וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות ההתנגדויות: אושרה התכנית להפיכת היישוב הזה למרכז אזורי

עודכן לאחרונה: 12.2.2024 / 13:25

התוכנית של רמ"י אושרה היום לאחר הדיון בהתנגדויות שהוגשו, ומציעה פיתוח והרחבה של הישוב הדרומי, והפיכתו כמרכז אזורי לתושבי המועצה, אשר התנגדו לתוכנית בטענה כי "מיקומה מאפשר פתח לשינוי צביון האזור כולו"

הדמיות הרחבה מבועים. שקד נחום אדריכלים,
הדמיות הרחבה מבועים/שקד נחום אדריכלים

לאחר דיון בהתנגדויות, הוועדה המחוזית דרום אישרה הבוקר (ב') את התכנית של רשות מקרקעי ישראל להרחבת היישוב הקהילתי מבועים, הממוקם בנגב המערבי, ליד נתיבות. תושבי המועצה הגישו התנגדויות לתוכנית בטענה שזו אינה מקדמת אזורים לאנרגיה מתחדשת, וכן תושבי המושב הסמוך, אשבול, בטענה כי "מיקום התוכנית מאפשר פתח לשינוי צביון האזור כולו".

התוכנית מציעה "מסגרת לפיתוח והרחבה" של הישוב הקהילתי, ומגדירה אותו כמרכז אזורי לתושבי המועצה, כאשר מוסדות החינוך והתרבות בישוב ישרתו את כלל יישובי המועצה. מבחינת מגורים, התוכנית מרחיבה את הישוב, וכוללת 1,050 יח"ד בתמהיל מגוון ו-300 יח"ד של דיור מוגן כולל שטחי מסחר, מבנים ומוסדות חינוך וציבור.

בנוסף, כוללת התוכנית ומוסיפה שימושים מעורבים של מגורים מגוונים לצד שטחי ציבור, מרכז שירות אזורי לתושבי המועצה, שטחים לתעשייה חקלאית, מסחר, מוסדות חינוך וציבור, דרכים, שבילים, חניון, כיכר עירונית ושטחים ציבוריים פתוחים.

הישוב מבועים הוקם בשנת 1958 כמרכז כפרי המספק שירותים למושבי האזור. בעקבות גלי העלייה בשנות ה-90 קלט היישוב עולים רבים וכן ילידי הארץ מישובים הסמוכים. בישוב מתגוררים 1,238 תושבים והוא מדורג, לפי הלמ"ס, במקום ה-7 מתוך 10 במדרג החברתי כלכלי. הישוב מהווה מרכז שירותים למושבי האזור.

"מבועים יהפוך למרכז אזורי תוך שמירה על אופיו הכפרי"

התוכנית מתפרשת על שטח כולל של כ-1,087 דונם, מתוכם כ-87,622 מ"ר המיועדים למגורים בהרחבה (464 יח"ד) וכן כ-32,800 מ"ר לדיור מיוחד (300 יח"ד). בנוסף, כ-67,000 מ"ר למבנים ומוסדות ציבור וכ-6,700 מ"ר למסחר, שטחים ציבוריים פתוחים וכן כיכר ציבורית. לצד הרחבת הישוב, התוכנית מעבה את הישוב הקיים בתוספת זכויות בניה עבור יח"ד נוספת בכל מגרש קיים (293 יח"ד). כמו כן, על פי התכנון, היא צפויה להרחיב ולעבות את הישוב הקהילתי מבועים בחלקו הדרומי בתא שטח שהתפנה לאחר הסטת כביש 293 דרומה, לאפשר מגוון פתרונות מגורים עם תוספת של 464 יח"ד לבני הישוב ותושבים חדשים לצד שטחים נוספים למוסדות חינוך וציבור אשר ירחיבו את הקריה החינוכית ויתנו מענה לתושבים הוותיקים.

בנוסף, התוכנית מוסיפה מערכת דרכים המחברת את השכונה לישוב ומהווה רצף למערכת דרכים קיימת וכן מערכת שבילים מסודרת להגברת הקישוריות בין הישוב הוותיק לשכונה החדשה ועידוד הליכה ואורח חיים בריא תוך צמצום הצורך לשימוש ברכב. בנוסף, התוכנית מגדילה את אזור התעשייה החקלאי הכולל שטחי מסחר ותעסוקה, חניון, כיכר עירונית ושטחים ציבוריים פתוחים בכ-150 דונם נוספים, לרווחת התושבים ואיכות חייהם.

אבישי קראוס, מ"מ מנהל מרחב דרום ברשות מקרקעי ישראל, בירך על ההחלטה לאשר את תכנית מבועים - הרחבה וציין כי "התכנית מרחיבה ומקדמת את הישוב מבועים כמרכז אזורי המספק שירותים חיוניים לישובים בסביבה תוך שמירה על אופיו הכפרי והתחשבות במיקומו והתנאים הגיאוגרפיים שבו ובאוכלוסייה הקיימת".

התוכנית תוכננה ע"י האדריכלים אסף שקד ונועה פרנקל ממשרד "שקד נחום אדריכלים ומתכנני ערים" בשיתוף עם משרד "גיאוטבע" ו"א.טייב הנדסה" והפרויקט נוהל ע"י משרד "ת.י.ק פרויקטים".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully