וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למה לעבור לדרום? הרכבת הקלה בבאר שבע תשאיר משפחות במרכז הארץ

עודכן לאחרונה: 15.8.2023 / 9:34

העברת צה"ל לנגב תושלם על פי ההערכות בעוד כ-5 שנים, תוך חזון להפריח את השממה, ולהעביר אלפי זוגות צעירים משרתי קבע לדרום. עם זאת, כשתהיה להם רכבת מהירה ונוחה לקרית המודיעין שבנגב, למה להם להעביר את חייהם ממרכז הארץ?

נסיעה בקו האדום של הרכבת הקלה | המכ"ל חיים גליק 22 בנובמבר 2021. ראובן קסטרו
נסיעה בקו האדום של הרכבת הקלה | המכ"ל חיים גליק 22 בנובמבר 2021/ראובן קסטרו

אתמול (ב') דווח כי הוועדה לתשתיות לאומיות שבמנהל התכנון, החליטה על קידום התוכנית לתוואי הרכבת הקלה בבאר שבע. על פי התכנית, הקו החדש אמור לשרת מוקדים מרכזיים בעיר: את תחנות רכבת ישראל בעיר, מוקדי ביקוש לאורך כביש 60 ואת קריית המודיעין החדשה ההולכת ומוקמת בליקית.

על פי הדיווח, התוכנית הינה חלק משמעותי לקראת מעבר צה"ל לנגב, והיא תיתן מענה להגעת משרתים מתחנות רכבת ישראל והאוטובוסים לשער הכניסה בקריית המודיעין החדשה.

ומה עם התכנית להפרחת הנגב?

אחת ההשלכות המרכזיות מפרויקט מעבר צה"ל לנגב על שוק הדיור הייתה קידום מעבר של אוכלוסייה איכותית לפריפריה, על פי הצפי אלפי משפחות צעירות, משרתי קבע, כאשר בימים אלו אלפי יחידות דיור ושכונות באזור נבנות בהתאם לביקוש הצפוי.

עיר הבה"דים. -, אתר רשמי
עיר הבה"דים בנגב/אתר רשמי, -

כעת, כאשר מדווח כי הרכבת הקלה תהיה מוכנה סביבות שנת 2033, על פי הצפי כ-5 שנים לאחר השלמת אכלוס קריית המודיעין במשרתים ואנשי קבע, נדמה שכבר יש סיבה אחת, משמעותית, למשפחות הצעירות, להעביר את חייהן ממרכז הארץ, קרוב להורים ולחברים, לאזור הדרום.

יש לציין כי אחת על פי הערכת צה"ל, קשיי התחבורה נכון להיום לקריה החדשה שתקום, נחשבים כגורם שיקשה עליו למשוך לשירות קבע חיילים וקצינים מיחידות הטכנולוגיה, שיש להם הצעות מכניסות יותר מחברות היי-טק במרכז. על כן, הצורך לקצר את זמן ההגעה מהמרכז לקרית הוא הסיבה העיקרית שהמדינה מקדמת את פרויקט הרכבת הקלה הנגב דווקא עכשיו.

sheen-shitof

פנינת הבלקן

כל מה שצריך לדעת על נופש בקרואטיה - במחיר הכי משתלם

בשיתוף חברת התעופה הלאומית הקרואטית

מסלול הרכבת הקלה בדרום

אורכו של התוואי 25 ק"מ והוא יחל בדרום מרכז העסקים הראשי (מע"ר) של באר שבע, יעבור דרך רחוב חיים יחיל במרכז העיר, הגובל בתחנת האוטובוסים המרכזית, תחנת רכבת מרכז וקריית הממשלה, ימשיך לאורך שדרות רגר, הקושרות מוקדים עירוניים משמעותיים כגון העירייה, אולמות התרבות, המרכז הרפואי סורוקה ועוד, יפנה לשדרות בן-גוריון, בין קמפוס אוניברסיטת בן-גוריון וסורוקה, שם ישיק לתחנת רכבת צפון (האוניברסיטה) המשרתת גם את קריית התקשוב החדשה, וימשיך ויתחבר לדרך אליהו נאווי, מחלף חטיבת הנגב והיציאה מהעיר לכביש 60.

בתוך העיר, יושלם תוואי טבעתי על ידי קישור רח' חיים יחיל דרך רח' גרשפלד לדרך אליהו נאווי, שישמש ציר תחבורה מרכזי ב'מתחם 8' שבו מתוכננות 17 אלף יחידות דיור בבינוי של עד 30 קומות ו-1.4 מיליון מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה, וכבר היום מהווה מוקד מסחר ותעסוקה חשוב במטרופולין.

מפת תוואי קו הרכבת הקלה בבאר שבע: ממרכז העיר צפונה. דרום העיר - בחוץ. נתיבי ישראל,
מפת תוואי קו הרכבת הקלה בבאר שבע: ממרכז העיר צפונה. דרום העיר - בחוץ/נתיבי ישראל

במקטע שמחוץ לעיר, תיסע הרכבת לאורך כביש 60 עד לקריית המודיעין, משם תשיק למסילת גורל והישוב לקיה ותמשיך עד למעבר מיתר. עם זאת, הקו המתוכנן לא יכסה את השכונות הדרומיות של העיר, את קיבוץ חצרים ואת בסיס חיל האוויר הגדול הסמוך אליו.

כמו כן, חלופות לדיפו הרכבת הקלה ממוקמות כולן ממזרח לקריית המודיעין וייבחנו בתסקיר ההשפעה על הסביבה, כמו גם חלופות למיקום חניון חנה-וסע לתחבורה חוץ-עירונית המגיעה ממזרח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully