וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צעד חיובי: אושר מסלול רישוי מהיר לחיזוק ומיגון מבנים

עודכן לאחרונה: 3.5.2023 / 14:55

כחלק מהיערכות מינהל התכנון לרעידות אדמה: המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה קיצור משמעותי של חצי שנה ויותר בהליך חיזוק מבנים באמצעות מסלול ירוק; "מדובר בהחלטה חשובה ומצילת חיים"

בנייה של בניין ברחוב כצנלסון, ראשון לציון. ShutterStock
צעד חיובי: אושר מסלול רישוי מהיר לחיזוק ומיגון מבנים/ShutterStock

המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות נתן אלנתן, החליטה היום (שלישי, 2.5.23) על הכנת תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה (תמ"א 40 ג'), זאת כחלק מהיערכות מינהל התכנון לנושא של רעידות אדמה.

באמצעות התמ"א יקודם מסלול רישוי מהיר (רישוי בדרך מקוצרת) לחיזוק מבנים בלבד (ללא תוספת של יחידות דיור). המטרה של המסלול, היא להקל על הליך הרישוי במסלול של חיזוק מבנים, דבר שצפוי לקצר בחצי שנה את הליך הוצאת ההיתר.

על מנת שחיזוק מבנים ייכלל במסלול מהיר, היתר הבניה של החיזוק צריך להיות תואם תוכנית. מטרת התמ"א להגמיש הוראות בינוי בנושאים שונים, כגון תכסית וקווי בנין, על מנת לאפשר מהלך שיאפשר היתר לחיזוק במסלול לרישוי מקוצר. במקביל לתמ"א, נעשית עבודה על תקנות רישוי מקוצר בנושא חיזוק מבנה.

תרגיל רעידת אדמה בכנסת 15.2. נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת
תרגיל רעידת אדמה בכנסת 15.2/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ'

כזכור, בספטמבר 2021 אישרה המועצה הארצית, הקלה בתקנות התכנון והבנייה הנוגעות להליכי הרישוי של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), זאת לאור המצב הביטחוני במדינת ישראל ועל מנת לאפשר מיגון יעיל לכלל האוכלוסייה. מדובר במהלך שהוביל מינהל התכנון בשיתוף פיקוד העורף.

ההקלות נועדו לאפשר הן לאזרחים פרטיים והן למדינה למגן באופן מהיר מבנים למגורים אשר אין בהם פתרון מיגון תקני, בכל רחבי הארץ, בין אם על ידי הוספת מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) ובין אם על ידי מיגון חדר במבנים קיימים.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ויו"ר מטה התכנון הלאומי, נתן אלנתן: "אנו מביאים היום בשורה חשובה לציבור על ידי קיצור משמעותי בהליך חיזוק הבניינים באמצעות מסלול ירוק. הדבר מקבל משנה תוקף בתקופה בה היו מספרי אירועי רעידות אדמה בישראל".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מדובר בצעד נוסף כחלק ממהלך כולל שמקדם מינהל התכנון בהורדת רגולציה בכל הקשור לתחום התכנון ובנייה. ההחלטה שהתקבלה היום הן צעד חשוב בהורדת רגולציה, והן החלטה מצילת חיים שתביא לקיצור לוחות הזמנים בהוצאת חיזוק מבנים בישראל".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully