וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עדרי צבאים ו-700 דונם של טבע: היכן יקום הפארק החדש בירושלים?

עודכן לאחרונה: 13.9.2023 / 11:13

אושרה למתן תוקף התוכנית להקמת פארק עירוני חדש וירוק שישתרע על שטח של כ-700 דונם בשכונה השנייה בגודלה בירושלים. התוכנית נועדה לשמור על האוכלוסייה של הצבי הארץ ישראלי הנמצא בסכנת הכחדה עולמית, וכוללת מרכז מבקרים

תמונה של צבאים בוואדי זמרי. גיא שלף – שלף מטלון – אדריכלי נוף בע"מ,
תמונה של צבאים בוואדי זמרי/גיא שלף – שלף מטלון – אדריכלי נוף בע"מ

הודעה חשובה וירוקה: התקדמות משמעותית בתכנית שנועדה לשמור על האוכלוסייה של הצבי הארץ ישראלי המצוי בסכנת הכחדה עולמית, על ידי יצירת רצף של שטחים פתוחים בין יער מיר הצפוני ליער ענתא הדרומי.

זאת, בהמשך להודעתה היום (ג') של הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה ירושלים כי אישרה למתן תוקף את התוכנית ביוזמת עיריית ירושלים להקמת פארק טבע עירוני המשתרע על שטח של כ-700 דונם בשכונת פסגת זאב. בתחום הפארק, עובר נחל אכזב זִמְרִי, ומצויים בו עדר צבאים ומיני צמחים וחיות ייחודיות.

התוכנית מציעה מתווה לפיתוח פארק טבע עירוני הכולל מרכז מבקרים, מרכז ספורט וקהילה, בריכת שכשוך, בריכות אקולוגיות וחניון יום. כמו כן, התוכנית הגדירה את מתחם "הליבה השמורה" לשימור ללא פיתוח או נגישות לקהל המבקרים לטובת שמירה והגנה על בתי הגידול והנוף הייחודים לרבות שמירה על עדר הצבאים החי במקום. בין "הליבה השמורה" למתחמים הפתוחים לציבור מוצעת רצועת חיץ הכוללת שבילי טיול.

תצפית אל הפארק ומרכז המבקרים. שלף מטלון אדריכלי נוף בע"מ,
תצפית אל הפארק ומרכז המבקרים/שלף מטלון אדריכלי נוף בע"מ

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, שירה תלמי-בבאי: "מדובר בתוכנית חשובה ומרגשת שהינה מתנה תכנונית לשכונת פסגת זאב. התוכנית מחברת בין הטבע לעיר ליצירת איכות חיים עירונית לרווחת התושבים בשכונות הצפוניות ואשר צפויה להפוך את נחל זימרי למוקד משיכה חוויתי כפארק הצבאים הבא של ירושלים. התוכנית מיישמת את מדיניות התכנון בדבר הצורך לאזן את תנופת הפיתוח בעיר לשמירה על שטחים פתוחים ערכיים, וכן לאפשר הנגשה מרבית של הפארק תוך שמירה על הערכים סביבתיים, נופיים, אקולוגיים ותרבותיים בתחומו".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "פארק זימרי יציב את ירושלים כאחת הערים המתקדמות והירוקות בארץ, בדומה לערים גדולות אחרות בעולם. מדובר בפרויקט שימשיך להצעיד את העיר בתחום פיתוח אתרי טבע, בשיתוף הציבור ולמענו, ובהשקעה של גורמים עירוניים רבים, הפועלים למען איכות הסביבה והשמירה על החי והצומח בירושלים".

עורכת התוכנית היא אדריכלית סלמה מילסון ארד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully