וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שכונת העתיד של גוש דן יוצאת לדרך: 18 אלף דירות, לא צריך רכב פרטי

עודכן לאחרונה: 22.2.2024 / 9:29

בלב אזור הביקוש, בנגישות לשתי תחנת מטרו וטבע עירוני: אושרה הקמת שכונת הענק בין רמת השרון לתל אביב, שתכלול 18,500 אלף דירות חדשות, כ-1.1 מיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ומאות דונם שטחים פתוחים

הדמיה: פיתוח פארק ליניארי משולב דופן בנויה ברובע גלילות. מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים,
הדמיה: פיתוח פארק ליניארי משולב דופן בנויה ברובע גלילות/מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים

מגדלים עד 40 קומות, סמוך למטרו: הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) החליטה להפקיד את התוכנית שקודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל להקמת רובע חדש שיהווה את השער הצפוני החדש למטרופולין תל אביב. התוכנית הינה על שטח כולל של כ-1,700 דונם, והיא ממוקמת בין דרך נמיר במערב, כביש 5 בצפון, נתיבי אילון במזרח ושכונת רמת אביב ג' בדרום.

התוכנית כוללת כ-18,500 יחידות דיור חדשות שיוקמו במבני מגורים בני 7-40 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור 5,550 יוקצו לטובת דירות קטנות, כ-1,000 דירות בדיור מוגן וכ-450 יחידות דיור יוקצו לטובת שכירות לצמיתות. בנוסף, וע"פ חוק הותמ"ל כ-2,500 יח"ד בשכירות ו 2,500 יחידות דיור בשכירות במחיר מופחת.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת הקמת מרכז עסקים בסמיכות לכבישים ארציים- איילון, כביש 2 וכביש 5, כ-175 דונם למוסדות ומבני ציבור, כ-11 דונם עבור שטחי ספורט ונופש וכ-450 דונם שטחים פתוחים.

ללא תלות ברכב הפרטי

ליבה של התוכנית הוא מרכז תחבורה משולב אשר יכלול שתי תחנות של קווי מטרו M1 וM3, מסוף אוטובוסים מטרופוליני, ותחנת רכבת כבדה אליה יצטרף בעתיד קו "רכבת הקליע" מחיפה לבאר שבע. אלה, יהפכו את התוכנית תוך זמן קצר לשער הצפוני החדש של גוש דן.

השכונה תוכננה כבר בשלבים הראשונים, בדגש על רחובות נעימים להליכה, רשת מלאה של שבילי אופניים ורשת תחבורה ציבורית. הגינות הציבוריות, מוסדות הציבור, הרחובות המסחריים ומתחמי התעסוקה, יהיו נגישים לכל התושבים במרחק הליכה או ברכיבה קצרה, ויאפשרו לפתח אורח חיים מקיים ובריא יותר.

הדמיה: מרכז עירוני ברובע גלילות. מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים,
הדמיה: מרכז עירוני ברובע גלילות/מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים

התוכנית משמרת שטחי טבע פראיים המאפיינים את האזור. שטח התוכנית כולל כמה אתרי טבע בעלי חשיבות ביניהם בריכות החורף של נחל אחיה, מערות אפקה, רכס הכורכר הכולל מינים ייחודיים, ופשט ההצפה שבו פורחים אלפי נרקיסים בכל חורף במופע מרשים. בנוסף, יוקמו ברובע שלושה פארקים חדשים של טבע עירוני, בהיקף של מעל ל-300 דונם יחד: אקו-פארק גלילות הכולל את נחל אחיה ומערות אפקה, פארק רכס הכורכר, ופארק הנרקיסים.

חלק משמעותי מהתוכנית ממוקמת בפשט ההצפה של נחל אחיה, המוצף מדי שנה בסופות הגשמים של שיא החורף, שמערכות הניקוז העירוניות אינן יכולות לעמוד בהן לבדן. הפתרון המקודם בתוכנית הוא פתרון "מבוסס טבע", שבו עשרות אלפי קוב של מי גשמים יזרמו בסופה אל השטחים הפתוחים, ייאגרו בהם, יהפכו אותם לאגמים זמניים, וימלאו את בריכות החורף שהן מרכיב חשוב באקולוגיה של מישור החוף. אל פתרון זה, מצטרף אתר ריסון חדש באזור הכפר הירוק המקודם במועצה הארצית, וסדרה של פתרונות משלימים לניהול מי נגר המקודמים על ידי רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון כדי למנוע את סכנת השיטפונות בצפון גוש דן.

"מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית"

סגנית יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שירה ברנד: "מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית, המשלבת תכנון איכותי ומקצועי בשימת דגש על ערכים של נגישות וקיימות. התוכנית מהווה הזדמנות חסרת תקדים למתן מענה מיטבי לצרכי הדיור במדינת ישראל, תוך יצירת סביבת מגורים אטרקטיבית וירוקה. גם בתקופות מורכבות אלו, יש ערך רב בקידום התכנון בראייה צופה פני עתיד".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט: "לאחר צליחת משוכות מורכבות התוכנית החדשה בדרום גלילות אושרה להפקדה. מדובר בבשורה של ממש לרובע מגורים חדש ואיכותי אשר ייתן מענה לביקוש הרב לדיור בגוש דן באמצעות הגדלת היצע יחידות הדיור במקביל להרחבה משמעותית של תשתיות, שטחי מסחר, תעסוקה, מוסדות חינוך וציבור ופעילות פנאי תוך ראייה לטווח הארוך לצרכים עתידיים באזור".

הדמיה: פינת רחובות עירוב שימושים ברובע גלילות. מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים,
הדמיה: פינת רחובות עירוב שימושים ברובע גלילות/מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים

מתכננת הותמ"ל, אדר' סיגי בארי: "תוכנית גלילות פורצת דרך ומציעה חזון חדשני לעתיד המטרופולין. התוכנית הגיעה לשולחן הותמ"ל לאחר זמן רב, והשכילה לקבע תובנות שנאספו במהלך הדרך הן בהיבט התחבורתי (מטרו ורכבת) ובהתייחסות לשטחים ערכיים במרחב, מהם התושבים נהנים כיום. לאורך כל הדרך, התוכנית גובשה בשיח ושיתוף פעולה ועל כן משקפת תוצר של עבודה משותפת ומחויבת של כלל הגורמים המעורבים".

מתכננת מרחב תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, גילי טסלר: "תכנית רובע גלילות היזומה על ידי רשות מקרקעי ישראל הינה דיאלוג הוליסטי של סביבה ואדם, עבר-הווה -עתיד, פיתוח ושטחי שימור, עבודה ותרבות, קהילה וערים ועוד ועוד... במציאות המורכבת בה אנו חיים, התוכנית מייצגת חוסן למשק ולעורף ומביאה בשורה למתחם אשר לאורך שנים היה רווי אינטרסים ומחלוקות".

התוכנית נערכה על ידי צוות בראשות אדריכל אורי מזור ממשרד "מזור-פירשט אדריכלים ומתכנני ערים" - חברה מתכננת ונוהל על ידי חברת "וקסמן-גוברין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully