וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרבה מעבר ליעד: בשנת 2023 אושרה הקמת 41 אלף דירות חדשות

עודכן לאחרונה: 22.1.2024 / 11:34

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מסכמת את שנת 2023 ומציגה כי נמשכו היקפי הפעילות הגדולים בשוק ההתחדשות העירונית, למרות אתגרי הבחירות לרשויות המקומיות, העלייה בריבית והמלחמה

נוה גן פתח תקווה 21 במאי 2017. ראובן קסטרו
הרבה מעבר ליעד: בשנת 2023 אושרה הקמת 41 אלף דירות חדשות/ראובן קסטרו

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מסכמת את שנת 2023 עם נתונים המעידים על יציבות שוק ההתחדשות העירונית, ושמירה על פעילות רחבת היקף בשוק זה, תוך עמידה בטלטלות שחווה המשק הישראלי השנה.

על פי הנתונים, במהלך שנה זו, לראשונה, קודמו מתחמי פינוי בינוי רבים בערי פריפריה, פעילות אשר תוכל לשמש כעת מנוף לשיקום וחידוש ערי הדרום והצפון, בהתאם ליעד שהתווה שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, מיד עם פרוץ המלחמה.

כמו כן, במהלך השנה הוציאו רשויות מקומיות ברחבי הארץ היתרי בניה לכ-9,000 יחידות דיור במתחמי פינוי בינוי, כאשר כ-80% מהם מצויים בערים אשר עימן חתמה הרשות הממשלתית הסכמי מסגרת להתחדשות עירונית. הסכמים אלה מזכים את הרשות המקומית במענק כנגד כל היתר בניה, המשמש לסיוע בהקמת תשתיות הנדרשות למיזמי ההתחדשות באותה רשות מקומית.

סך כלל התמריצים שישולמו תמורת היתרים אלו מגיע לתקציב של כ-124 מיליון שקל. להערכת הרשות הממשלתית, נוכח הקושי שחוו יזמים בשנה זו בקידום פרויקטים בשל עליית הריבית בשוק וצמצום הביקושים, והבחירות בשלטון המקומי - גורמים אשר הביאו לירידה מסוימת במספר היתרי הבניה ביחס לשנה הקודמת - למענקים אלה נודעה בשנה זו חשיבות מיוחדת, ככלי ממשלתי שמנע נסיגה משמעותית עוד יותר בהיקף היתרי הבניה. לאור זאת, בכוונת הרשות הממשלתית לפעול בשנה הקרובה לחתימה על הסכמים דומים עם רשויות מקומיות נוספות, במטרה לתמרץ הוצאת היתרי בניה במעגל רחב ככל הניתן.

אושרו 121 תכניות התחדשות עם 41 אלף דירות

בתחום התכנון, אושרו השנה 121 תכניות התחדשות עירונית ברחבי הארץ, הכוללות כ-41,000 יחידות דיור, הרבה מעבר ליעד הממשלתי שנקבע בתכנית האסטרטגית לדיור עבור שנה זו, העומד על 31,250 יחידות דיור.

על מנת להמשיך ולהרחיב את עתודות התכנון לשנים הקרובות, איתרה הרשות הממשלתית, בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, עשרות מתחמי פינוי בינוי חדשים, והוציאה לדרך בשנה זו תכניות פינוי בינוי ממשלתיות חדשות במתחמים אלה, הכוללים סה"כ כ- 23,000 יח"ד, בהשקעה תקציבית של כ-80 מיליון שקל.

פריצת דרך בהתחדשות עירונית בפריפריה

יוזמה תכנונית פורצת דרך שיצאה לפועל השנה התמקדה בערי הפריפריה, בדגש על הערים המאופיינות בסיכון סייסמי גבוה, אשר חלקן גם סמוכות גבול. במבצע מיפוי רחב, איתרה הרשות הממשלתית את כלל המתחמים המתאימים לפינוי בינוי בערים לאורך קו השבר הסורי אפריקני - קריית שמונה, חצור הגלילית, צפת, טבריה, בית שאן, עפולה, מגדל העמק ואילת - סה"כ 110 מתחמים פוטנציאליים. מתחמים אלו כוללים למעלה מ-1,000 מבנים, ובשטחם ניתן לבנות כ-37,000 דירות חדשות. מיד בתום המיפוי הוחל בתכנונם של 25 מהם, כאשר בכוונת הרשות הממשלתית לקדם את תכנון כלל המתחמים בהליך מואץ, ולהביא למימושם באמצעות תכנית מענקים ממשלתית להשלמת הכדאיות הכלכלית של מתחמים אלה, אשר נוכח ערכי הקרקע הנמוכים בהם - אינם מאפשרים מימוש של הפרויקטים בכוחות שוק בלבד, בהעדר מענק ממשלתי.

מהלך נוסף של הרשות הממשלתית שבוצע השנה במטרה לאפשר התחדשות עירונית בשכונות שאין בהן היתכנות כלכלית, גם במרכז הארץ, הוא פרסום מכרזי מענקים להשלמת כדאיות כלכלית של מתחמים באשקלון, בלוד ובקרית משה שברחובות, בהיקף כולל של 250 מיליון שקל. בלוד וברחובות נקבעו זוכים ותוקצבו 4 מתחמים, ובאשקלון טרם הסתיימו הליכי המכרז.

לצד היעד הלאומי של שיקום הערים שנפגעו במלחמה וחיזוק אזורי הגבול, במוקד שנת 2024 תעמוד המשימה של הגדלת היקפי התכנון והמימוש של מתחמי פינוי בינוי, כמענה לגל ביקושים עתידי שעשוי להתעורר בתרחיש של המשך ירידת הריבית במשק, וסיום הלחימה. הרחבה זו תתבצע בכלל הערים, אך בדגש על קידום ויישום תכניות בערים שהיו עד היום מחוץ לאזורי הביקוש.

sheen-shitof

תוצאות מהיום ה-1

הפיתוח המהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית - כעת במבצע מיוחד

בשיתוף נומייר פלוס

"שוק ההתחדשות העירונית צלח שנה מורכבת מאוד"

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "שמירה על רציפות העבודה בשוק הנדל"ן, החל מהתחדשות עירונית ובנייה חדשה וכלה בדיור להשכרה, זו מטרתי המרכזית בתקופה קשה זו, שמורכבותה אף מוכפלת בשל כניסתנו אליה עם ריבית בעלייה ובחירות מקומיות, שמטבע הדברים מביאה להאטה בהוצאת היתרים שונים. לאור זאת, הנתונים מתחום ההתחדשות העירונית המגיעים אלי בהערכות המצב התכופות, כמו גם עם סגירת שנת 2023, מעידים על כוחו של השוק ויכולתו לעמוד במשימות השגרתיות ואלו הניצבות לפתחנו בתום המלחמה. אני מחזק את ידיהם של כל אזרחי ישראל בימים אלו, ומודה לכל שותפינו בתחום הנדל"ן המודעים לגודל השעה ונרתמים למשימה."

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "שוק ההתחדשות העירונית צלח שנה מורכבת מאוד, תוך שמירה על היקפי פעילות גבוהים חרף אתגרי השעה. אנו רואים בכך עדות ליתרונות הקיימים בשוק זה אל מול בניה חדשה, וכן לבשלות שמאפיינת את השוק כיום הן מבחינת הרגולציה המתקדמת, והן מבחינת הניסיון שצברו החברות הפעילות בשוק זה. בשנה זו התמקדנו בהרחבת הפעילות אל מחוץ לאזורי הביקוש, ואנו עדים כיום למציאות חדשה במסגרתה מוקדמים במוסדות התכנון עשרות רבות של מתחמי פינוי בינוי רחבים, בערי פריפריה מובהקות. פעילות זו תשמש אותנו בשנה הקרובה כמנוף לשיקום וחידוש ערי הדרום הצפון, משימה שתהיה המשימה הלאומית החשובה ביותר ביום שאחרי המלחמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully