וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הגיע הזמן: סוף לאגרת הוצאות פרסום בבקשות צווי ירושה

עודכן לאחרונה: 28.9.2023 / 14:17

עד עתה, כחלק מהליך בקשה לצו ירושה, היה נדרש כל אזרח לתשלום אגרה של עשרות שקלים לצורך פרסום הבקשה בפרסומים הממשלתיים ובעיתונות המודפסת. מהלך חדש של משרד המשפטים ישים לזה סוף

חתימה על מסמכים. ShutterStock
סוף לאגרת הוצאות פרסום בבקשות צווי ירושה/ShutterStock

משרד המשפטים הודיע היום (ה') כי תקנות חדשות שייחתמו בקרוב יבטלו את החובה לפרסום בקשות צווי ירושה וצווי קיום צוואה בעיתונות המודפסת, ובהתאם יופחת תשלום הוצאות הפרסום המתלווה להגשת בקשות אלו.

מנתוני האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה עולה כי בשנת 2022 לבדה נפתחו למעלה מ-50,000 בקשות לצווי ירושה ובקשות לצווי קיום צוואה. עד עתה, כחלק מהליך בקשה לצו ירושה, היה נדרש כל אזרח לתשלום אגרה של כ-65 שקל לצורך פרסום הבקשה בפרסומים הממשלתיים ובעיתונות המודפסת.

3% בלבד ציינו כי ידעו על הגשת הבקשה מהעיתונות המודפסת

בדו"ח מבקר המדינה בנושא הטיפול בירושות ובצוואות שפורסם בשנת 2019, המליץ המבקר כי בכל הנוגע לטיפול בענייני צוואות וירושות, על האפוטרופוס הכללי לשוב ולבחון מהן הדרכים היעילות ביותר לפרסום דבר הגשת בקשה ולהשגת המידע הדרוש מפרסומה.

בהמשך לכך, אגף השירות במשרד המשפטים ביצע סקר בקרב מגישי התנגדות לצווי ירושה, אשר בדק כיצד מגישי ההתנגדות נחשפו לעובדה שהוגשה בקשה לצו ירושה או לצו קיום צוואה הרלוונטית להם.

ממצאי הסקר העלו כי מרבית מגישי ההתנגדות (71%) ידעו על הגשת הבקשה באמצעות יידוע של מגיש הבקשה או באמצעות אתר האינטרנט, לעומת 3% בלבד שציינו כי ידעו על הגשת הבקשה מהעיתונות המודפסת.

בעקבות הממצאים, ובעבודה משותפת עם ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, הוחלט על הפסקת הפרסום בעיתונות המודפסת וזאת מתוך מטרה לייעל את ההליך ולהפחית את התשלומים המוטלים על האזרח במסגרת הליך הגשת בקשה לצו ירושה.

"הפחתת האגרה תהווה הקלה בנטל הרגולטורי המוטל על האזרחים"

מנכ"ל משרד המשפטים, איתמר דוננפלד: "המהלך להפחתת אגרת פרסום צווי ירושה מצטרף למהלכים נוספים שאנו מקדמים כחלק משיפור הסביבה העסקית וצמצום הנטל הרגולטורי על אזרחי המדינה, המהווה את אחד הנושאים שבמיקוד האסטרטגי של משרד המשפטים לשנים הקרובות. הפחתת האגרה תהווה הקלה בנטל הרגולטורי המוטל על האזרחים ועומדת בקנה אחד עם מדיניות המשרד להנגשת מערכת המשפט וצמצום עלויות בצריכת שירותי משרד המשפטים".

האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה, עו"ד בנצי פיגלסון: "מהלך זה מצטרף לשורת מהלכים של משרד המשפטים לשיפור השירות לציבור, ובכללם הרחבת סמכויות רשמי הירושה למתן צווי ירושה וצווי קיום צוואה גם בהליכים שעד עתה טופלו בבתי משפט, כגון ירושה של תושבי חוץ. נמשיך לפעול לקיצור לוחות הזמנים למתן צווי ירושה כחלק מהמאמץ לשיפור השירות לציבור".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully