וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בגין חובות למדינה: את מי תובעת רמ"י במאות מיליוני שקלים?

עודכן לאחרונה: 14.1.2024 / 15:56

רשות מקרקעי ישראל מודיעה כי הגישה באמצעות פרקליטות צפון ודרום שתי תביעות ענק על סך מאות מיליוני שקלים בגין חובות למדינה, עקב שימוש במקרקעי המדינה במשך שנים רבות. נגד מי הוגשו התביעות?

אילוסטרציה. ShutterStock
אילוסטרציה/ShutterStock

רשות מקרקעי ישראל מודיעה היום (א') כי הגישה, באמצעות פרקליטות צפון ודרום, שתי תביעות ענק לסילוק יד, שיקום, השבה למדינה וכן תביעה כספית בהיקף של מאות מיליוני שקלים בגין חובות למדינה נגד שתי מטמנות פסולת - האחת בדרום והשנייה בצפון.

האחת היא מטמנת פסולת גני הדס בדרום, השנייה היא מטמנת פסולת חגל בצפון, אשר לכאורה הפעילות בהן נעשית שנים רבות ללא הרשאות שימוש בתוקף ומבלי שהוסדר התשלום הנדרש למדינה בגין השימוש שנעשה במקרקעי המדינה משך שנים רבות.

התביעה כנגד מטמנת חגל, הממוקמת בעמק הירדן, דורשת את סילוק ידה של שותפות סיתהל-חגל (טליה) המפעילה את המטמנה ובהמשך תפעל הרשות לפרסום מכרז פומבי להפעלת המטמנה. לתביעה זו תתלווה בהמשך תביעה כספית על סך עשרות מיליוני שקלים בגין השימוש שנעשה במקרקעין במרוצת השנים. מטמנת חגל נחשבת למטמנה הגדולה והמשמעותית ביותר באזור הצפון כיום ויש בה כדי ליתן מענה לצרכי הפסולת של אזור הצפון כולו לשנים הבאות.

השותפות זכתה במכרז בשנת 1994 והחלה בהטמנה בשנת 1999. במרוצת השנים אושרו לשותפות הרשאות שימוש בנות שנה כל אחת לתקופה כוללת של עשר שנים וזאת בהתאם להוראות המכרז.

בהמשך אושרה הרשאת שימוש נוספת בפטור ממכרז אשר הגיעה לסיומה בשלהי שנת 2014. מאותו המועד ועד ליום זה, המשיכה השותפות להחזיק במקרקעין ללא הרשאת שימוש בתוקף ומבלי ששילמה כלל בגין השימוש במקרקעין.

אילוסטרציה. ShutterStock
אילוסטרציה/ShutterStock

בסמוך למטמנת חגל, קיים אתר פסולת טליה אשר בקרוב עתידים לאשר בו פעילות של הטמנת, מיון וטיפול בפסולת, אשר יהווה אלטרנטיבה להטמנת פסולת באזור הצפון כולו.

התביעה כנגד חברת מ.מ.מ מפעלי מטמנות בע"מ בדרום הארץ הוגשה במסגרת הליך אותו הגיש חברת מ.מ.מ בטענה כי דרישת התשלום של הרשות משוללת יסוד וכי היא רשאית להפעיל את המטמנה מבלי לשלם למדינה תשלומים נוספים וכן תביעה נזיקית.

הרשות הגיש כתב הגנה בתיק השוללת את כלל טענותיה של החברה וכן כתב תביעה שכנגד לסילוק ידה של החברה מהמקרקעין, השבת הקרקע למדינה לאחר השלמת חובות השיקום החלות על החברה וכן תשלום חובותיה בסך של כ - 150 מיליון שקלים בגין שימוש בלתי מוסדר שנעשה החל משנת 2011 לאורך שנים ארוכות. שימוש שלעמדת הרשות הינה שימוש שנעשה ללא כל הסדרה חוזית ומבלי לשלם את התשלום הראוי עבור השימוש המסחרי שנעשה בקרקע זאת משך שנים ארוכות.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully