וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השכנים דורשים פיצוי: ערך הדירות ירד כתוצאה מהתחדשות הבניין הסמוך?

עודכן לאחרונה: 26.7.2023 / 11:50

השכנים שהגישו את תביעת הפיצויים טוענים כי אישור הפרויקט בבניין הסמוך להם יביא לירידת ערך דירותיהם. היזם, מנגד, טוען שלא רק שהפרויקט לא יוריד את ערך הדירות, אלא אף ישביח את ערכם. מה החליטה הועדה המקומית?

בניין עם פרויקט תמ"א שנתקע ברחובות יהודה המכבי-ויצמן בתל אביב. ראובן קסטרו
השכנים דורשים פיצוי: ערך הדירות ירד כתוצאה מהתחדשות הבניין הסמוך/ראובן קסטרו

הוועדה המקומית רמת השרון דנה לאחרונה בתביעת פיצויים בגין ירידת ערך לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, שהגישו שכנים עקב אישור פרויקט פינוי-בינוי בבניין הסמוך להם ברחוב וייצמן ברמת השרון.

השכנים טענו כי אישור הפרויקט בבניין הסמוך להם יביא לירידת ערך דירותיהם, וטענו גם לפגיעה בפרטיות, הצללה, הסתרת נוף ושינוי אופי הסביבה. הם ניהלו מאבק נגד אישור הפרויקט, ולאחר שאושר - המשיכו את המאבק בתקופת הבנייה, ובסופו של דבר הגישו לוועדה המקומית תביעות לפיצויים.

מה החליטה הועדה?

הוועדה המקומית דחתה את כל טענותיהם ואף את תביעת הפיצויים - וקיבלה את טענות היזם, באמצעות עו"ד אינה טל ממשרד ענת בירן עורכי דין. לטענות היזם צורפה גם חוות דעת שמאית של השמאי בועז הלפרין שבדק את נושא ירידת הערך.

הוועדה קבעה כי השכנים לא עמדו בנטל ההוכחה לפגיעה קונקרטית ממשית בערך נכסיהם בגין הפרויקט, וככל שקיימת פגיעה, היא שולית, ומדובר בהתפתחות טבעית של המרחב העירוני. עוד נקבע, כי גם אם ישנה פגיעה בערך הנכסים, היא זניחה ונופלת בסעיף הפטור מתשלום פיצויים הקבוע בסעיף 200 לחוק התכנון והבנייה (חריגה מתחם הסביר או פיצויים "מן הצדק").

בהחלטתה, הוועדה אימצה פסיקה קודמת לפיה "הזכות לפיצוי בחוק הנובעת ממעמד על-חוקתי לפגיעה בקניינו של הפרט, אינה קובעת כי בכל מקרה תמיד גובר קניינו של הפרט...על התובע להרים את נטל השכנוע שהמקרקעין שלו אכן נפגעו על ידי התוכנית, לרבות הוכחת שיעור הפגיעה".

שכנה לא מרוצה מתלוננת. BearFotos, ShutterStock
שכנה לא מרוצה מתלוננת/ShutterStock, BearFotos

החלטת הוועדה המקומית רמת השרון מצטרפת להחלטות נוספות של מוסדות תכנון, שהכירו בכך שחשיבותה הציבורית של תמ"א 38 מחייבת פרשנות מצמצמת לסעיף 197 לחוק התכנון והבנייה בדבר הפיצוי של בעלי מקרקעין כתוצאה מהתחדשות עירונית. כמו כן, ניתן ללמוד מההחלטה על נטל הראייה המוגבר להוכחת פגיעה כתוצאה מהתפתחות והתחדשות טבעית וחיונית של המרחב העירוני.

לדברי עו"ד אינה טל ממשרד ענת בירן עורכי דין, "החלטת הוועדה המקומית חשובה ואף מוצדקת. מדובר בפרויקט חשוב במרכז העיר רמת השרון, שלא רק שלא יוריד את ערך הדירות של השכנים, אנו סבורים כי הוא אף ישביח את ערכם וישפר את הנראות והערך של הסביבה כולה. ההחלטה מראה גם כי במקרה הזה, השכנים לא הוכיחו ירידת ערך בנכסים שלהם וטוב עשתה הוועדה המקומית שהחליטה לדחות את טענותיהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully