וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בני הגיל השלישי? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בהתחדשות עירונית

עודכן לאחרונה: 31.8.2023 / 9:32

לבני הגיל השלישי יש קשיים אובייקטיבים בכניסה לפרויקט של התחדשות עירונית. חוק מיסוי מקרקעין שתוקן לאחרונה מפרט בתוכו הקלות מס והטבות ייחודיות שנועדו להקל עליהם את ההחלטה האם להיכנס פרויקטים של התחדשות עירונית. חשוב שתכירו אותן

עובדת סוציאלית עוזרת לאישה מבוגרת. ShutterStock
עובדת סוציאלית עוזרת לאישה מבוגרת/ShutterStock

זה לא סוד שלקשישים יש קשיים אובייקטיבים בכניסה לפרויקט של התחדשות עירונית, ולכן יש חשש שהם לא יסכימו להיכנס לפרויקטים מסוג זה אם ידעו שיוטל עליהם מס, או יידרשו לפנות את דירתם לתקופה זמנית ולשנות מגורים לאזור פחות מוכר ונוח.

חוק מיסוי מקרקעין שתוקן לאחרונה במסגרת חוק ההסדרים, מעניק לאוכלוסיית הגיל השלישי תמריצים נוספים על אלו שקיימים בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית (פינוי בינוי או תמ"א 38/2 הריסה ובניה) - וזאת כדי לגשר על קשיים מעין אלו. הנגשת מידע חשוב זה לדיירים קשישים או סיעודיים תאפשר להם לקבל את הזכויות המגיעות להם במסגרת המו"מ שיקיימו מול היזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית.

בדקנו עם עו"ד ורו"ח חיה אביסרור שמעוני, בעלת משרד עו"ד המתמחה בפתרונות מיסוי יצירתיים, מה הן הזכויות המגיעות לאוכלוסיית הגיל השלישי או אנשים הזקוקים לשירותי סעד.

מיהו קשיש או אדם סיעודי לצורך קבלת ההטבות?

קשיש הוא אדם שמלאו לו 70 שנים במועד בו נחתם הסכם המכירה הראשון על ידי אחד מבעלי הדירות האחרים בבית המשותף, ובאותו מועד הוא התגורר ביחידת המגורים הנמכרת שנתיים רצופות לפחות;

אדם שנזקק לשירותי סיעוד הוא אדם המתגורר בפרויקט ונכון למועד חתימת הסכם המכירה הראשון היה זכאי לגמלת סיעוד.

מהן הטבות המס?

• מכירת הזכות לדירה החדשה לצד ג': קשיש, שאינו רוצה לחתום על פרויקט של התחדשות עירונית בשל הקושי בפינוי דירתו לתקופה זמנית שבה יידרש לגור בשכירות, יוכל למכור את זכותו לדירה החדשה בפרויקט לצד שלישי בפטור ממס, ובתנאי שהוא ישתמש בכספי התמורה כדי לרכוש דירת מגורים עבורו במקום אחר.

• מכירת הזכויות בדירה הישנה ליזם: קשיש יוכל למכור ליזם את כל זכויותיו בדירת המגורים הישנה, ובתמורה לקבל מהיזם שתי יחידות מגורים חלופיות תמורת דירתו, ומכירה זו תהא פטורה מתשלום מס שבח.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
קשישים מאושרים יושבים יחד. ShutterStock
בני הגיל השלישי? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בהתחדשות עירונית/ShutterStock

• קבלת דירה חדשה ותמורה נוספת במזומן: קשיש שאינו זקוק לדירה גדולה יותר מדירתו הישנה, יוכל לקבל מהיזם דירה חדשה באותו הגודל בפרויקט, ובנוסף תמורה כספית שוות ערך להפרש שבין שווי הדירה שיקבלו הדיירים האחרים בפרויקט לבין שווי הדירה הקטנה יותר שניתנה לקשיש. על חלק התמורה שיתקבל בידי הקשיש במזומן יחול פטור ממס.

• מכירת הזכות לדירה החדשה ליזם: קשיש שימכור ליזם את זכותו לדירה החדשה במתחם, יהיה פטור ממס שבח וממס רכישה וזאת אם הקשיש יעמוד בכל תנאי הסעיף כגון: מכירה ליזם לפני שהתקבל היתר בניה, רכישת דירה חלופית או זכות למגורים בבית אבות ושווי יחידת המגורים לא פחת מ-75% משווי המכירה של הדירה שהיה צריך לקבל מהיזם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully