וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רמ"י מתריעה: הפרסומים על זכאות לקרקעות ללא תמורה אינם נכונים

עודכן לאחרונה: 20.9.2023 / 13:58

היקף חריג של פניות, רשות מקרקעי ישראל מבקשת להבהיר כי הפרסומים בנושא זכאות לבעלות על קרקע ללא תמורה בישובים בצפון אינם מדויקים ואף חלקם מטעים. כמו כן, בחלק מהפרסומים צוין תאריך לפקיעת הזכות דבר שאין לו אחיזה במציאות

שדה חרוש ליד גן יבנה. ShutterStock
קרקעות/ShutterStock

רשות מקרקעי ישראל מוציאה היום (ד') התרעה בנוגע למספר פרסומים שנראו לאחרונה, של עורכי דין מהמגזר הפרטי וגורמים נוספים, לפיהם קיימת לציבור זכות לבעלות ללא תמורה בקרקעות בישובים באזור הצפון. בהתרעה, רמ"י מבקשת להבהיר כי הפרסומים אינם מדויקים ואף חלקם מטעים. כמו כן, בחלק מהפרסומים צוין תאריך לפקיעת הזכות דבר שאין לו אחיזה במציאות.

על פי רמ"י, מדובר על ישובים דוגמת גבעת שמשית, חנתון ועדי בהם הוקצו לחוכרים זכויות לפי בינוי בפועל, היינו, בהתאם לתכניות בניה, והרוכשים חויבו בהתאם. במקרים כאלה, הזכות לבעלות במגרשים אלו תחייב תשלום נוסף בגין יתרת הזכויות בהתאם לתוכנית בתוקף.

כך, לדוגמה, חוכר ששילם עבור זכויות של 160 מ"ר, והתכנית מאפשרת בנייה של 300 מ"ר, אחד התנאים להקניית בעלות יהא רכישה של יתרת הזכויות של 140 מ"ר בהתאם לערכי קרקע עדכניים.

בעקבות הפרסומים: היקף חריג של פניות

ברשות מקרקעי ישראל מוסרים כי מצג זה הוביל לקבלת היקף חריג של פניות להקניית בעלות במרחב צפון ברשות מקרקעי ישראל.

טיפול בפניות אלו מצריך בשלב הראשון בדיקה האם קיימת לפונה זכאות להקניית בעלות ללא תמורה, האם ניתן כלל לבצע הקניית בעלות באותו יישוב לאור סיווגו, האם הנכס כשיר לרישום בטאבו. בנוסף נדרשת בדיקה האם נדרשים מסמכים נוספים לצורך טיפול בבקשה, כגון: אישור הסוכנות היהודית ביישובים שבהם היא החברה המיישבת ו/או אישור האגודה וכו'.

כך גם במקרים, שבהם נמצא כי אין זכאות לבעלות ללא תמורה, ולצורך מתן מענה לפנייה, יש צורך בהכנת הצעה להקניית בעלות בתשלום (רכישת מלוא הזכויות על פי תכנית בתוקף). אם הפונה יהיה מעוניין להמשיך בטיפול בבקשה בהתאם להצעה שקיבל, הרשות תדרש להכין עסקה לרכישת הזכויות שתאפשר הקניית הבעלות.

רשות מקרקעי ישראל מוסרת כי היא פועלת בימים אלו לגיבוש מתווה יעיל ושירותי לטיפול בפניות אלו בשני שלבים: בשלב הראשון - מתן מענה ביניים לבקשות, הכולל מידע מלא ואמין בנושא הקניית הבעלות שייתן מענה לפרסומים הקיימים בתפוצות השונות; בשלב השני - תפעל הרשות לפיתוח הליך עסקי שייתן מענה מהיר למי שמבקש לפעול להקניית בעלות בנכסים שבחכירתם.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully