וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צעד ענק לאנרגיה מתחדשת: אושרה התכנית הארצית לאגירת אנרגיה

עודכן לאחרונה: 13.8.2023 / 11:53

אושרה התכנית שתקדם את מדינת ישראל לשימוש באנרגיה מתחדשת, תוך צמצום בתחנות כוח מזהמות וחיסכון בעלויות החשמל. בין היתר, התכנית תאפשר תשתית לטעינת רכבים חשמליים בתחנות דלק ללא השפעה על מערך הרשת

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה (ולנת"ע), בראשות מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח, המליצה לאחרונה למועצה הארצית לאשר את תוכנית המתאר הארצית לאגירת אנרגיה.

התוכנית שקודמה על ידי משרד האנרגיה והתשתיות ומינהל התכנון, מסדירה את הליכי התכנון ומאפשרת הקמת מתקני אגירה במנעד רחב של הספקים ומיקומים לצורך מתן מענה למגוון השימושים של מתקני האגירה.

מכוח התמ"א, ניתן יהיה להקים מתקני אגירה בצמוד למתקנים פוטו-וולטאים, בתחנות דלק, וגם בבתי מגורים, דבר שיאפשר לווסת את צריכת החשמל באזורי ביקוש. התוכנית תאפשר גם תשתית לטעינות רכבים חשמליים בתחנות דלק ללא השפעה על מערך הרשת.

אנרגיה סולארית. pixabay,
אנרגיה סולארית/pixabay

בשנים האחרונות חל שימוש מואץ במתקני אגירת אנרגיה, אשר מאפשרים מגוון של תועלות למשק החשמל, לרבות התמודדות עם ייצור מבוזר, עומס על רשת החשמל, ייצוב תדר ועוד. כמו כן, למתקני האגירה תפקיד מרכזי ביכולת להגדיל את פוטנציאל הייצור של אנרגיות מתחדשות ואת האפשרות להסתמך על אספקת חשמל ממתקנים אלו, מעבר לשעות הייצור בפועל.

המועצה הארצית קיימה דיון ב-2.11.2021 במסמך המדיניות למתקני אגירת אנרגיה (שנערך בהתאם להחלטתה מיום 10.11.2020), אימצה את המלצותיו, ונתנה הוראה להכנת תמ"א למתקני אגירת אנרגיה.

בהתאם לכך נערכה התכנית המוצעת, המסדירה את הליכי התכנון לקידום מתקני האגירה ומאפשרת מכוחה הוצאת היתרים למתקני אגירה זעירים עד גדולים. מתקני אגירה גדולים מאוד יקודמו בתכניות ברמה המחוזית והארצית. התמ"א מגדירה מדרג של מתקני אגירת אנרגיה בחלוקה לפי הספק, וכן קובעת, בין היתר, עקרונות תכנון, מיקומים מותרים להקמה והוראות לאופן בחינת היבטים סביבתיים.

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מדובר בצעד חשוב נוסף שיקדם את מדינת ישראל לשימוש באנרגיה מתחדשת תוך צמצום בתחנות כוח מזהמות, וכן יחסוך במשאבים בהקמת קווי חשמל שמייצרים מפגעים נופיים".

מנהלת אגף בכיר תכנון פיסי במשרד האנרגיה, דורית הוכנר: "אגירת אנרגיה חשמלית תהיה אחד האמצעים שיאפשרו את הרחבת ייצור החשמל באנרגיות המתחדשות. זאת, בנוסף לשיפור אמינות אספקת החשמל וייצוב תפקוד הרשת. תוכנית המתאר הארצית לאגירה שמוביל משרד האנרגיה והתשתיות תתכלל את טכנולוגיות האגירה, המיקומים המועדפים, המלצות לפריסתם ומאפייני ההקמה שלהם, וכן המלצות להסרת חסמים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully