וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עד 4 שנים פחות: סוף סוף - הרפורמה לרישוי מהיר יוצאת לדרך

עודכן לאחרונה: 13.11.2023 / 11:38

בשורה לענף הבניה: שר הפנים חתם על התקנות שיאפשרו אישור תוכנית והיתר בדיון אחד בלבד, מה שצפוי לשחרר את "הפקק" שנוצר בהיתרי הבניה ולקצר בין 1-4 שנים בתהליך | לראשונה: אישור התוכנית יהווה גם את היתר הבנייה

מנהל פרויקט נדל"ן. ShutterStock
הרפורמה לרישוי מהיר יוצאת לדרך: צפויה לקצר עד 4 שנים בתהליך/ShutterStock

שר הפנים, משה ארבל, מודיע הבוקר (ב') כי חתם על התקנות המסדירות הכנת תוכנית להתחדשות עירונית במתווה "תוכנית לרישוי מהיר - תיקון 139 לחוק התכנון והבניה, חלופה לתמ"א 38" ("תוכנית פלוס היתר").

כמו כן, במסגרת התקנות החדשות, לראשונה: בתוכניות התחדשות עירונית שיוקדמו במסגרת החלופה לתמ"א 38, אישור התוכנית במוסד התכנון יהווה גם את אישור היתר הבניה - מה שצפוי לקצר בין 1-4 שנים בהליך.

התקנות שקודמו על ידי מינהל התכנון, מאפשרות ניהול תהליכי רישוי ותכנון במקביל ולא בטור כפי שנהוג היום, ולכן הן מהוות בשורה ממשית בתחום ייעול וקיצור תהליכי הרישוי והתכנון. המהלך מתאפשר לאור העובדה כי תוכנית לרישוי מהיר היא תוכנית שפרוסה על מספר מגרשים מצומצמים והיא תוכנית מכוונת לביצוע.

שני מסלולים לתוכנית לרישוי מהיר

בתהליך העבודה לקחו חלק נציגי הגורמים הרלוונטיים בענף התכנון והבניה - משרד הפנים, השלטון המקומי, איגוד מהנדסי הוועדות המקומיות, ארגוני האדריכלים, התאחדות הקבלנים, ועוד.

התקנות כוללות שני מסלולים לתוכנית לרישוי מהיר:

• מסלול 1: מדובר בהליך מהפכני ופורץ דרך, הצפוי לקצר את הליכי התכנון והרישוי באופן משמעותי. בהליך זה תכנית נקודתית להריסה ובניה מחדש, מקודמת במקביל לקידום הבקשה להיתר, ואישור התוכנית מהווה אישור הבקשה להיתר מכוחה.

• מסלול 2: מסלול זה נקבע כהוראת שעה ל-4 שנים ומאפשר לסייע לוועדות מקומיות להטמיע את התהליך בצורה הדרגתית. המסלול קובע כי הבקשה להיתר תיבדק לאחר החלטת הועדה המקומית לאשר את התכנית, כלומר בשלב מתן תוקף ניתן יהיה להתחיל לטפל בבקשה להיתר מכוחה.

התקנות הגדירו תיק מידע עבור תכנית לרישוי מהיר באופן בו תיווצר וודאות תכנונית בשלבים מוקדמים ככל הניתן, כמו כן בוטלו שלבים בתהליך הרישוי ואוחדו שלבים בתהליכי התכנון והרישוי כך שנוצר הליך יעיל ומהיר. על הוועדות המקומיות לפרסם את החלטתן בעניין המסלול החלופי בתוך 60 ימים ממועד כניסתן לתוקף של התקנות.

אדריכל מתכנן בניית בית פרטי. ShutterStock
הרפורמה לרישוי מהיר יוצאת לדרך: צפויה לקצר עד 4 שנים בתהליך/ShutterStock

המתווה של תיקון 139 מרחיב את סמכויותיה של כל ועדה מקומית באשר היא לאישור תוכניות בסמכות מקומית להריסה ובניה מחדש ו/או לחיזוק מבנים, תוך עידוד ראייה תכנונית עירונית רחבה והוספת שימושים ציבוריים בהתאם לצורך.

שר הפנים משה ארבל: "המתווה המוצג הוא חלק מתוכנית העבודה לטיפול במצוקת הדיור, על ידי שחרור חסמים קיצור הליכים ויצירת פתרונות חדשים שיאפשרו להגדיל את היצע הדירות עבור האזרחים ולעשות עוד צעד חשוב במאבק במשבר הדיור".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully