וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הארכת תמ"א 38: ב-21 רשויות מקומיות מתוך 80 ערים בישראל

עודכן לאחרונה: 20.4.2023 / 15:41

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום את הצעת שר הבינוי והשיכון להאריך את תוקף תמ"א 38 בתחומן של רשויות המקדמות תוכנית חלופית לתמ"א. הרשות להתחדשות עירונית: התמ"א לא רלוונטית לכל 80 הערים בישראל

מבט מהאוויר על העיר טבריה ועל הכינרת. ShutterStock
טבריה. לא מחוזקת/ShutterStock

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום את הצעת שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, להאריך את תוקף תמ"א 38 בתחומן של כלל הרשויות המקומיות המקדמות כיום תוכנית עירונית מחליפה לתמ"א 38, תוך הארכת חלון הזמנים העומד לרשותן לצורך הגשת תוכניות אלה.

בסך הכל מדובר בהארכת התמ"א ל-21 רשויות מקומיות בלבד, מתוך סך של 257 רשויות מקומיות בישראל, מתוכן 80 ערים בישראל. אף אחת מרשויות אלה אינה נמצאת על קו השבר הסורי-אפריקני, המועד לפורענות במקרה של רעידות אדמה.

לפי דו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש האחרון, משרד הבינוי והשיכון לא השלים חיזוקם של 93 אחוזים מכלל המבנים הטעונים חיזוק מיידי ב-5 רשויות מועדות: בית שאן, טבריה, צפת, קריית שמונה וחצור הגלילית. המבקר ציין בדו"ח שפורסם כי בשל היותה של ישראל שוכנת סמוך לשבר הסורי-אפריקני, ההנחה הרווחת היא שיש סבירות גבוהה שבתוך 50 שנה תתרחש רעידת אדמה חזקה במרחב שבין דרום לבנון לדרום ים המלח.

מהרשות להתחדשות עירונית נמסר בתגובה כי, "מדובר בבשורה של ממש, שמשמעותה הארכת התמ"א במספר ערים בישראל. מתוך 80 ערים בארץ, נכללות גם רשויות ערביות, שהבניה שם בעיקר כפרית ולכן התמ"א לא חלה עליהן וכן ישובי הקו הירוק. תמ"א 38 נועדה לטפל בבניינים המיועדים לרעידות אדמה והיא רלוונטית בעיקר ברשויות חזקות בעלות כדאיות כלכלית. לגבי היתר, הטיפול נעשה וייעשה במסלול נפרד. התמ"א לא משרתת ערים רבות, מה גם, שיש רשויות שבחרו במודע לא לקדם את התמ"א כמו נתניה, שהודיעה שהיא הולכת רק על התחדשות מתחמית, כך ששם התמ"א הולכת לפקוע. טבריה, קריית שמונה וערים נוספות לא באו עם תוכנית חלופית. זה גם לא יעזור להם. הם זקוקות לכלים חלופיים וע"כ אנחנו עובדים".

במברגר: "החלטה מאוזנת"

על-פי ההחלטה שהתקבלה במועצה הארצית לתכנון ובנייה, בכל רשות מקומית בה מקודמת תוכנית מחליפה לתמ"א 38, הוארך תוקפה של תמ"א 38 עד לחודש פברואר 2024, כאשר במסגרת זמן זה על הרשות המקומית להשלים את הגשת התוכנית המחליפה למוסד התכנון.

רשות מקומית שתגיש תוכנית מחליפה עד פברואר 2024 - יוארך תוקף תמ"א 38 בתחומה עד חודש מאי 2026, או עד לאישור התוכנית המחליפה (על פי המוקדם מביניהם), אלא אם תתקבל החלטה בוועדה המקומית המתנגדת להארכת התמ"א עד מאי 2026.

מדובר על 17 רשויות מקומיות אשר בתחומן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת ומממנת תכנית עירונית מחליפת תמ"א, ו-4 רשויות מקומיות המקדמות תכנית כאמור באופן עצמאי.

הרשויות המקומיות בהן כבר בוצעה הארכה של תמ"א 38 הן: ירושלים, יבנה (הארכה רק בתחום התכנית המקודמת), אשדוד, רמלה, נהריה וקריית ביאליק.

הרשויות שבתחומן מקודמות תוכנית מחליפה, וכעת הוארכה התמ"א בתחומן הן: כפר סבא, פתח תקווה,
רעננה, רמת גן, ראשון לציון, גבעתיים, חדרה - לב העיר, באר שבע, חיפה, בת ים, אשקלון, בני ברק, בית שמש, תל אביב ולוד.

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון מסר, "אנו חותרים ליצירת פתרונות דיור איכותיים עבור כל האוכלוסיות המגוונות, על צרכיהן השונים, כאשר התחדשות עירונית מגדילה את היצע הדיור באופן דרמטי ומשפרת את איכות החיים של תושבי הערים. אני מודה לראש הותמ"ל נתן אלנתן שהוביל איתנו את ההחלטה. מגוון הפתרונות שאנחנו מקדמים בצוותא תורמים לירידת מחירי הדיור".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מסר, "ההחלטה שהתקבלה תאפשר את רציפות העבודה על פרויקטים מסוג תמ"א 38, גם ביום שאחרי פקיעת תמ"א 38 בחודש אוקטובר הקרוב, ברוב המכריע של הרשויות המקומיות שבהן מתקיימת פעילות זו כיום. הפעילות תימשך על בסיס תוכניות עירוניות, מחליפות תמ"א 38, אשר יאפשרו לקיים פעילות זו על בסיס תכנון עירוני מיטבי. ההחלטה שהתקבלה הינה החלטה מאוזנת שתאפשר בלוח זמנים קצר, אך כזה שבו תעמוד כל רשות מקומית המעוניינת בכך, את ההחלפה הנדרשת למען איכות החיים של תושבי הערים".

  • עוד באותו נושא:
  • תמ"א 38

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully