וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף למעאכרים? חברת נאמנות תוכל לספק בטוחה לרוכשי דירות

עודכן לאחרונה: 13.6.2023 / 17:37

משרד הבינוי והשיכון השיק השבוע פיילוט במסגרתו חברות נאמנות תוכלנה להבטיח את כספי רוכשי הדירות, בנוסף לבטוחות חוק המכר הקבועות. בשלב זה של הפיילוט נבחרה חברת נאמנות אחת - כשבהמשך צפויות להיבחר חברות נאמנות נוספות

עסקת נדל"ן. ShutterStock
לראשונה: חברת נאמנות תוכל לספק בטוחה לרוכשי דירות/ShutterStock

לראשונה: במסגרת פיילוט שהשיק השבוע משרד הבינוי והשיכון - חברות נאמנות תוכלנה להבטיח את כספי רוכשי הדירות, בנוסף לבטוחות חוק המכר המוכרות הכוללות: ערבות בנקאית, פוליסת ביטוח, שיעבוד הדירה במשכנתה לטובת הרוכש, הערת אזהרה ורישום הזכויות בקרקע על שם הרוכש.

בשלב זה במסגרת הפיילוט, ניתן אישור לחברת נאמנות אחת שנבחרה לאחר שעמדה בתנאי קול קורא שפורסם לציבור בו נקבעו תנאי מתן האישור. בהמשך צפוי המשרד לפרסם תנאים לאישור חברות נאמנות נוספות.

בשנים האחרונות, טיפל משרד הבינוי והשיכון, באמצעות ממונה חוק המכר, במקרים רבים בהם נמצא כי לאחר שניתנה לרוכשים בטוחה מסוג הערת אזהרה, בפרויקטי תמ"א 38/1 לחיזוק והוספה של דירות, היזם נקלע לקשיים כלכליים עד כדי פירוק החברה. במקרים אלה לא ניתן היה להשלים את בניית הדירות או להחזיר לרוכש את כספו, ורוכשי דירות איבדו חלק מהכספים ששילמו בגין הדירה. מקרים רבים אלו היוו את הרקע לפיילוט.

רכישת נדל"ן. ShutterStock
לראשונה: חברת נאמנות תוכל לספק בטוחה לרוכשי דירות/ShutterStock

עוד, נציין כי המהלך הואץ לאחר פסק דין שהתקבל בעניינה של חברה שנקלעה להליכי חדלות פירעון, ובו החליט בית המשפט להורות על ביטול חוזי המכר שנחתמו עם הרוכשים ועל ביטול הערות האזהרה שנרשמו לטובתם. כך, נמצאו הרוכשים בסיכון לאיבוד הכספים שכבר שולמו במסגרת חוזים אלו.

בחודש דצמבר 2020 אף פרסם ממונה חוק המכר במשרד, נייר עמדה שנועד ליידע את רוכשי הדירות בדבר הסיכונים הכרוכים בקבלת בטוחה מסוג הערת אזהרה בפרויקטים מסוג תמ"א 38/1.

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "עם כניסתי למשרד הציג בפניי ממונה חוק המכר את הבעייתיות שבשיטת הערות האזהרה. אני שמח כי עבודת המטה המקצועית שנעשתה ותכליתה הגנה על רוכשי הדירות, הביאה לתחילתו של פיילוט זה. פיילוט שמביא לראשונה, לאחר כ-50 שנות חוק מכר, בטוחה חדשה שתתפוס את מקומה לצד הבטוחות הוותיקות, ותרחיב את הביטחון והנוחות בביצוע עסקאות אלו, במטרה לתת לרוכשי הדירות כלים נוספים להגן על כספם."

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully