וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאחר מאבק ארוך: פרויקט טחנות הרוח בעמק חרוד יוצא לדרך

עודכן לאחרונה: 11.1.2024 / 18:42

כעבור עשור מתחילת קידומו, ומאבק משפטי של כשנתיים, בית המשפט העליון דחה לפני מספר ימים ערעור שהוגש על ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע, והקמת 16 טורבינות רוח גדולות בשטחים החקלאיים יוצא לדרך

טורבינות רוח בהר בני רסן. גיאגיאגיא, Creative Commons
טורבינות רוח בישראל/Creative Commons, גיאגיאגיא

הערעור נדחה פה אחד: לאחר מאבק משפטי של כשנתיים, בית המשפט העליון דחה לפני מספר ימים את הערעור שהוגש על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע, בניסיון לעצור את פרויקט הרוח של חברתRENEWABLES EDF וחברת בלוסקיי בעמק חרוד, בשיתוף עם מושב כפר יחזקאל והקיבוצים עין חרוד, בית אלפא וחפציבה.

הפרויקט, שקידומו החל לפני כעשור, כולל הקמת 16 טורבינות רוח גדולות בהספק כולל של כ-85 מגה-וואט שיוקמו בשטחים החקלאיים של מושב כפר יחזקאל והקיבוצים עין חרוד, בית אלפא וחפציבה, ויספקו את צריכת החשמל לכ-26,000 בתי אב.

הליכי הרישוי והוצאת היתרי הבניה לפרויקט, אשר החלו בשלהי שנת 2021, נתקלו בקשיים לאור התנגדותה של המועצה האזורית גלבוע לפרויקט, שסירבה לדון בהיתרי הבניה. בעקבות עררים שהוגשו לוועדת הערר המחוזית לתכנון ובניה של מחוז צפון מטעם יזמיות הפרויקט, הפקיעה ועדת הערר מהוועדה המקומית לתכנון ובניה גלבוע את הסמכות לעסוק בהיתרי הבניה, ובאופן חריג הפנתה את היזמיות לרשות הרישוי המחוזית לצורך הוצאת ההיתרים, ואף חייבה את הוועדה המקומית בהוצאות גבוהות.

על מה המריבה?

בחודש מרץ 2023 הוציאה רשות הרישוי המחוזית ליזמיות הפרויקט את היתרי הבניה להקמת הטורבינות. בניסיון נוסף לעכב את הפרויקט, הגישה הוועדה המקומית גלבוע עתירה מינהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, במסגרתה ביקשה לתקוף את החלטת רשות הרישוי המחוזית, שנתנה את היתרי הבניה. במוקד העתירה עמדה טענה לפיה חלק מהטורבינות המתוכננות מצויות בסמיכות למאגרי מים, וכי יש לבצע ניטור לבדיקת פעילות עטלפים בסביבתם לפני מתן היתרי הבניה, ולא כפי שקבוע בתכניות הניטור של הפרויקט, לפיהן הניטור יתבצע במקביל להקמת הטורבינות.

בפסק דין שניתן בחודש יולי 2023 דחה בית המשפט לעניינים מינהליים את עתירת הוועדה המקומית גלבוע. כב' השופטת עירית הוד קיבלה את טענות המדינה ויזמיות הפרויקט וקבעה כי לא נפל פגם כלשהו בהחלטת רשות הרישוי ובהתנהלותה, וכי יש לדחות את ניסיונה של הוועדה המקומית גלבוע להחזיר את הגלגל לאחור ולהעלות טענות כנגד עצם הפרויקט, לאחר שאושר על ידי כל הגורמים המוסמכים.

מצפה עמית בעמק חרוד. בן פרשיץ, מערכת וואלה
מצפה עמית בעמק חרוד/מערכת וואלה, בן פרשיץ

הוועדה המקומית גלבוע ערערה על פסק הדין לבית המשפט העליון וחזרה על הטענות שהעלתה בפני בית המשפט לעניינים מינהלים.

יזמיות הפרויקט, שיוצגו על ידי עורכי הדין רונן ירדני ורם מוסרי ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' עם המבורגר עברון, הבהירו בתשובתן לערעור כי מדובר בניסיון נוסף של הוועדה המקומית גלבוע לתקוע מקלות בגלגלי הפרויקט, שנועד לרצות קבוצות לחץ מקומיות, אגב הבחירות הקרבות לרשויות המוניציפאליות. היזמיות הוסיפו וטענו, כי אין כל הצדקה להתנות את הקמת הטורבינות בהשלמת הניטור, וכי אין כל מניעה שהניטור יתבצע במקביל להקמת הטורבינות.

דיון בערעור התקיים בתאריך 4.1.2023 לפני כב' השופטים יצחק עמית, דוד מינץ וחאלד כבוב. בפסק דין שניתן בתחילת השבוע דחה בית המשפט העליון פה-אחד את ערעורה של הוועדה המקומית, לאחר שקבע שאין כל הצדקה לדחות את הממצאים העובדתיים שקבע בית המשפט לעניינים מינהליים, אשר תומכים במסקנה כי דין טענות הוועדה המקומית להידחות. בנוסף נקבע, כי כך או אחרת, אין בקביעות שבפסק דינו של בית המשפט לעניינים מינהליים משום טעות בחוק שמצדיקה התערבות של בית המשפט העליון.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully