וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפתרון למצוקת הדיור נמצא בידי הרשויות המקומיות?

עודכן לאחרונה: 30.4.2023 / 18:08

ברקע המחירים הגואים, הממשיכים לייאש את הזוגות הצעירים בישראל שצופים בחלום הדירה הולך ומתרחק - ראש עיריית בת ים לשעבר, שלומי לחיאני, מעלה רעיון מקורי שכדאי לשים לב אליו

מגדלים ובניינים במרכז העיר תל אביב. ShutterStock
"רכיב הריבית החודשי על משכנתא בגובה של 1.5 מיליון שקל מתקרב לעלות השכירות בפריפריה של תל אביב"/ShutterStock

כל כך הרבה פתרונות הועלו בשנים האחרונות למצוקת הדיור בישראל, אבל בשורה התחתונה מדד מחירי הנדל"ן ממשיך לזנק והריביות הגבוהות הופכות את חלום הדירה לרחוק עוד יותר עבור הזוגות הצעירים.

במפגש עם פעילים חברתיים ומובילי פורום שכונות בבת ים, העלה בימים האחרונים ראש העיר לשעבר שלומי לחיאני רעיון מקורי, לפיו תופקד המשימה דווקא בידיהם של ראשי הרשויות, שיקבלו מהשלטון המרכזי סמכויות נרחבות שיאפשרו להם לייצר מאגר דירות להשכרה שיהיה שייך לתושבים, וייצור מנגנון הכנסה אשר יאפשר להגדיל את מאגר הדירות במהלך השנים.

"בעקבות העלאת הריבית, נוצר מצב כלכלי בו רכיב הריבית החודשי על משכנתא בגובה של 1.5 מיליון שקל לדירה של 2 מיליון מתקרב לעלות השכירות בפריפריה של תל אביב, ולכן לזוגות הצעירים אין כמעט סיכוי להכניס רגל לשוק הדיור ולרכוש לעצמם דירה. זהו מצב בלתי נסבל לטווח ארוך שהמדינה צריכה ויכולה לתת לו מענה במהלכים מקוריים שלא נעשו בעבר".

לקראת בחירות בבת ים: שלומי לחיאני, ינואר 2015. ראובן קסטרו
ראש עיריית בת ים לשעבר, שלומי לחיאני/ראובן קסטרו

כראש עיר לשעבר, שבא מעולמות הנדל"ן, ללחיאני ברור שרק רשות מקומית חזקה תוכל לפתור את בעיית הדיור. "הפתרון יכול להיות אצל ראשי הערים, כאשר כל רשות תוסמך להפקיע קרקע של רמ''י אשר נמצאת בתחומה לצורך בניית דיור להשכרה במחיר סביר ותוסמך גם להוסיף זכויות בניה לכל פרויקט קיים, בתנאי כי הדירות הנוספות תעבורנה לרשות העירייה במחיר עלות. מהלך שיכול ליצור מאגר הולך וגדל של דירות להשכרה בחברה עירונית עבור בני העיר".

בתוכנית שמשרטט לחיאני יבנה מנגנון שקוף ומוגדר שיאפשר זכאות לכל תושבי העיר באמצעות ניקוד ברור ושקוף לזכאות לדירה. לדבריו, "כל הכנסות החברה ישמשו לרכישת דירות נוספות ומלאי הדירות השייך לתושבים ילך ויגדל. לרשות המקומית ינתנו סמכויות לפצל דירות לפי שיקול דעתה ובכך להגדיל את היצע הדירות".

לחיאני גם מציע כי במתווה שייקבע, הדירות העירוניות ינוהלו על ידי חברה עירונית נפרדת ושקופה. מועצת המנהלים של החברה תורכב מאנשי חינוך, משפט, ביטחון וכלכלה תושבי העיר בלבד. בנוסף מציע לחיאני להעניק הנחות בארנונה שיתמרצו דיירים המתגוררים בגפם לאפשר לצעירים רווקים מגורים בביתם בשכירות משנה, מהלך שיוריד את הלחץ על הדירות להשכרה וימתן את הביקושים. לדבריו, "תנו לראשי הערים את היכולת להפוך את הקערה על פיה במהירות ומדינת ישראל תראה תוצאות וכולנו נצא נשכרים".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully