וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היסטוריה: אושרה תכנית פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה

עודכן לאחרונה: 11.12.2023 / 15:43

מפרץ חיפה בדרך למהפך: התוכנית שאושרה היום בממשלה מתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לחיפה ופותחת את השער לקידום תכניות בנייה משמעותיות לרובעי מגורים שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, תעסוקה ומסחר, תשתיות ועוד

בווידאו: המומחים שבחנו את ה"לבנייה" שקרסה - "להרוס את המבנה"/צילום: מייק לוי סטודיו לצילום ויואב איתיאל

החלטה היסטורית: שר הפנים, משה ארבל, ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, החליטו היום (ב') לאשר סופית את תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה - תמ"א 75 ("שער המפרץ"). מדובר בתוכנית שתהווה בסיס לתכנון מפורט בתחומה.

תוכנית 'שער המפרץ' מקודמת בשיתוף מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, ומטרתה שינוי פני מפרץ חיפה, קביעת תמונת העתיד והתוויית מדיניות תכנון עדכנית במרחב זה.

התוכנית מתווה יצירת חיבור אורבני רציף בין הקריות לעיר חיפה, פרישה מאוזנת של ייעודי קרקע למגורים, תעסוקה ושימושים מטרופולינים, לרבות פארק מטרופוליני ושטחים פתוחים לאורך הנחלים. בנוסף, התוכנית שמה דגש על חיבור בין אזורי המגורים לחוף הים ולמוקדי התעסוקה באזור, וכל זאת במטרה לחזק את מטרופולין חיפה ולשפר את איכות החיים של תושבי האזור.

בהתאם לתוכנית זו, יקודמו תוכניות מפורטות שיכללו עשרות אלפי יחידות דיור, היקפי תעסוקה משמעותיים, מערכות תשתית, ביסוס תחבורה ציבורית, שירותים ברמה מטרופולינית, חיבורים וצירים המחברים את הקריות לגוש חיפה ונשר. התוכניות יקודמו תוך שיתוף הרשויות המקומיות והציבור ובהן יקבעו תמהיל השימושים המדויק תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, אורבניים וחברתיים.

נמל חיפה. ארז מיכאלי, עיבוד תמונה
נמל חיפה/עיבוד תמונה, ארז מיכאלי

ההחלטה לקדם את התוכנית הינה בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית אשר מונתה לעסוק בנושא והגישה את המלצותיה ביוני 2021, ובהמשך להחלטת הממשלה לעניין אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה מיום 6.3.22.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הרב נתן אלנתן: "לאחר שנים רבות בהן דובר רבות על שינוי פני מפרץ חיפה לאור זיהום האוויר ולאור החלטות ממשלה רבות בנושא, החליטה הממשלה על אישור התוכנית שיש בה כדי להוביל שינוי משמעותי תוך העלאת רמת איכות החיים לטובת תושבי האזור ותושבים חדשים שיגיעו".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אמליח: "אישור תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה הוא יום היסטורי למדינת ישראל בכלל ולתושבי מפרץ חיפה בפרט. לראשונה, המדינה שמה על השולחן חלופה תכנונית שתוציא את המפעלים הפטרוכימיים מהמפרץ, וזאת תוך עמידה ביעדים השאפתניים בהחלטת הממשלה. העובדה כי התוכנית אושרה היום הופכת את פינוי המפעלים ממפרץ חיפה לעובדה מוגמרת. מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לאומית למשק הישראלי, שתתרום לשיפור איכות חיי התושבים מטרופולין חיפה בכלל והעיר חיפה בפרט, ותיתן מענה להיצע יחידות דיור בתוך המרקם העירוני".

sheen-shitof

פתרון טבעי

גבר, הגיע הזמן לשפר את התפקוד המיני ואת הזוגיות שלך

בשיתוף גברא

"נוכח האיום מצד חיזבאללה, יש לקצר באופן משמעותי את לוחות הזמנים"

יונה יהב, ראש העיר חיפה לשעבר, על אישור התכנית הממשלתית לפינוי מפרץ חיפה: "נוכח האיום מצד חיזבאללה וסימון המפעלים במפרץ חיפה כיעד אסטרטגי לתקיפה, יש לקצר באופן משמעותי את לוחות הזמנים לפינוי המפעלים ולדלל מיד את החומרים המסוכנים. ההתעלמות מהתרעות וכוונות האויב כבר עלתה למדינת ישראל במחיר כבד מנשוא. די להקשיב לאיומי נסראללה על מפרץ חיפה בכדי להבין את כוונותיו ואת יכולות החיזבאללה. אשר על כן, אדרוש מהממשלה לפנות את המפרץ מהחומרים המסוכנים ואף בכוונתי לעתור עם כלל ראשי הערים במטרופולין בדרישה להוצאת החומרים בשעת מלחמה. בנוסף יש לפעול באופן מיידי לדילול החומרים המסוכנים במפעלים, שאם לא כן בכוונתי לפנות למבקר המדינה על מנת שיתערב באופן דחוף לטיפול בכך".

יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עו"ד שרית גולן שטיינברג, הגיבה גם היא על אישורה של התכנית: "ועדת השרים קיבלה היום החלטה אמיצה וחשובה לעתיד אזור מפרץ חיפה כולו כשאישרה את תמ"א 75. תקופת החירום, אותה אנו חווים בימים אלה, משמשת כתזכורת לחשיבות הרבה שבקידום מהיר של תמ"א 75 הכוללת את הוצאתם של החומרים המסוכנים מלב ריכוזי האוכלוסייה, סכנה שממשיכה לרחף מעל לתושבי האזור כולו. במציאות שבה יש עדיין מפעלים דוגמת בז"ן שלא הפנימו את השינוי שהאזור עתיד לעבור ומנסים להמשיך ולקדם תכניות להקמת תחנת כוח מזהמת חדשה, טוב עשתה ועדת השרים כשאישרה את התמ"א וחיזקה בכך את הוודאות ביחס לעתידו של אזור מפרץ חיפה, שיהפוך מאזור תעשייה, למרכז העסקים והמגורים הגדול במטרופולין חיפה ואני מצפה שכלל חברי הממשלה יתמכו בתוכנית ברורה לנגד עיניה את טובת תושבי מפרץ חיפה".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן
  • חיפה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully