וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עקב הלחימה: תוארך תקופת ההתיישנות על תביעות אזרחיות

עודכן לאחרונה: 10.12.2023 / 9:36

תקופת ההתיישנות על תביעות אזרחיות בתביעות שאינן במקרקעין היא 7 שנים מיום היווצרות עילת התביעה. עקב הלחימה, שמונעת מרבים להגיש תביעות, נקבע כי התקופה תוארך

עורכי דין עוסקים בתביעה. ShutterStock
עורכי דין עוסקים בתביעה/ShutterStock

על פי החוק הנוכחי, תקופת ההתיישנות לפי חוק ההתיישנות בתביעות שאינן במקרקעין היא 7 שנים מיום היווצרות עילת התביעה (בתביעות במקרקעין התקופות ארוכות יותר).

עקב החשש כי מצב החירום והלחימה ימנע מחלקים ניכרים של הציבור להגיש תביעות בתקופה זו, כך שמירוץ ההתיישנות של תביעתם יימשך והתביעה עלולה להתיישן - שר המשפטים, יריב לוין, אישר לפרסם להערות הציבור תזכיר חוק ההתיישנות (מלחמת חרבות ברזל) אשר נועד לתת מענה לסיכון של התיישנות בתביעות אזרחיות שאינן במקרקעין. התיקון גובש על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) במשרד המשפטים בראשות עו"ד כרמית יוליס, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה.

החוק המוצע יעכב את מרוץ ההתיישנות ויאפשר הגשת תביעות במועד מאוחר יותר, זאת באמצעות יצירת עילת השעיה כללית, אשר תשעה את מירוץ ההתיישנות למשך תשעה חודשים מיום כניסת התיקון לתוקף.

כמו כן, אם התובע הוא בן משפחה של נרצחי או נפגעי פעולות האיבה שהתרחשו החל מה 7.10.23, חטופים, נעדרים ובני משפחותיהם, מפונים או אנשי כוחות הביטחון ובני משפחותיהם - תושעה תביעתם לתקופה של עד 18 חודשים מיום כניסת התיקון לתוקף.

עוד מוצע: החייאה של תביעות שהתיישנו מה-7 באוקטובר

בנוסף, עקב ההשלכות החריגות של מצב החירום על הסיכון להתיישנות תביעות כאמור, מוצע לאפשר החייאה של תביעות שהתיישנו בתקופה שבין 7 באוקטובר ועד לחקיקת התיקון, במקרים מסוימים המצדיקים זאת - באופן אוטומטי עבור תביעות של נרצחים ונפגעים בפעולות האיבה האמורות, חטופים, נעדרים ובני משפחותיהם, מפונים או אנשי כוחות הביטחון ובני משפחותיהם ובהחלטת בית משפט במקרים של הציבור הכללי, אם שוכנע כי נבצר מן התובע להגיש את התביעה בגלל מצב החירום.

הארכת תקופת ההתיישנות מוצעת במסגרת המאמצים של משרד המשפטים להקל ככל הניתן על חלקים נרחבים בציבור המתמודדים עם מצב החירום והלחימה ומתוך הבנת הקושי בפתיחת הליכים משפטיים ביחס למי שגויסו בצו 8, מי שנפגעו מפעולות האיבה וכן ביחס לציבור הכללי שמתמודד עם קשיי פרנסה וקשיים נוספים הנובעים מן המצב ואינם פנויים לדאוג לעניינים אלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully