וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פטור מתוכנית והיתר להקמת מבני קבע: המענה למפוני העוטף?

עודכן לאחרונה: 14.11.2023 / 16:21

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה המליצה לממשלה להעביר תיקוני חקיקה שיאפשרו הקמת יחידות דיור בלוחות זמנים מהירים ככל הניתן, על ידי מתן פטור מתוכנית והיתר להקמת מבני קבע עבור מפוני עוטף עזה. "למדנו שמבנים יבילים זה לא פתרון איכותי לאורך זמן"

מנהל עבודה משגיח על פועלים בתוך אתר בנייה. ShutterStock
פטור מתוכנית והיתר להקמת מבנים: המענה למפוני העוטף?/ShutterStock

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות הרב נתן אלנתן, המליצה היום (ג') לממשלה על תיקוני חקיקה בחוק התכנון והבנייה שייתנו מענה למפוני עוטף עזה וכן להיערכות העורף. על מנת לתת מענה מהיר ויעיל, למפונים שפונו מבתיהם, כך שניתן יהיה להקים עבורם יחידות דיור ומבני ציבור, בלוחות זמנים מהירים ככל הניתן, מוצע תיקון לחוק התכנון והבנייה, אשר יסמיך את שר הפנים לתת צו עבור הקמת מבנים אלה בפטור מתוכנית ומהיתר.

מדובר בהקמת מבני קבע בבנייה מתועשת במקומות בהם ניתן יהיה לעשות זאת, זאת בהתאם לחוות דעת מקצועית של מתכנן המחוז. חשוב לציין כי עד היום, החוק אפשר הקמת מבנים יבילים בלבד.

במסמך שגיבש מינהל התכנון לגבי שיטות בנייה לשיקום בניינים שנפגעו במלחמת 'חרבות ברזל' בעוטף ישראל והצעות התעשייה לשיקום המרחב, נכתב כי "השימוש במבנים יבילים ארעיים מהווה פתרון הנדסי ואדריכלי נחות עבור שיכון המפונים, בהשוואה לפתרונות האחרים הקיימים". מבנה הנבנה בשיטת בנייה מתועשת מורכב מיחידות תלת ממדיות שמיוצרות במפעל והרכבתו, נעשית בזמן קצר יחסית במקום. מדובר במבנה קבע באיכות גבוהה הכולל ממ"ד.

כמו כן, לאור מצב הלחימה השורר, והצורך החיוני, להקל ולקצר, ככל הניתן, את ההליכים ואת לוחות הזמנים, בכל הנוגע לבניית ממ"דים, מוצע, לבצע שני תיקונים בחוק, כהוראות קבועות, לפיהן, לא תהיה עילת תביעה לפי סעיף 197 (תביעת פיצויים) עקב אישור תוכנית שמטרתה היחידה היא לאשר הקמת ממ"דים, ובנוסף לא תקום חבות בהיטל השבחה עקב אישורה של תוכנית זו, בעת מימוש במכר.

שרטוט אדריכלי - אילוסטרציה. ShutterStock
פטור מתוכנית והיתר להקמת מבנים: המענה למפוני העוטף?/ShutterStock

נזכיר כי לאחרונה החליטה המועצה הארצית להעביר להערות והשגות תוכנית מיגון ארצית, המאפשרת הקמת ממ"דים במסלול מהיר, אשר תחול על כל הארץ ולא רק על יישובי הצפון בטווח של כ-9 ק"מ מהגבול. כיום הקמת ממ"ד מתאפשרת בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש שבו מצוי הבניין, וכל חריגה ממנה מחייבת הליך של פרסום הקלה. כלומר יש צורך להגיש לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בקשה להקלה אם נדרש לחרוג מקווי הבניין, כדי שיתאפשר להקים את הממ"ד. התיקון נועד לקצר את התהליך ולאפשר את הקמת הממ"ד בתוך חודשים ספורים.

תיקון חקיקה נוסף נוגע לעניין חובת פרסום הודעה על דבר הפקדת תוכנית באמצעות שלט, ובכלל זה חובת פרסום על גבי שלט. לאור מצב הלחימה, קיימים מצבים בהם הפרסום על גבי שלט איננו אפקטיבי דיו, לאור העובדה שרבים מהתושבים עזבו את בתיהם בשל המלחמה. לפיכך, יוסמך יו"ר מוסד התכנון לקבוע דרכי פרסום נוספות לעדכן את התושבים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

" לאפשר למפונים מהעוטף מגורים במבני קבע ממוגנים"

יו"ר המועצה הארצית וראש מטה התכנון הלאומי, הרב נתן אלנתן: "למדנו מניסיון העבר שמבנים יבילים זה לא פתרון איכותי לאורך זמן. לכן, עדיף בינוי קבע שיהיה איכותי וייתן פתרונות מיגון וכן יוכל לשרת את הקהילות הקולטות לשימושים נוספים".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מינהל התכנון דחף את תיקון החקיקה שאושר היום במועצה שיאפשר הקמת מבנים קבועים למפוני עוטף ישראל באתרים שיאפשרו זאת. תהליך זה נעשה אך ורק כדי לאפשר למפונים מהעוטף מגורים במבני קבע ממוגנים שייבנו במיוחד עבורם בהליך בנייה מזורז העומד בכל התקנים הרלוונטיים, ויאפשרו לקיים שגרת חיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully