וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענף הבנייה בישראל במשבר חסר תקדים

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

15.2.2024 / 11:44

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל על ההשפעות של המחסור בכוח האדם בענף הנדל"ן

אתר בנייה, נתניה. ShutterStock
ענף הבנייה בישראל, שהוא אבן יסוד בכלכלה הלאומית, מתמודד כיום עם אתגר חסר תקדים/ShutterStock

ענף הבנייה הישראלי עומד על סף משבר חמור, כאשר יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות, מצלצל בפעמוני האזעקה. בעוד שחברות מתמודדות עם מחסור בכוח אדם שהוחמר מה-7 באוקטובר, ההשפעות המסתעפות מורגשות ברחבי המדינה. עם פרויקטים שנקלעו לקשיים ואיום של קריסת חברות באופק, הענף קורא לצעדים דחופים כדי למנוע אסון בקנה מידה שלא הכרנו עד כה.

המצב הנוכחי של ענף הבנייה בישראל

ענף הבנייה בישראל, שהוא אבן יסוד בכלכלה הלאומית, מתמודד כיום עם אתגר חסר תקדים. הענף, שהסתמך במשך זמן רב על שילוב של עובדים מקומיים וזרים, חווה כעת מחסור עצום של 120,000 עובדים. הדבר נגרם בעיקר משתי סיבות: יציאת העובדים הזרים עקב המלחמה וההגבלות המונעות מעובדים פלסטינים להיכנס למדינה כדי להגיע לאתרי העבודה שלהם.

המחסור הזה לא רק האט את התקדמותם של הפרויקטים בבנייה קיימים, אלא גם העמיד בסכנה פרויקטים עתידיים רבים. המצב החמיר עד כדי כך שיש דיווחים על חברות בנייה המקפיאות את פעילותן, וחלקן עומדות על סף סגירה. מצב זה עורר תחושת דחיפות בקרב גורמים שונים מהענף, הקוראים נואשות לפעולה מיידית כדי להתמודד עם משבר העבודה.

להשפעת המחסור בכוח אדם יש היבטים רבים, והוא משפיע לא רק על חברות הבנייה עצמן אלא גם על הכלכלה הרחבה יותר, עם השפעה עקיפה אפשרית על מחירי הדיור והזמינות שלהם. המצב הנוכחי של ענף הבנייה הוא נורת אזהרה הדורשת תשומת לב מהירה כדי למנוע נזק לטווח ארוך לשוק הדיור ולכלכלה הישראלית.

השפעת המחסור בכוח אדם על פרויקטים בבנייה

המחסור בכוח אדם בענף הבנייה בישראל גרם להאטה משמעותית בלוחות הזמנים של הפרויקטים. היעדרם של 120,000 עובדים, הכוללים חלק משמעותי של פועלים פלסטינים ועובדים זרים, הוביל לירידה חדה בפריון העבודה. אתרי בנייה רבים ברחבי הארץ פועלים בהיקף מופחת או נאלצו להפסיק את פעילותם לחלוטין, מה שמטיל צל של אי ודאות על עתידם של פרויקטים אלה.

בעוד חברות הבנייה מתקשות למצוא פתרונות למחסור בכוח אדם, העיכובים בהשלמת הפרויקטים הפכו לבלתי נמנעים. הדבר לא רק משפיע על אספקת בתים חדשים ומבני ציבור, אלא גם מפריע לקידום תשתיות קריטיות הדרושות לצמיחת המדינה. עיכובים עלולים לגרום להפרת חוזים, קנסות כספיים ואובדן מוניטין, מה שמחמיר עוד יותר את הקשיים העומדים בפני חברות הבנייה.

יתר על כן, המחסור בעובדים מקצועיים משפיע על איכות הבנייה. עם פחות עובדים מקצועיים זמינים, קיים סיכון שרמת הבנייה תרד, מה שעלול להוביל לבעיות בטיחות ובעיות תחזוקה לטווח ארוך. מחסור זה מאיים לערער את שלמות ענף הבנייה הישראלי, ולכן חיוני למצוא פתרון למשבר כוח האדם בהקדם האפשרי.

ההשלכות הכלכליות ועליית מחירי הדיור

משבר כוח האדם בענף הבנייה הישראלי נושא עמו השלכות כלכליות משמעותיות, שמשתרעות הרחק מעבר לגבולות אתרי הבנייה. התוצאה המיידית של המחסור בכוח אדם היא עליית מחירי הדיור. קבלנים, הזקוקים נואשות לעובדים, החלו להציע שכר גבוה יותר כדי לפתות עובדים מחברות אחרות, מה שהצית מלחמת שכר בין הבונים. עלייה זו בעלויות העבודה מועברת באופן בלתי נמנע לצרכן, וכתוצאה מכך מתייקרות אפשרויות הדיור.

המחסור בכוח אדם והעיכוב בפרויקט הבנייה פירושם גם שההיצע של בתים חדשים אינו יכול לעמוד בקצב הביקוש. בשוק שבו הביקוש לדיור כבר גבוה, חוסר איזון זה מחמיר את המצב, ומוביל למחירים מנופחים ולירידה ביכולת ההשגה עבור רוכשי דירות פוטנציאליים. לכך עשויה להיות השפעה דומינו על יוקר המחיה, שכן מחירי דיור גבוהים הם לעתים קרובות מבשרים לעלייה כללית בהוצאות המחיה.
יתר על כן, חברות בנייה המתמודדות עם קשיים כלכליים עקב פרויקטים מתעכבים ועלויות עבודה מוגברות עלולות להתקשות להשיג הלוואות מבנקים, במיוחד בתקופה שבה הריבית גבוהה והמוסדות הפיננסיים מגבילים את מדיניות האשראי שלהם. הדבר עלול להוביל לצמצום נוסף בפעילות הבנייה ולתרום למיתון אפשרי בענף, עם השלכות ארוכות טווח על בריאותו הכלכלית של המדינה. תגובת הממשלה למשבר זה תהיה מכרעת בהקלת ההשלכות הכלכליות הללו ובייצוב שוק הדיור.

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

התערבות ממשלתית ופתרונות מוצעים

הורדת ריבית והתאמת מדיניות הבנקים

לאור המחסור החמור בכוח אדם והשלכותיו, נשמעת קריאה לממשלה לנקוט בצעדים מכריעים להצלת ענף הבנייה. הצעה מרכזית היא שבנק ישראל ישקול להוריד את הריבית, מהלך שיוכל להקל את הנטל הפיננסי על חברות הבנייה על ידי הפחתת עלות ההלוואות. זה יכול לספק הקלה נחוצה מאוד לעסקים שמתקשים כעת לעמוד בהתחייבויותיהם הכספיות בשל פרויקטים תקועים ועלויות עבודה מוגברות.
תחום התערבות קריטי נוסף הוא גישת המגזר הבנקאי לחברות הבנייה במהלך משבר זה. הבנקים מתבקשים לגלות סלחנות ולהתאים את מדיניות האשראי שלהם לנסיבות החריגות הנוכחיות. על ידי מתן אפשרות למגוון רחב יותר של הלוואות והימנעות מאכיפה מיידית של הוראות הפסד וערבות, הבנקים יכולים לספק חבל הצלה לחברות בנייה הנמצאות בסיכון של פשיטת רגל.

הקמת קבינט ייעודי והארכת תקופות המכרזים

מויאל קרא גם להקמת קבינט ייעודי שיתמקד בבעיות הדיור ובמשבר כוח האדם בבנייה. גוף ייעודי זה יהיה אחראי לבחינת הנושאים הקריטיים העומדים על הפרק ולהציע פתרונות הוליסטיים שיענו על צרכים מיידיים וארוכי טווח כאחד.

בנוסף, המדינה יכולה לשקול להאריך את תקופת הגשת המכרזים ולספק פיצוי למעסיקים שנפגעו ממחסור בכוח אדם. זה ייתן לחברות יותר זמן להבטיח את כוח העבודה והמשאבים הדרושים כדי לעמוד בדרישות המכרז מבלי לעמוד בפני קנסות בגין עיכובים שנגרמו על ידי המשבר הנוכחי.

תגובת הממשלה לפתרונות המוצעים האלה תהיה מכרעת בקביעת עתידו של ענף הבנייה הישראלי. זהו מרוץ נגד הזמן ליישם צעדים שימנעו קריסה של הענף ויבטיחו את המשך אספקת הדיור והתשתיות האיכותיים לאזרחי המדינה.

לסיכום, ענף הבנייה הישראלי נמצא בנקודת מפנה קריטית, ומתמודד עם מחסור חמור בכוח אדם שמאיים על יציבותו ועל הכלכלה הרחבה. עם עיכובים בפרויקטים, עלייה בעלויות הדיור וסיכון לפשיטות רגל של חברות, הצורך בהתערבות ממשלתית הוא דחוף. הענף מצפה להורדת ריבית, התאמת מדיניות הבנקים, הקמת קבינט ייעודי והארכת תקופות המכרז כפתרונות אפשריים להתמודדות עם משבר זה. הפעולות שיינקטו בעתיד הקרוב יהיו חיוניות למניעת קריסה פוטנציאלית ולהבטחת עמידותו של הענף, שמירה על אספקת דיור ושמירה על יציבות כלכלית.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully