וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

37,000 דירות חדשות: תכנית הענק להתחדשות הפריפריה יוצאת לדרך

עודכן לאחרונה: 5.12.2023 / 9:14

מהלך ממשלתי רחב היקף להתחדשות עירונית בפריפריה: עשרות מתחמי פינוי בינוי בערי פריפריה יחודשו, הכוללים למעלה מ-1,000 מבנים. על פי התכנית, צפויות להיבנות כ-37 אלף דירות חדשות | תכנון של עשרות מהמתחמים החל השבוע, ויקודם בהליך ייחודי מואץ

העיר קריית גת. ShutterStock
תואץ ההתחדשות בפריפריה/ShutterStock

משימה לאומית: בהתאם למסקנות הוועדה הממשלתית לקידום התחדשות עירונית בפריפריה, אשר אומצו על ידי קבינט הדיור, יוצא לדרך מהלך ממשלתי רחב היקף שמטרתו לאפשר התחדשות עירונית בערי הפריפריה. במסגרת מהלך זה יחודשו מאות מבנים ישנים בערים אלה, ויוחלפו בבניה חדשה לפי תקן רעידות אדמה ומיגון דירתי.

עם השלמת עבודה מקיפה שביצעה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לאיתור כלל המתחמים המתאימים לפינוי בינוי בערים אלה, היא החלה השבוע בתכנון מפורט של עשרות מתחמים מתוכם, בהליך מואץ.

בהתאם לניתוח הכלכלי שביצעה הרשות ביחס למתחמים שנבחרו, סבסוד כלל המתחמים שאותרו יהיה כרוך בתקציב של כ-10 מיליארד שקל, בתכנית רב שנתית, שתובא לדיון בממשלה.

מקרית שמונה ועד אילת

הליך האיתור בוצע בכל הערים המוגדרות כבעלות סיכון סייסמי גבוה, בשל מיקומן לאורך קו השבר הסורי אפריקני - קריית שמונה, חצור הגלילית, צפת, טבריה, בית שאן, עפולה, מגדל העמק ואילת. ממצאי עבודה זו הביאו לאיתור של 110 מתחמים המתאימים לביצוע מיזמי פינוי בינוי, הכוללים כ-1,000 מבנים, בהם כ-14,300 יחידות דיור, אשר יוחלפו בכ-37,000 יחידות דיור חדשות בתום ביצוע הליך ההתחדשות.

במסגרת הליך האיתור, שנערך על ידי צוותי תכנון של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בשיתוף עם מפ"י ופיקוד העורף, ובתיאום עם מחוז צפון במינהל התכנון ועם מהנדסי הרשויות המקומיות, אותרו תחילה כל המבנים שנבנו שלא לפי תקן רעידות אדמה. לאחר ניתוח המאפיינים של כל מתחם, סומנו מתוכם המתחמים המתאימים לפינוי בינוי, במטרה להביא לחידוש מתחמים רחבים ככל הניתן בערים אלה.

עבודת התכנון החלה השבוע

התכנון והביצוע של המתחמים המתאימים לפינוי בינוי יחל באופן מיידי, ויתבצע באופן מדורג, שיאפשר לרשויות המקומיות להתמודד עם ההשפעות של מיזמים בהיקף זה. תיעדוף העבודה על המתחמים נקבע על פי מספר שיקולים ובהם חשיבות המתחם בעיר, עצימות הסיכון הסייסמי, קיומם של מבנים מסוכנים במתחם, מספר יחידות הדיור המתווספות והמחודשות, המימון הממשלתי הנדרש לצורך מימוש המתחם ועוד.

בהתאם לדירוג זה, החלה השבוע הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בתכנונם של 25 מתחמים מתוך 110 המתחמים שהוגדרו, הכוללים סה"כ 4,241 יחידות דיור, אשר יוחלפו ב-14,946 יחידות דיור חדשות בתום ביצוע הליך ההתחדשות. עם תחילת שנת 2024 תחל הרשות בתכנונם של 30 מתחמים נוספים, וכל זאת לצד 12 מהמתחמים אשר תכנונם מקודם כבר היום, באמצעות יזמים פרטיים.

בנוסף, בהתאם לסיכום בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ולמנהל תכנון, לאור החשיבות האסטרטגית של המהלך, יקים מינהל התכנון צוות ייחודי לקידומם של מתחמים אלה במחוז צפון, ויקדם את אישור התכניות בהליך תכנון מקוצר.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

"התחדשות עירונית לא תוגבל עוד למרכז הארץ"

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף: "התחדשות עירונית כפי שאנו נוכחים שוב ושוב, היא הרבה מעבר להגדלה של כמות יחידות הדיור לאוכלוסייה הצומחת, היא מחדשת תשתיות עירוניות, מחזקת וממגנת, וקידומה הוא משימה לאומית ראשונה במעלה, בפרט בפריפריה ובעיירות הפיתוח. להתחדשות עירונית יש תפקיד חיוני בשיפור איכות החיים של התושבים, קידום צמיחה כלכלית ובהחייאת האזורים הוותיקים. כשר הבינוי והשיכון, אני רואה מחויבות גדולה להניע יוזמות להתחדשות עירונית שיעצבו את עתיד הערים בישראל וערי הפריפריה בפרט. זו רק הסנונית הראשונה, בתקווה שבשיתוף פעולה יחד עם הרשויות המקומיות, נוכל להביא בשורות נוספות בקרוב".

מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר: "התחדשות עירונית לא תוגבל עוד למרכז הארץ בלבד. אנו עושים היום צעד ענק קדימה במשימה הלאומית של הוצאת ההתחדשות העירונית אל מחוץ לאזורי הביקוש, וכניסתה לערי הפריפריה, שאין זקוקות מהן לחידוש, חיזוק בפני רעידות אדמה ותוספת ממ"דים. בניגוד אולי למקובל לחשוב, אני מאמין כי חידוש ערי הפריפריה הינו תהליך בר ביצוע, בהיקפי זמן ותקציב סבירים. נפעל לקידום כלל מתחמי הפינוי בינוי שאותרו כמתאימים לכך, עד לחידושם. אני מודה לשותפינו ברשויות המקומיות, אשר נותנים את מלוא התמיכה למיזמים אלה, ולצד זאת מזמין את תושבי השכונות המתחדשות לפנות אל המינהלות שהקמנו למטרה זו ולהסתייע בהן במסגרת ההליך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully