וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כעת - שלב התכנון: הושגה הסכמה בפרויקט התחדשות שכונות החוף בחיפה

עודכן לאחרונה: 24.8.2023 / 12:49

כעבור 3 שנים: הפרויקט להתחדשות עירונית בשכונת עין הים בחיפה, הכלולה בתחום התכנית להתחדשות שכונות החוף בחיפה, מתקדם לשלב התכנון לאחר שהושגה הסכמה לשיתוף פעולה בין היזמים לצורך קידום פרויקט "מתחם התורן" בחיפה

מבט מלמעלה על שכונת עין-הים בחיפה. דוברות עיריית חיפה,
מבט מלמעלה על שכונת עין-הים בחיפה/דוברות עיריית חיפה

כעבור 3 שנים, ולאחר התערבות העירייה, הושגה הסכמה בין החברות שובל מבנים וראש כרמל: ובכך פרויקט פינוי בינוי במתחם התורן בשכונת עין הים בחיפה עולה לשלב התכנון. המתחם כולל 12 מבני רכבות בני 4 קומות, ובהן 212 יח"ד קטנות שנבנו בעת קליטת העלייה ההמונית בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

מתחם התורן שבשכונת עין הים כלול בתחום התכנית להתחדשות שכונות החוף בחיפה, הכוללת את השכונות: נווה דוד, שער העלייה, שפרינצק מערב ועין הים.

"הצלחנו בדרך של גישור לפתור מבוי סתום"

לפני כשלוש שנים החלה במתחם פעילות יזמית של שתי חברות נדל"ן, שובל מבנים וראש כרמל, לצורך קידום פרויקט התחדשות עירונית. החברות פעלו במקביל וללא תיאום ביניהן, כאשר כל אחת פועלת להחתמת בעלי דירות על הסכמים שונים ומנסה לקדם מול העירייה תכנון שונה למתחם. מצב זה עיכב את קידום ההליכים וסיכל את האפשרות לממש את הפרויקט.

במהלך השנה האחרונה הגיעו למנהלת להתחדשות עירונית בעיריית חיפה מספר רב של פניות מצד בעלי דירות במתחם, שביקשו את התערבותה של העירייה להסדרת המצב, כך שניתן יהיה לקדם תכנית פינוי-בינוי במקום.

המינהלת הדגישה בפני בעלי הדירות, כי הבחירה ביזם, שיקדם את התכנית המפורטת לכל מתחם, הינה של בעלי הדירות ושלהם בלבד, בהתאם להוראות שנקבעו בחוק. לשם הבנת המצב, סייעה הלשכה המשפטית בעיריית חיפה, בהובלת המשנה ליועמ"ש עיריית חיפה, עו"ד קרן גולדשמידט, בתהליך, בוצעה בדיקה מקיפה של כלל ההסכמים שנחתמו במתחם על ידי שתי החברות. בתום הבדיקה נמצא, כי לאף אחת מהחברות אין את הרוב הדרוש לקידום תכנית התחדשות עירונית במתחם.

בשלב זה, פנתה המינהלת להתחדשות עירונית לסמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, עינת גנון, שקידמה בהצלחה הליכי פשרה במקרים דומים, והוחלט לקיים הליך מסודר לצורך הגעה להסכמות בין היזמים, בהובלת הרשות הממשלתית.

ההליך נערך במשרדי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בנוכחות נציגויות בעלי הדירות, עורכי-הדין מטעם הדיירים, נציגי החברות היזמיות ועורכי דינן ונציגי עיריית חיפה והמינהלת. בתום המפגש, שנמשך מספר שעות, הוחלט על המשך תהליך גישור בין שני היזמים באמצעות מגשר חיצוני. במהלך התקופה שחלפה מפגישה זו, קיימו המינהלת והרשות הממשלתית מפגשי עדכון עם הדיירים ועם היזמים.

לאחרונה הליך הגישור נשא פירות, ובסיכומה של העבודה המשותפת חתמו היזמים על הסכם לשיתוף פעולה לצורך קידום פרויקט "מתחם התורן" בחיפה, והצהירו כי יפעלו בשיתוף פעולה לקבלת ההסכמות של כלל בעלי הזכויות במתחם.

בשלב זה טרם גובש תכנון למתחם, אולם לאחר שבחודש הבא ייערך כנס לבעלי הדירות, יחל הליך התכנון בהתאם לנוהל ולדרישות העירייה.

לחיצת ידיים. ShutterStock
"הצלחנו בדרך של גישור לפתור מבוי סתום"/ShutterStock

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה: "הצלחנו בדרך של גישור לפתור מבוי סתום, אליו הגיעו שתי חברות יזמיות. כאן בא לידי ביטוי היתרון של היחידה להתחדשות עירונית במינהל ההנדסה, שצברה ניסיון רב, ידע מקצועי ויכולת לתקשר עם התושבים וכן שיתוף פעולה רב שנים, שיש לנו עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. יחד הבאנו את התוצאה של win-win, לטובת פיתוח המתחם".

עינת גנון, סמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שמה אל מול עיניה קידום פרויקטים בצורה הטובה, האיכותית והיעילה ביותר עבור כלל הגורמים הלוקחים חלק בתהליך ובפרט אנו דואגים לטובת הדיירים הוותיקים. שמחתי לסייע לבעלי הדירות במתחם התורן, ולקדם יחד הליך פשרה מקצועי במטרה להגיע לפתרון המכשולים שעמדו בדרכם לחידוש המתחם. התנעת ההידברות בין הגורמים המעורבים בפרויקט התאפשרה לאור פנייתם של הדיירים למינהלת המקומית ורצונם המשותף של כלל הגורמים להגיע לפתרון. כולי תקווה שכעת התכנית למתחם תקודם במהרה ונזכה ללוות את מימוש הפרויקט."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully