וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עוברים לגור במגדל? קרן של היזם תסייע במימון עלויות התחזוקה

עודכן לאחרונה: 6.9.2023 / 13:44

מינהל התכנון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו כי בקרוב יתגבש הסדר מיוחד שיסייע לדיירים לממן את עלויות התחזוקה ארוכת הטווח בבניינים גבוהים בפרויקטים של התחדשות עירונית ובנייה חדשה, באמצעות קרן נאמנות של היזמים

רחוב בחיפה בו מגדלי יוקרה לצד שיכונים, דצמבר 2015. ערן גילווארג
רחוב בחיפה בו מגדלי יוקרה לצד שיכונים, דצמבר 2015/ערן גילווארג

בשורה לדיירים בפרויקטים חדשים של רבי קומות: מינהל התכנון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו היום (ד') כי גיבשו מסמך שיגדיר את עלויות התחזוקה ארוכת הטווח בבניינים גבוהים בפרויקטים של התחדשות עירונית ובנייה חדשה. תחשיב זה מאפשר שימוש בתוספת זכויות ככלי לסיוע לבעלי דירות במימון עלויות התחזוקה ארוכת הטווח הצפויה בבניינים אלו.

בניינים גבוהים מאופיינים במערכות מורכבות, אשר דורשות שדרוג והחלפה בטווח הארוך. עלויות אלו חורגות מכספי התשלום השוטף לוועד הבית, ולכן ככל שיידרשו תיקונים משמעותיים בבניין בחלוף השנים, יהיה על הדיירים לשאת בעלויות הכרוכות בכך. אלו עלולות להיות בסכומים ניכרים, שספק אם תהיה לדיירים יכולת לשאת בהם.

מאחר והדיירים הם האחראים לתקינות הבניין, ובהעדר חקיקה המסדירה את אופן המימון של עלויות התחזוקה בכלל ובמקרים של תחזוקה ארוכת טווח בפרט, מינהל התכנון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמים הסדר, שיסייע לדיירים במימון התחזוקה ארוכת הטווח בבניינים רבי קומות.

הסדר זה, אשר עוגן בחוות דעת מטעמה של המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד כרמית יוליס, מבוסס על תוספת זכויות בנייה ליזמים, שתותנה בהקמתה של קרן נאמנות למימון התחזוקה ארוכת הטווח של הבניינים שיקים במסגרת פרויקט פינוי בינוי.

בהתאם להסדר, היקפן של הזכויות המותנות שיוקנו ליזם ייקבע בהתאם לעלויות התחזוקה המשוערות של הבניין לטווח הארוך. על מנת לקבל היתר בנייה לבניית תוספת הזכויות, יידרש היזם להציג הסכם נאמנות ובהמשך להמציא ראיה בדבר הפקדת הכספים הנדרשים למימון התחזוקה.

על מנת לאפשר מימוש הסדר זה, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יצרה מסמך אחיד לחישוב עלויות התחזוקה על סמך מספר הקומות והמערכות שיש בבניין, כפי שתוכלו לראות באופן כללי בטבלה הבאה:

חישוב עלויות התחזוקה על סמך מספר הקומות והמערכות שיש בבניין. מינהל התכנון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית,
חישוב עלויות התחזוקה על סמך מספר הקומות והמערכות שיש בבניין/מינהל התכנון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

נכון להיום, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים כבר מיישמת בפועל את מדיניות קרן התחזוקה ארוכת הטווח, וכוללת הסדר זה בהוראות התוכנית. כך לדוגמה, בתוכנית להתחדשות עירונית ברחוב ברזיל 4-12 בקריית יובל, הכוללת הקמת ארבעה מבנים בגובה 26 קומות כל אחד, הוחלט להוסיף זכויות לתוספת שתי קומות לכל מבנה ו 55 יחידות דיור, אשר מימושן מותנה בהקמת קרן נאמנות ייעודית לתחזוקה ארוכת טווח, בהיקף התואם את העלויות הנדרשות לכך, בסך של 19.2 מיליון שקל; בתוכנית פינוי בינוי ברחוב דהומי 8 בשכונת קריית מנחם, הכוללת הקמת מבנה אחד בגובה 20 קומות, הוספו זכויות לקומה אחת ו- 6 יחידות אשר מימושן יהיה מותנה בכינונה של קרן נאמנות בהיקף של 3.45 מיליון שקל; בתוכנית פינוי בינוי ברחוב בר יוחאי 17-21 ואלמליח 143-145, בשכונת קטמונים ח-ט, הכוללת הקמת שני מבנים בגובה 39 קומות ושני מבנים בגובה 15 קומות, החליטה הוועדה להוסיף קומה אחת לכל מבנה עם 23 יחידות דיור, אשר מימושן יהיה מותנה בכינונה של קרן נאמנות בהיקף של 18 מיליון שקל;

sheen-shitof

במבצע מיוחד

הפטנט המתקדם בעולם שמבטיח שיפור עור הפנים מהטיפול הראשון

בשיתוף נומייר פלוס

"מדובר באחד האתגרים הגדולים בעולם הדיור, ואנחנו נותנים לו מענה"

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "תחזוקת מבנים גבוהים היא אחד האתגרים הגדולים בעולם הנדל"ן, ואנחנו נותנים לו מענה באמצעות מנגנון של קרן תחזוקה שנועד בראש ובראשונה לדאוג לתחזוקת המבנים ועל איכות הבניינים לטווח ארוך, וכן להבטיח שהנטל של עלויות התחזוקה היקרות של בניינים אלה, לא יפלו על הדיירים".

מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר: "המנגנון המוצע מהווה חלק משינוי תפיסתי עמוק באופן התכנון והניהול של סביבת המגורים שלנו, מתוך ראייה ארוכת טווח. המנגנון קובע לראשונה בצורה ברורה את עלות תחזוקת המבנים לתקופה של 25 שנים, ובכך מאפשר לקיים חיים מודרניים באיכות גבוהה לאורך זמן, בבניין הכולל עשרות משקי בית, מבלי שהדבר יטיל נטל כלכלי כבד על בעלי הדירות. באמצעות כלי זה, שאין בו כדי לפרוץ את גבולות התכנון, אנו מבטיחים את קיומה של תחזוקה ארוכת טווח, יסוד חשוב בהצלחה של פרויקטים של התחדשות עירונית, ושל בניית רבי קומות בכלל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully