וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחסור מחריף, אך התמריץ לעובדים חדשים בבנייה וחקלאות פג תוקף

עודכן לאחרונה: 2.1.2024 / 9:47

עם המחסור החמור בעובדים שנוצר עם תחילת המלחמה בענפי הבנייה והחקלאות, הפעילה המדינה תכנית מענקים במטרה לעודד עובדים חדשים לעבוד בענפים אלו. עם זאת, החל מהשבוע - התכנית כבר לא בתוקף, והעובדים חסרים יותר מתמיד

אתר בנייה של חברת אסיה סיירוס בדימונה. ראובן קסטרו
המחסור מחריף, אך התמריץ לעובדים חדשים בבנייה וחקלאות פג תוקף/ראובן קסטרו

מדינת חלם: ביום ראשון האחרון, 31.12.2023, הסתיימה התקופה המזכה להצטרפות עובדים חדשים לענפי הבנייה והשיפוצים וענף החקלאות. משמע, החל מתחילת השבוע אין יותר תמריץ לעובדים ישראלים חדשים להצטרף לעבודה בענפים הללו, על אף המחסור החמור בעובדים.

נזכיר כי בעקבות המלחמה, נותרו ענפים רבים, כמו ענף הבנייה והשיפוצים וענף החקלאות, שהסתמכו ברובם על כח עבודה זר (פלסטינים ועובדים זרים) נותרו ללא עשרות אלפי ידיים עובדות ובהשבתה כמעט מלאה. כמענה למחסור כוח האדם בענפים הללו ועידוד עבודה עברית, גיבשה הממשלה תוכנית מענקים לתמרוץ כניסת עובדים ישראלים חדשים לענפים אלו.

במסגרת התכנית ניתנים מענקים לעובדים שהחלו לעבוד בענפים הללו בתקופה שבין 7.10.23 ועד ל-31.12.23. המענק משולם עבור 3 חודשי עבודה רצופים בתקופה שבין ה-1.11.23 ועד ה-31.3.24, כאשר בשני חודשי העבודה הראשונים גובה המענק הוא 3,000 שקל לכל חודש ובתום חודש העבודה השלישי המענה עומד על 4,000 שקל.

קטיף עגבניות שרי. ShutterStock
המחסור מחריף, אך התמריץ לעובדים חדשים בבנייה וחקלאות פג תוקף/ShutterStock

כמו כן, עובדים אשר מועסקים בישובים שפונו זכאים למענק כפול. הכסף למענקים מגיע מהסכם בין משרד האוצר וביטוח לאומי, כאשר על פי ההסכם הצדדים יכולים להאריך את תקופות הזכאות עד יוני 2024 - מועד פקיעת ההסכם.

אתמול, הוגשה שאילתה דחופה ע"י חה"כ ארז מלול (ש"ס) לשר האוצר בנוגע להארכת תקופת הזכאות להצטרפות לתוכנית תמרוץ עובדים ישראלים חדשים לענפי הבנייה והשיפוצים וענף החקלאות. "תכנית התמריצים לעבודה בחקלאות ובנייה, נועדה להזרים, בעת המלחמה, עובדים ישראליים לענפים הסובלים ממחסור בכ"א. המלחמה עודנה נמשכת, המחסור בכ"א עדיין חמור ואולם הזכאות להצטרפות לתכנית הסתיימה. שר האוצר, בצלאל סמוטריץ, האם בכוונתך להאריך את תקופת הזכאות להצטרפות עובדים חדשים לתכנית?"

sheen-shitof

תוצאות מהיום ה-1

הפיתוח המהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית - כעת במבצע מיוחד

בשיתוף נומייר פלוס

"קבלני השיפוצים: אנחנו מרגישים מופקרים בשטח"

מהתאחדות קבלני השיפוצים נמסר כי למרות שהובהר כי מקצועות השיפוצים נכללים בתכנית (כל עבודה באתר בנייה מוגדרת כעבודה מזכה), מוסד הביטוח הלאומי פירש את החוק בצורה מצומצמת כאשר עבודות שיפוץ "רטובות" (טיח, ריצוף, צבע, איטום ועוד) שנחשבות לדריסת רגל ראשונית בענף אינן נכללות בהסכם, והענף שנמצא על סף קריסה אינו מקבל את הסיוע הממשלתי בדמות תמריצים לכניסה עובדים חדשים.

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים: "לצערי, קבלני השיפוצים משלמים את המחיר על הכשלים של הממשלה ומוסדות המדינה. אנחנו מרגישים מופקרים בשטח". עוד, הוסיף סיב, כי "כשלושה חודשים שהענף נמצא בהשבתה כמעט מוחלטת ללא ידיים עובדות וללא פתרונות של מדינת ישראל. אנו מבקשים בשמנו ובשם הענפים האחרים להאריך את התקופה המזכה לעובדים חדשים ולתמריצים ממשלתיים. בנוסף, הגיע הזמן שביטוח לאומי יתקן את העוול הנוראי וההחרגה שלנו ויאפשר גם לענף השיפוצים לקבל לענף עובדים מעבודה מועדפת".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully