וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במרכז הארץ: העיר הזו מתכוננת ל-11 אלף דירות ועשרות אלפי תושבים

עודכן לאחרונה: 3.3.2024 / 9:42

הוועדה המחוזית מרכז אישרה להפקדה תוכנית של מחליפת תמ"א 38 למיגון וחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה בלב גוש דן. התוכנית תאפשר לקדם תוספת של כ-11,000 דירות חדשות ברחבי העיר

פתח תקווה. עיריית פתח תקווה,
פתח תקווה/עיריית פתח תקווה

פתח תקווה תתחדש בגדול: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז מודיעה הבוקר (א') על החלטתה להפקיד תוכנית מחליפת תמ"א 38 של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ועיריית פתח תקווה למיגון וחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה בעיר.

התוכנית משתרעת על חלק ניכר ממרחב העיר פתח תקוה וחלה על מבנים הטעונים חיזוק מפני רעידות אדמה, והיא מתווה תהליך מבוקר ומאפשרת התחדשות הדרגתית של המרקם הבנוי בעיר במנגנון של חיזוק ותוספות בניה או במנגנון של הריסה ובנייה מחדש. התוכנית מקודמת מכוח סעיף 23 לתמ"א 38, וקובעת את התנאים להתחדשות בניינית בעיר.

בעיר מצויים כיום כ-2,500 מבנים הזקוקים לחיזוק בהם כ-35 אלף יחידות דיור. בהתאם, הפוטנציאל המלא של יחידות דיור שניתן לממש מתוכנית זו, במידה וכל המבנים יתחדשו, מקיף עשרות אלפי יחידות דיור. יעד התוכנית הינו תוספת של כ-11,000 יחידות דיור חדשות, בכפוף לקיבולת שטחי הציבור הנדרשת.

כמו כן, התוכנית קובעת מנגנונים לתוספת חזית פעילה הכוללת מסחר או שטחי ציבור ברחובות ראשיים בעיר וכן צירי מעבר חדשים להולכי רגל באמצעות מנגנוני זיקת הנאה לציבור.

הוחרגו אזורים בעיר שלא יתחדשו מכוחה של התוכנית ובהם אזורים בהם מאושרת או מקודמת תוכנית מתחמית להתחדשות, שטחי תעסוקה, שטחי ציבור, אזורים מסוימים בתחום תוכנית המתאר הארצית למרחב תחנות המטרו (תמ"א 70) ועוד.

פתח תקווה. עיריית פתח תקווה,
פתח תקווה/עיריית פתח תקווה

גורי נדלר, מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "תוכנית ההתחדשות הבניינית החדשה, מחליפת תמ"א 38, לעיר פתח תקווה, שנעשתה בשיתוף פעולה עם העירייה, תוכננה בהתאם לצרכים הספציפיים של העיר ולוקחת בחשבון גם את הצורך בחידוש התשתיות הישנות בשכונות והתאמתם לגידול באוכלוסייה. התכנית תאפשר לאלפי מבנים בעיר להתחדש, להתחזק בפני רעידות אדמה להוסיף ממ"דים במקביל לשיפור התשתיות הישנות בעיר ולפיתוח שטחי ציבור. בנוסף, התכנית כוללת מנגנונים להעדפה של תהליכי הריסה ובניה ופינוי פינוי על פני חיזוק המבנים הקיימים במטרה לאפשר לוועדה המקומית לעודד מסלול זה. זו התכנית השישית, בנוסף לתוכניות ברמלה, נהריה, אשדוד, רעננה ויבנה ביוזמת הרשות להתחדשות שמגיעה לאישור להפקדה ומקודמות תכניות דומות ב-12 ערים נוספות".

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, עו"ד מיכה גדרון: "במחוז מקודמות שבע תוכניות להתחדשות בניינית שיחליפו את תמ"א 38. תוכנית זו הינה התוכנית השנייה שמגיעה לדיון בוועדה. מדובר בתוכנית שתיתן מענה למבנים טעוני חיזוק מפני רעידות אדמה שלא נכללים בתוכניות מתחמיות להתחדשות עירונית".

מתכננת מחוז מרכז במינהל התכנון, טלילה הראל: "מדובר בתוכנית משמעותית להתחדשות עירונית בפתח תקווה, תוכנית המשפרת את אפשרויות ההתחדשות הבניינית לעומת תמ"א 38, על ידי התאמת הוראות הבינוי לאופי העירוני, מתן אפשרות להקצאה לשטחי ציבור, קביעת חזיתות פעילות והקמת צירי מעבר חדשים לטובת שיפור הנגישות עבור הולך הרגל".

התוכנית נערכה על ידי מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully