וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ההחלטה על מסלול מהיר לבניית ממ"דים - טעות קשה"

עודכן לאחרונה: 26.10.2023 / 10:50

עם תחילת המלחמה, החליטה המועצה לתכנון ובניה להחיל את המסלול המהיר לבניית ממ"דים, שפעל עד אז ביישובי גבול הצפון בלבד - על כל חלקי הארץ; לדברי ישי רוט, המשנה למנכ"ל קבוצת שובל, מדובר בהחלטה מיותרת שתיצור כאוס בתחום ההתחדשות העירונית

בניין עם פרויקט תמ"א שנתקע ברחובות יהודה המכבי-ויצמן בתל אביב. ראובן קסטרו
יותר נזק מתועלת: "ההחלטה על מסלול מהיר לממ"דים - שגויה"/ראובן קסטרו

לאחרונה אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבניה את הרחבת תחולתה של תכנית המתאר הארצית שתאפשר הקמת ממ"דים בהליך מהיר בכל רחבי הארץ (תמ"א 40/א/1). מדובר בהרחבת תכנית שאושרה בשנת 2019 וחלה עד היום על מרחב צפון בלבד - ישובים בטווח של 9 ק"מ מהגבול הצפוני.

עם תחילת המלחמה, עלה הצורך במיגון מבני המגורים ומוסדות הציבור בכלל שטחי המדינה. לאור זאת, החליטה כאמור המועצה להעביר את התיקון להערות הועדות המחוזיות ולהשגות הציבור, במטרה להחיל את הוראות תמ"א 40 בכל חלקי הארץ.

בניגוד לתחושה כי מדובר בהחלטה שתקל על הבירוקרטיה בישראל ותקדם בניית ממ"דים, מה שנראה כמו דבר הכרחי מאז תחילת המלחמה, ישי רוט, המשנה למנכ"ל קבוצת שובל, טוען שההחלטה תגרום יותר נזק מתועלת, ותיצור כאוס בתחום ההתחדשות העירונית.

"במקום ליצור צלקות עירוניות, על הממשלה לסייע ליזמים לקדם פינוי בינוי"

לדבריו, "מדובר בהחלטה מיותרת ולא מציאותית. ישראל נמצאת תחת איום משמעותי ומיידי, הן מאיום הטילים והן מרעידות אדמה, ואין לנו פריבילגיה לחכות עוד ולהתנהל בצורה של הטלאת טלאים".

"על פי ההחלטה, ההקלות באות לידי ביטוי בעיקר בפטור ממידע לקבלת היתר בניה ובאופן הגשת המסמכים הנדרשים להיתר הבניה, וכך חוסכים 30 ימים. ניתן יהיה בכל מקום להוציא מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת. אלא, זאת יש לדעת - במתחמי פנוי בינוי אי אפשר לבנות ממ"דים, שכן במרבית המקרים מדובר במבנים רעועים. בנוסף, בל נשכח שגם בהחלטה הזו נדרשת הסכמה של הדיירים, מה שמסבך את העניינים עוד יותר, שכן גם אם הדיירים יסכימו ביניהם על הקמת ממ"דים, תוך ויתור על התחדשות עירונית לטווח הקצר, הרי ממילא בניית ממ"דים זה הליך שייקח שנה לפחות. מדובר בבזבוז זמן מיותר".

עוד, אומר רוט, כי "במצב החרום שבו אנו מצויים, המדינה צריכה לתת עדיפות גדולה יותר לפינוי-בינוי. יש להאציל על הרשות להתחדשות עירונית סמכויות שיאפשרו לה להשפיע במתן אישורים מהירים למתחמי פינוי בינוי, ולכפות על הרשויות המקומיות (שהן החסם הגדול) לזרז הליכים. במקום ליצור צלקות עירוניות, על הממשלה לסייע ליזמים לקדם את מתחמי הפינוי בינוי - בצנרת נמצאים המון פרויקטים שרק ממתינים לאור ירוק מהרשויות, ובזה צריך להתמקד המאמץ הלאומי".

ישי רוט. ערן לביא,
ישי רוט, המשנה למנכ"ל קבוצת שובל/ערן לביא

"כמו כן, נכון להיום אין לוחות זמנים המחייבים את הרשויות המקומיות, שרובן לא מעוניינות בקידום פרויקט. לראיה, דו"ח מבקר המדינה שביקר את הרשויות המקומיות בהקשר זה. מניסיוננו, אנחנו עוברים דרך חתחתים בגלל מחסור בכוח אדם, בירוקרטיה מעיקה ומיותרת ועוד חסמים שבינם ובין בטיחות אין ולא כלום".

לבסוף, מסביר רוט מה המדינה צריכה לעשות עכשיו כדי להקל על המשבר העמוק בשוק הדיור: "לפני הכל, יש להוסיף כח אדם לותמ"ל - שהרי אנחנו יודעים שכאשר המדינה רוצה לקדם נושא, היא מסוגלת; כך למשל, על מנת להקל על התהליך, ניתן לתת קרקע משלימה ליזם באיזור אחר. אפשרות נוספת היא לתת אחוזי בניה גדולים יותר ליזמים, כדי שיוכלו להקצות אחוז גדול יותר מהדירות למחיר מטרה/ מחיר למשתכן, שיקראו לזה איך שירצו - ובלבד שזה יסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה".

"בראיה רחבה יותר של ענף הנדל"ן, ועל מנת לאפשר יציאה מהירה יותר מהמשבר העמוק בו אנו מצויים - על הממשלה ליזום שתי פעולות מיידיות: הורדת הריבית על הלוואת הקבלנים ובעלי המשכנתאות; הורדת מס הרכישה למשקיעים והחזרתם לשוק. השוק משווע לדירות להשכרה, והפתרון לכך הוא השבת המשקיעים לרכוש דירות בארץ במקום בחו"ל".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully