וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בין החלטות החירום: פתיחה מידית של מחלקות חדשות בבתי חולים

עודכן לאחרונה: 17.10.2023 / 17:23

המועצה ארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום שורה של החלטות לטיפול בנושאים הקשורים בהיערכות העורף, וביניהן: הליך מהיר לתוספת ממ"דים, פתיחת מחלקות חדשות וממוגנות במספר בתי החולים, חיזוק מבנים ושדרוג תשתיות האנרגיה בחירום

אדם חולה במיטה. Shutterstock, עיבוד תמונה
בין החלטות החירום: פתיחה מידית של מחלקות חדשות בבתי חולים/עיבוד תמונה, Shutterstock

המועצה ארצית לתכנון ולבנייה, בראשות הרב נתן אלנתן, אישרה היום (שלישי, 17.10.23), שורה של החלטות לטיפול בנושאים הקשורים בהיערכות העורף, וביניהן: הליך מהיר לתוספת ממ"דים, אישור מיידי לפתיחת מחלקות חדשות וממוגנות בבתי החולים "זיו", "פוריה" ו-"איתנים", חיזוק מבנים ושדרוג תשתיות האנרגיה בחירום.

להלן החלטות החירום שאושרו בישיבה:

אישור מיידי לפתיחת מחלקות חדשות וממוגנות בבתי החולים "זיו", "פוריה" ו-"איתנים"

על מנת לתת מענה לחיילים או אזרחים אשר ידרשו לאשפוז עקב המלחמה, נדרש משרד הבריאות להיערך ולהקים מחלקות אשפוז נוספות. על מנת לאפשר את הקמת המחלקות באופן מיידי, המועצה החליטה לתת פטור מהיתר בניה להקמת מבנים אשר ניתן לגביהם אישור מנכ"ל משרד הבריאות כי הם נדרשים מנת שהמוסד הרפואי יוכל לתת מענה גם לאשפוז נפגעי מלחמת חרבות ברזל, זאת בשטחם של המוסדות הרפואיים המפורטים בתוספת כפי שאושרו בתוכניות מפורטות.

יובהר כי הפטור הוא מהיתר בניה בלבד והבינוי חייב שיתאם לתכניות המפורטות המאושרות למוסד הרפואי. הבינוי ילווה על ידי אדריכל.

הליך מהיר לתוספת ממ"דים ותוכנית לחיזוק מבנים קיימים

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה מסלול מהיר להקמת ממ"דים בכל רחבי הארץ. בעקבות המצב הביטחוני והדחיפות הרבה בצרכי מיגון של תושבים בכל רחבי הארץ, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה תוכנית מתאר ארצית חדשה שתאפשר מסלול מהיר להקמת ממ"דים בכל חלקי הארץ (תמ"א/ 40/ א/ 1/1). התוכנית החדשה היא הרחבה של תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 40/א/1) שאושרה בשנת 2019 וחלה על יישובי גבול הצפון בלבד ומאפשרת הליך מזורז למיגון בטווח של כ-9 ק"מ מהגבול הצפוני.

כיום, הקמת ממ"ד אפשרית בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש, וכל חריגה ממנה מחייבת הליך של פרסום הקלה, על כל המשתמע מכך. תוכנית תמ"א 40/א/1 שחלה על יישובי הצפון, מאפשרת הקמת ממ"ד גם בסטייה מהוראות התוכניות המפורטות החלות על המגרש, ועם הרחבתה לכלל חלקי הארץ ניתן יהיה בכל מקום להוציא מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת.

בנוסף, הוחלט על תקנות פטור מהיתר לממ"דים בצמודי קרקע ולמבני בני 2 קומות שקווי הבניין מאפשרים של השטח מאפשרים את הקמת הממ"ד, זאת בהתאם לבדיקה של עורך התוכנית.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"

מסלול מהיר לטובת חיזוק בניינים קיימים

כמו כן, אושרה תמ"א (40/ג) ותקנות שיאפשרו מסלול מהיר לטובת חיזוק בניינים קיימים בפני רעידות אדמה, ללא תוספת זכויות, או עבודות בניה שאינן קשורות ישירות לתהליך החיזוק. כיום, הליך רישוי לחיזוק מבנים הוא הליך רישוי מלא. קיים צורך לאומי לייעול, פישוט וקיצור תהליך הרישוי עבור עבודות חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה.

כיום, עם פעיקת תמ"א 38 ברוב המקרים לא ניתן לחזק מבנים אפילו ללא תוספת שטח, ועם אישור התמ"א והתקנות ניתן יהיה לחזק את הבניינים בהליך פשוט וקצר.

תשתיות אנרגיה בחירום

המועצה הארצית אישרה את תוכנית המתאר הארצית למתקני אגירת אנרגיה (תמ"א/ 1 / 19).
התוכנית שקודמה על ידי משרד האנרגיה והתשתיות ומינהל התכנון, מסדירה את הליכי התכנון ומאפשרת הקמת מתקני אגירה במנעד רחב של הספקים ומיקומים לצורך מתן מענה למגוון השימושים של מתקני האגירה שייתנו בין השאר לגיבוי לתחנות הכוח.

מכוח התמ"א, ניתן יהיה להקים מתקני אגירה בצמוד למתקנים פוטו-וולטאים, בתחנות דלק, וגם בבתי מגורים, דבר שיאפשר לווסת את צריכת החשמל באזורי ביקוש.

למתקני האגירה תפקיד מרכזי ביכולת להגדיל את פוטנציאל הייצור של אנרגיות מתחדשות ואת האפשרות להסתמך על אספקת חשמל ממתקנים אלו, מעבר לשעות הייצור בפועל.

בהתאם לכך נערכה התכנית המוצעת, המסדירה את הליכי התכנון לקידום מתקני האגירה ומאפשרת מכוחה הוצאת היתרים למתקני אגירה זעירים עד גדולים. מתקני אגירה גדולים מאוד יקודמו בתכניות ברמה המחוזית והארצית. התמ"א מגדירה מדרג של מתקני אגירת אנרגיה בחלוקה לפי הספק, וכן קובעת, בין היתר, עקרונות תכנון, מיקומים מותרים להקמה והוראות לאופן בחינת היבטים סביבתיים.

נתן אלנתן, יו"ר מטה התכנון במשרד הפנים, בכנס של איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים. אודי פורטל,
נתן אלנתן, יו"ר מטה התכנון במשרד הפנים, בכנס של איגוד מהנדסי ואדריכלי ערים/אודי פורטל

יו"ר המועצה הארצית וראש מטה התכנון הלאומי, הרב נתן אלנתן: "אישרנו היום שורה של החלטות חשובות שייתנו מענה ויצמצמו באופן משמעותי את ההליכים הבירוקרטיים הנוגעים למיגון ומוכנות העורף בתקופת המלחמה. בין היתר אישרנו היום כך שכל אזרח יוכל להקים ממ"ד בתוך חודשיים עד שלושה חודשים. אנו מוכנים באופן מיידי עם מגוון רחב של פתרונות בתחום התכנון למגורים והתשתיות הנדרשים בימים אלה שנקדם בהתאם לצרכים של הקהילות בעוטף ובתיאום מלא איתם".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מתחילת המלחמה, מינהל התכנון על כל יחידותיו, פועל ללא לאות כדי לתת מענה לפתרונות שייתנו מענה לכלל האוכלוסייה ובדגש על קהילות העוטף, תוך הבנת הצרכים מהשטח. יחד עם זאת, נבחנים היום פתרונות גם בצפון הארץ".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully