וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

על מכירת דירות בניגוד לחוק המכר: 2 חברות נקנסו ב-1.4 מיליון שקל

עודכן לאחרונה: 22.1.2024 / 17:45

שתי חברות יזמיות מכרו יחדיו לשישה רוכשים דירות בעיר גדולה בשרון וגבו מהם כספים ללא מתן בטוחות בהתאם כמתחייב לפי חוק המכר. החברות נקנסו ב-1.4 מיליון שקל

קריסת פיגומים באתר בנייה ברחוב וויצמן בפתח תקווה - 6/11/18. ראובן קסטרו, ראובן קסטרו
2 חברות מכרו דירות בניגוד לחוק המכר ונקנסו במיליון שקל/ראובן קסטרו, ראובן קסטרו

במסגרת הליך שניהל ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון נמצא כי החברות יניב בל החזקות יזמות ובניה בע"מ ונובה ביצוע בע"מ מכרו יחדיו דירות לשישה רוכשים ברחוב אביאור בחדרה, וגבו מהם כספים ללא מתן בטוחות בהתאם כמתחייב לפי חוק המכר.

נמצא כי החברות החתימו את הרוכשים, במעמד ההתקשרות, על שני חוזים, האחד מכירת קרקע והשני הסכם קבלן לביצוע העבודות. כך, לשיטתן, חוק המכר אינו חל עליהם שכן אין מדובר במכירת דירה אלא במכירת קרקע בנפרד ושירותי בנייה בנפרד.

נציין כי יזמי נדל"ן בישראל כפופים להוראות חוק המכר, ובעת קבלת כספים בגין מכירת דירות חדשות, העולים על 7% ממחיר הדירה, היזם נדרש לספק לרוכשים בטוחות, כגון ערבות בנקאית, פוליסת ביטוח והערת אזהרה, שיגנו על הרוכשים במקרה שהפרויקט נקלע לקשיים.

נדל"ן פרטי, קרקע, בנייה. ShutterStock
בנייה/ShutterStock

עמית גריידי, ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון כתב בהחלטתו כי "מהמפורט לעיל נמצא כי שני המסמכים לעיל שנחתמו בין החברות לבין הרוכשים, באותו מעמד ההתקשרות, עולים יחד לכדי מכר דירה לכל דבר ועניין בדרך העוקפת את הוראות חוק המכר, המגבילות את אפשרות הגביה של המוכר בלא שנתן בטוחות מתאימות. כמו כן, על אף שכל אחד מהמסמכים נעשה מול חברה אחרת, מנסחי החברות נמצא כי שתי החברות מנוהלות על ידי אותם דירקטורים, כתובתן זהה, ובעליהם זהים".

"בהתאם, ראינו את מכלול ההסכמים שנחתמו בין החברות לבין רוכשי הדירה כמסמכים המשלימים זה את זה, שכן הם נחתמו מול גורמים קשורים במעמד אחד כך שהם מהווים ביחד הסכם מכר דירה. יודגש שגם לולא קשר כלשהו בין החברות, עדיין המסקנה הייתה זהה, שכן מדובר בשתי חברות שחברו יחד לעסקת מכר דירה"

עוד כתב הממונה כי "הבחינה שמא מדובר ב"חוזה מכר" תיעשה, בין היתר, תוך בחינה של מכלול האירועים אשר קרו אגב ההתקשרות בין הצדדים, ובכלל זאת: המסמכים שנחתמו, הכספים שעברו, מעמד החתימה ועוד".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן: "משרד הבינוי והשיכון רואה חשיבות קריטית בפעילות כנגד גורמים המנסים לעקוף את הוראות חוק המכר ולהביא לסיכון של כספי הרוכשים. הנחתי את האגף להמשיך לפעול בכל האמצעים הנדרשים בכדי להגן על כספם של רוכשי הדירות ולאפשר להם שוק נדל"ן בטוח ומוגן. אני מבקש מרוכשי דירות שחוששים כי העסקה מולם נעשית שלא לפי הוראות חוק, פנו אלינו".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully