבלן על סמך מידע מודיעיני שהתקבל מרשויות אכיפת החוק הקושר את הקבלן לפשיעה מאורגנת. רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון אחראי על ניהול פנקס הקבלנים ומתן רישיונות לקבלנים הרשומים.

בנוסף, רשויות ציבוריות שונות, לרבות משרד הבינוי והשיכון, עוסקות בביצוע פרויקטי בנייה ותשתיות, ונאלצות להתמודד עם חברות קבלניות שלוקחות חלק בפשיעה המאורגנת. התנהלותם של קבלנים אלה כוללת פעילות במגוון דרכים ובהן - השפעה על הליכי מכרז ופגיעה בתחרות, איום על קבלנים אחרים ודחיקתם החוצה מלהתמודד במכרזים, כפייה על הקבלן הזוכה להסב את העבודות לקבלן משנה הקשור בארגון הפשיעה, השתלטות על אתרי בנייה ועוד.

כאמור, תיקון חוק רישום קבלנים יאפשר להתמודד עם מקרים בהם פעילות החברות נחשפת בעזרת מודיעין הנאסף על ידי רשויות האכיפה הרלוונטיות, בהן המשטרה והפרקליטות, ולא בחקירה גלויה. זאת באופן זהה לחומרים המשמשים בדרך כלל להליכים פליליים או מנהליים, בשל אופי הפעילות העבריינית הנעשית לעתים רבות בצורה מתוחכמת ונסתרת.

"אחת המשימות החשובות בתוכנית העבודה של המשרד"

תיקון החקיקה המוצע יאפשר לרשם הקבלנים כלי יעיל ואפקטיבי למנוע מקבלנים המעורבים בפשיעה, ובתוך כך תומכים את פעילותם הכלכלית של ארגוני הפשיעה ומקבלים עבודות הנדסה בנאיות בזכות פעילות עבריינית, בדגש על הפעלת אמצעים אלימים לצורך קבלן העבודות, להיות קבלנים רשומים בישראל ובכך להקשות עליהם את הפעילות העבריינית.

הרב יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "ארגוני הפשיעה פוגעים בענף הבניה באופן קשה. עדכון החקיקה שעל הפרק יביא כלי נוסף לפעילות האכיפה הממשלתית כנגד תופעות שאינן מקובלות ומזיקות לציבור. נפעל אל מול הגורמים הרלוונטיים בכנסת על מנת להשלים חקיקה זו בהקדם האפשרי".

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אחת המשימות החשובות בתוכנית העבודה של המשרד לשנת 2024, וספציפית בתוכנית העבודה של רשם הקבלנים, הינה טיפול בארגוני פשיעה הפועלים בענף הבנייה. אנו מסירים את הכפפות בכל הקשור לפעילות זו".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully