וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלחמה בבירוקרטיה: המדינה תשחרר חסמים מ-40 אלף דירות?

עודכן לאחרונה: 7.11.2023 / 8:56

ועדת הפנים בוחנת שחרור חסמים מ-40,000 דירות לשם התמודדות עם אתגרי המלחמה וסיוע לציבור המפונים. בנוסף, נבחנות הארכת תמ"א 38, ומתן הקלות בהקמת ממ"דים במבני ציבור, כפי שניתנו לאחרונה בדירות פרטיות

בניין מגורים. ShutterStock
40 אלף דירות מוכנות לצאת לשוק/ShutterStock

40 אלף דירות ברחבי הארץ שעומדות לפני קבלת תעודת גמר - מתעכבות בעקבות חסמים בירוקרטיים. כך, נחשף בישיבת ועדת הפנים שהתקיימה אתמול. בסוף הדיון בוועדה הוחלט לבחון את שחרור החסמים לשם התמודדות עם אתגרי המלחמה, ולקדם פתרונות לציבור המפונים.

"נוכל לאכלס 40,000 דירות באופן מידי ולספק לדיירים ממ"ד אם מהנדסי החשמל יאשרו לנו לאכלס עם חשמל זמני או באמצעות גנרטורים שאנחנו נספק", אמר חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ.

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הציע להיעזר במערך בודקים חיצוני של חברת החשמל וכיבוי אש, ושרשות הרישוי תאפשר קיצור תהליכים ותיתן תעודת אכלוס זמנית, בתנאי כמובן שהבניה נעשתה על פי תוכניות מאושרות ושיופקדו ערבויות מספיקות כדי שהקבלן ישלים את העבודות לאחר האכלוס. מנהל התכנון הודיע כי יבחן את הנושא.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, אמר בתגובה: "אנחנו מוכנים לתת ערבות בנקאית על כל הדברים שלא נבדקים. אנחנו רוצים לאכלס את הדירות ולדאוג לבטיחות של הדיירים. יש מהנדסי בטיחות שיכולים לתת אישור שהבניין נבנה לפי התוכנית של כיבוי אש".

משרד הבינוי והשיכון, תומך בהצעה, מינהל התכנון הודיע כי יפעל כדי לגבש תוכנית זמנית שתקצר את תהליכי האכלוס על פי ההצעה שהועלתה.

מנהל חמוש באתר הבניה ישמש כאחראי ביטחון?

כמו כן, בישיבת ועדת הפנים עלתה הטענה כי עדיין לא כל הרשויות המקומיות מאפשרות פתיחה של אתרי הבניה והמשך העבודה. מהתאחדות הקבלנים נמסר בישיבה כי הבעיה קיימת במספר ערים כגון כפר סבא, רמת השרון, רעננה, ורמת גן. מהנדסת העיר בת ים הסבירה כי יש חיכוך גדול בערים שיש בהם מרקם צפוף ואתרי הבניה ממוקמים במרכזי הערים בצמוד למוסדות חינוך או שכונות מגורים.

עו"ד מירה סולומון, נציגת השלטון המקומי בישראל, אמרה כי לרשויות המקומיות יש סמכות לוודא ששלומם של התושבים לא נפגע, כל עוד ההחלטות הן בתחום הסבירות. היו"ר ח"כ יעקב אשר הציע כי אם אחד המנהלים באתר הבניה חמוש הוא יוכל להיות אחראי על הביטחון. "אם יודעים שיש מישהו עם נשק זה יקל על התושבים באזור".

חסם נוסף: חברות הביטוח מסרבות לבטח בניה בישראל

חסם נוסף שעלה בישיבה הוא חוסר הרצון של חברות ביטוח לבטח עבודות בניה בישראל, הן בשל תאונות העבודה והן בשל "תביעות השיבוב" של המוסד לביטוח לאומי התובעת בחזרה את הסכומים ששילמה למבוטחים, דבר שהוביל לכך שמבטחי המשנה הפסיקו לעבוד עם ישראל.

שלי ברגיג מהמועצה האזורית שער הנגב, ביקשה שגם מבני ציבור בני שתי קומות יקבלו הקלות בהקמת ממ"ד. עוד ביקשה לאפשר נגישות לממ"ד באמצעות מעלית ו/או מסדרון. נציג פיקוד העורף משה שלמה עדכן כי תיקון לחוק לצורך הגדלת המבואה לממ"ד מקודמת מול לשכת שר הביטחון. יו"ר הוועדה ח"כ אשר ביקש ממנהל התכנון לדאוג להשוואת ההקלות בין דירות פרטיות למבני ציבור.

מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ביקשה להקל על הבירוקרטיה ולזרז מיגון מבנים. וחיים פייגלין הוסיף "אנחנו יודעים לעבוד עם הכלי הזה טוב". יו"ר הוועדה ביקש בחינה מחדש את כל נושא הארכת תמ"א 38.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully