וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכירו את התיקון לחוק התכנון והבניה שיכול לחסוך לכם הרבה כסף

ועדת השרים לחקיקה מאשרת את תיקון "שומות מוסכמות" בחוק התכנון והבניה. מדובר בבשורה חברתית שתייעל את הליכי התכנון מול השמאי המכריע. נחמה בוגין, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מסבירה את משמעות התיקון

מנהל פרויקט נדל"ן. ShutterStock
הכירו את התיקון לחוק התכנון והבניה שיכול לחסוך לכם הרבה כסף/ShutterStock

ועדת שרים לחקיקה אישרה אתמול (א') את התיקון לחוק התכנון והבניה - תיקון "שומות מוסכמות", אשר עתיד לחסוך לאזרחים זמן רב והוצאות לא מבוטלות שיכולות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים.

במסגרת התיקון החדש שאושר, מעתה יתאפשר לאזרחים לפנות ישירות לשמאי הועדה המקומית לטובת דיון על תשלום היטל ההשבחה, מבלי הצורך להגיע לערכאות שמאי מכריע ו-ועדת ערר, המובילות לעלויות נוספות וגבוהות של ההליך.

נחמה בוגין, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מברכת על החוק. לדבריה, "מדובר בבשורה חברתית מהמעלה הראשונה. עד היום, כל אזרח פשוט מן השורה שרצה לסגור מרפסת או לבצע שינויים קטנים בדירה, נדרש לשלם חיוב של היטל השבחה מבלי שקיבל אפשרות לנהל דיון מול הוועדה המקומית או מול שמאי הוועדה. במידה ורצה לערער על ההחלטה, אזי הוא היה מחויב ללכת בהליך שיפוטי הכולל הגעה לשמאי מכריע וועדת ערר. דבר שחייב בהוצאות לא מבוטלות של ייצוג שמאי מטעמו, שמאי מכריע, עורך דין, וכמובן זמן רב".

נחמה בוגין. ניר שהרבני,
נחמה בוגין/ניר שהרבני

"לכן, אותו אזרח פשוט בוחר לשלם את השומה מלכתחילה מהחשש לעלויות הנוספות הכרוכות בערעור. כיום, הצעת החוק מאפשרת שומות מוסכמות של עד 70 אלף שקל, בהן ניתן לנישום להגיש שומה מטעמו, להתדיין ישירות עם שמאי הוועדה המקומית ולהגיע להסכמה שיכולה לעתים להוזיל את התשלום בעשרות אלפי שקלים".

בוגין מוסיפה כי, "בעולם שבו הליכי רישוי ותכנון רק הולכים ומתארכים, התיקים הגדולים מגיעים לפתחם של שמאי מכריע ביחד עם תיקים קטנים של שומות בסכומים נמוכים ובכך יוצרים עומס ועיכובים בצנרת הרישוי. סגירת השומות הנמוכות בהסכמה מבלי הצורך להגיע לשמאי המכריע ייעל ויקצר את משך זמן העבודה של השמאים המכריעים ויוביל לרצף עבודה אינטנסיבי ומהיר בהוצאת פרויקטים גדולים. אני מאמינה ומקווה כי החוק יעבור לאישור סופי של הכנסת בהקדם".

"לסיכום, אני רוצה להודות לחבר הכנסת אוריאל בוסו, שהבין את החשיבות הציבורית החברתית של החוק ונלחם עבורו".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully