וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש תאריך לפרסום חוק התכנון והבניה החדש: שנת 2025, כשיחגוג 60

עודכן לאחרונה: 20.9.2023 / 9:20

לראשונה מאז 1965: מינהל התכנון קיים היום כנס מקצועי עם מאות משתתפים במטרה להתניע את תהליך עדכון חוק התכנון והבנייה, שנחקק לפני כ-60 שנה. במהלך הכנס הוצגו לוחות הזמנים לקידום תיקון החוק החדש

מנהל פרויקט נדל"ן. ShutterStock
יש תאריך לתיקון חוק התכנון והבניה: שנת 2025, כשיחגוג 60/ShutterStock

מתניעים את התיקון לחוק התכנון והבנייה: מינהל התכנון, קיים היום (שלישי, 19.9.23) לראשונה כנס מקצועי עם מאות משתתפים להתנעת התהליך של עדכון חוק התכנון והבנייה מאז שחוקק בשנת 1965. מדובר בכנס שיתוף ציבור שבמסגרתו יתקבלו התייחסויות מבעלי העניין בנוגע לנושאים שנבחרו, וזיהוי פעולות העדכון שיש לקיים.

בכנס לקחו חלק נציגי משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, אנשי תכנון, איגודים מקצועיים, מהנדסי ערים וועדות, ארגוני חברה אזרחית, מומחים מהאקדמיה ומשפטנים. הכנס כלל ארבע שולחנות עגולים: מדרג התוכניות, מבנה הוועדה המקצועית, תוכניות בסמכות מקומית, והליך קידום התוכנית.

במהלך הכנס ניתנה סקירה בינלאומית משווה של מערכות תכנון במדינות שונות בעולם. הסקירה התמקדה במקרי מבחן בקנדה, גרמניה, אנגליה, הולנד וארצות הברית, כדי לייצר תשתית ידע לקראת המהלך הנוכחי ולחשוף מנעד רחב של אפשרויות (גם אם רחוקות לעיתים מהמקרה הישראלי). המחקר התמקד בעיקר בהיררכיה של מוסדות התכנון ובמדרג התוכניות, מתוך ניסיון להבין איך נראות התכניות השונות בכל שלב, מה מעמדן, איך הן נראות ואיך הן מייצרות את התשתית התכנונית במדינה.

בפברואר 2023 החליטה הממשלה על הקמת צוות בינמשרדי (מ. המשפטים, מ. רה"מ, אג"ת, מטה התכנון ומינהל התכנון) לתיקון חוק התכנון והבנייה. החלטה שהתניעה את הליך תיקון החוק. במהלך החצי שנה האחרונה התקיימה עבודת צוות בינמשרדית שבחנה תיקונים בחוק.

מתי יפורסם החוק החדש?

לוחות הזמנים שנחשפו לראשונה בכנס, הראו כי בתחילת שנת 2024 מתוכננת החלטת ממשלה שתגדיר את הנושאים המומלצים לעדכון החוק כאשר השלב לאחר מכן הוא לימוד, שיתוף ציבור וגיבוש המלצות להכנת תזכיר הצעת חוק, כאשר היעד הוא לפרסום תזכיר הצעת חוק לתיקון מקיף לפרק התכנון לחוק התכנון והבניה בתחילת 2025.

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד כרמית יוליס: "חוק התכנון והבנייה כפי שהוא היום בנוי תלאי על תלאי, כך שרק מומחים בתכנון יודעים לנווט בסעיפי החוק. נוצר מצב בו קשה לחוות דעה מקצועית מבלי יועץ משפטי ולכן חשוב שהחקיקה תהיה נהירה וברורה לכל. אנו מובילים גיבוש של הפרק הכלכלי שישלים את פרק התכנון שיחד יהוו בשורה משמעותית לשוק".

יו"ר מטה התכנון הלאומי, הרב נתן אלנתן: "לאחר 60 שנה ולמעלה מ-140 תיקונים, אנו ניגשים לכתוב חוק תכנון ובנייה שמתאים למאה ה-21. מטרתנו הינה להתאים את חוק התכנון לעידן החדש ולפשט אותו כך שיהיה נהיר וברור. אנו מבינים שיש לבצע את השינוי המיוחל על מנת שהתכנון לא יהווה חסם לבנייה".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח. יח"צ,
מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח/יח"צ

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "עם כניסתי לתפקיד הצבתי את התיקון לחוק התכנון והבנייה כיעד מרכזי. המציאות מחייבת אותנו לעבודה במרץ לתיקון החוק, כך שיתאים לצרכים כיום, תוך מתן פתרונות לאתגרים הניצבים לפנינו.

אני מודה על ההתגייסות של כלל הגורמים בתחום למהלך החשוב, ושמח לשמוע את התובנות של כלל הגורמים בתהליך. ביצענו עבודה מקדימה, חקרנו איך מתמודדים בעולם עם הנושא והצבנו לוחות זמנים ברורים לאור החשיבות של הנושא".

צחי כץ, יו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי הערים, שנכח בכנס, הוסיף: "כמיישמי מדיניות התכנון של ישראל, האיגוד רואה עצמו שותף מלא בתהליך כתיבת וניסוח חוק תו"ב מחדש. סיכמתי היום עם מנכ"ל מנהל התכנון אלמליח כי מיד לאחר החגים יערך מפגש שולחנות עגולים עם מהנדסים ואדריכלי ערים על מנת שהשינוי יצליח. כפי שבעבר שינויים משמעותיים, כמו פטור מהתיר בנייה, ביטול הקלות ובטול שטחי שירות וכד' צפו מהשטח עי מיישמי המדיניות אל מקבלי ההחלטות, כך גם בתיקון לחוק תו"ב מיישמי המדיניות צריכים להיות גורם דומיננטי בהתהוות החוק החדש".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully