וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהפך במדיניות יחידת פלס 433: הבטיחות בענף הבנייה

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

עודכן לאחרונה: 20.4.2023 / 15:30

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, בטור אישי על הניסיון להביא לירידה דרסטית במספר התאונות והנפגעים באתרי הבנייה

שוטר משגיח על עובדי בניין. ShutterStock
מלבד הדחיפה לאכיפה גבוהה יותר, אנו דוחפים לשינויים בתחומים נוספים/ShutterStock

בחודשים האחרונים הגבירה משטרת ישראל את פעילות האכיפה וביצעה מספר מעצרים באתרי בנייה בהם התגלו ליקויי בטיחות חמורים שהביאו לאסונות. כולי תקווה שמדובר בשינוי מגמה, שיביא למהפך אמיתי בהתייחסות לבטיחות בעבודה.

לאחר התאונות הקטלניות שקרו באתר הבנייה ברמת גן, במתחם שרונה בתל אביב ובחברת החשמל באשקלון, ביצעה המשטרה מספר מעצרים, כולל של בעלי תפקידים מרכזיים באתר הבנייה. נראה שמשטרת ישראל התחילה להפעיל את הסמכות שלה בצורה יותר מסיבית. המשטרה היא בעלת יכולת ההרתעה הגבוהה ביותר שיכולה להביא לשינוי תודעה כולל בקרב אלפי העובדים, מנהלי חברות הבנייה ובעלי תפקידים באתרי הבנייה, על מנת שכולם יבינו את חובתם לשמור על בטיחות העבודה ולהקפיד קלה כחמורה, מדי יום.

מלבד הדחיפה לאכיפה גבוהה יותר, אנו דוחפים לשינויים בתחומים נוספים. המלחמה בתאונות בענף הבניין חייבת לכלול מגוון פעולות ואסור לנו להתמקד רק בתחום אחד. לכן אנו פועלים במקביל בכמה מישורים. התהליך הארוך והקשה הוא תהליך החקיקה, שאמורה לעשות שינוי בחלוקת האחריות באתרי הבנייה. מנהל העבודה לא יכול להיות אחראי בלבד לכל דבר באתר ולכן אנו פועלים לשינויים בחקיקה שיביאו לכך שלכל מנהל עבודה ימונה עוזר בטיחות, והאחריות על הבטיחות לא תיפול על כתפי מנהל העבודה בלבד, אלא תתחלק על עוד כמה בעלי תפקידים שכל אחד יישא באחריות בעבודה. החקיקה, בסופו של דבר, תביא לשינוי עמוק בחלוקת האחריות באתרי הבנייה. לא נסבול עוד רק מצב בו מנהל העבודה נושא לבדו בכל האחריות על מה שקורה באתר הבנייה.

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

המישור השני הוא האכיפה. כאן מעורבת לא רק משטרת ישראל אלא גם מינהל הבטיחות במשרד העבודה, שמעסיק פקחים שאמורים לעשות ביקורות חוזרות באתרי הבנייה. אך אין מפסיק פקחים בהתאם לכמות של אתרי הבנייה ברחבי הארץ.

מישור נוסף הוא מול הפרקליטות שחייבת להאיץ את התהליך שלוקח כ"כ הרבה זמן, של הגשת כתבי האישום. בנוסף, על מנת לייעל את פעילות המשטרה, יש להגדיל את כח האדם.

ומסתמן שינוי נוסף - בית המשפט הבין שלא רק הש"ג ישלם את המחיר בקרות תאונה באתר הבנייה אלא גם המזמין, הקבלן והיזם, שם הם אמורים לשאת באחריות. לראייה בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את מנכ"ל חברת דלק תעשיות ובכירים נוספים ב"גרימת חבלה ברשלנות" באירוע בו נפצע עובד באורח קשה במפעל החברה בלוד בשנת 2013, בעת החלפת גג אסבסט במחסן השמנים של דלק. במהלך העבודה דרך העובד מאג'ד על חלון פלסטיק שביר בגג ונפל דרכו מגובה 6 מטרים על רצפת ביטון. כתוצאה מכך איבד הכרה ונחבל בראשו עם שברים מרובים בגופו. השופט הישאם אבו שחאדה קבע בפסק דינו כי למנכ"ל ולסמנכ"ל חברת דלק חלה אחריות "שילוחית" הנובעת מתפקידם הבכיר בחברה - בגין מעשיה ומחדליה של החברה. עוד קבע השופט כי לקבלן לא הייתה הכשרה מתאימה לביצוע עבודות גובה וכן עובדיו לא הוכשרו בהתאם לביצוע עבודות עם אסבסט וכי ההתקשרות של חברת דלק עם הקבלן שהסכים לקחת על עצמו את העבודה היו מחדליות.

כמו כן, פסק השופט כי הסמנכ"ל וממונה הבטיחות ידעו או אמורים היו לדעת שלעובדים שביצעו את העבודה לא סופקו אמצעי בטיחות מתאימים. הכרעתו הדרמטית של השופט הישאם אבו שחאדה מהווה אבן דרך משמעותית בתהליך זה של קביעת אחריותם של נושאי התפקידים הבכירים ביותר לצד האחראים על תפעול הבטיחות בחברה באופן כזה שלא יאפשר להם לחמוק מאחריותם לבטיחות העובדים.

עוד הוסיף השופט הישאם אבו שחאדה כי "הרשעת 'דלק תעשיות' ומנהליה הבכירים ביותר בגרימת פציעתו הקשה של עובד שנפל מגג במהלך ביצוע עבודות במפעל החברה צריכה להוות תמרור אזהרה למנהליהן של חברות אחרות אודות אחריותם האישית לבטיחות העובדים בהן אשר הפקרתה עשויה להביא להשתת מחיר כבד על החברה ועליהם באופן אישי. יש לקוות שהמסר ייפול על אוזניים קשובות ויביא להפחתה במספר התאונות ולשיפור במצב בטיחות העובדים". הציטוט הנ"ל נלקח מתוך פסק הדין דלק.

יש עוד הרבה עבודה על מנת להביא לשינויים המיוחלים. אך אל לנו לוותר, והשינוי במדיניות המשטרה הוא סימן לבאות. כשכל הגורמים המטפלים בתופעה ישלבו ידיים ויפעלו בכל הכלים העומדים לרשותם, אנחנו ננצח במלחמה ונביא לירידה דרסטית במספר התאונות והנפגעים באתרי הבנייה.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully