וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתכוננים לפקיעת התמ"א: ראשל"צ אישרה תוכנית שתחליף את תמ"א 38

עודכן לאחרונה: 17.4.2023 / 10:59

הוועדה המקומית ראשל"צ אישרה תוכנית כלל עירונית שתחליף את תמ"א 38 של הרשות הממשלתית ותאפשר התחדשות של כ-620 בניינים הכוללים כ-8,600 יחידות דיור ובנייה של כ-20,000 דירות חדשות. רשויות נוספות נוקטות בצעד דומה רגע לפני פקיעת התמ"א

תמא 38, ראשון לציון. HQ אדריכלים,
תרשים התוכנית, ראשל"צ/HQ אדריכלים

הוועדה המקומית ראשון לציון אישרה תוכנית כלל עירונית שתחליף את תמ"א 38 של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בעיר. התוכנית תאפשר התחדשות של כ-620 בניינים, הכוללים כ-8,600 יחידות דיור ומאפשרת בנייה של כ-20 אלף יחידות דיור חדשות בעיר.

התוכנית שומרת על אופיים של האזורים הפנים-שכונתיים, בדגש על מרכז העיר הוותיק, במסלולים של הריסה ובנייה וחיזוק ועיבוי וכן ניוד זכויות לבנייה חדשה. למעשה תאפשר התוכנית לוועדה המקומית לנייד תוספת זכויות בנייה למגרש ריק בעיר, המיועד לבנייה רוויה, לטובת השלמת כדאיות כלכלית לביצוע ההתחדשות של בניין במרכז הוותיק של העיר.

התוכנית קודמה על-ידי צוות מתכננים מטעם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובמימונה, בשיתוף עם עיריית ראשון לציון והמינהלת העירונית.

במברגר: צעד חשוב לפני פקיעת תמ"א 38

התוכנית העירונית כוללת הוראות מרחיבות ביחס לתמ"א 38 הארצית, בכך שהיא מאפשרת בתנאים מסוימים גם חידוש בניינים שנבנו לאחר שנת 1980. כמו כן, התוכנית כוללת התייחסות לציר המטרו, שהתוואי המתוכנן שלו עובר במרכז העיר, ויוצרת מענה משלים להתחדשות המתחמית המתוכננת סביב תוואי זה.

נכון להיום מקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית 18 תוכניות אשר מחליפות את תמ"א 38, במטרה לאפשר את המשך ההתחדשות העירונית ברמת הבניין הבודד (להבדיל מתחמי פינוי בינוי רחבים) גם לאחר תום תוקפה של תמ"א 38 הצפוי באוקטובר 2023. בהתאם להכרזת שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, תוארך מסגרת הזמן בה ניתן להגיש תוכנית מחליפה בכל עיר, כאשר קידום תוכנית כזו מאפשר את הארכת תוקף תמ"א 38 בשטח הרשות המקומית, עד לאישור סופי של התוכנית העירונית המחליפה. בדרך זו, מעריכה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כי תישמר רציפות הפעולה בכלל הערים.

במסגרת זו, סמוך לפני חג הפסח אושרה התוכנית המחליפה לעיר יבנה בוועדה המקומית, וכן אושרה תוכנית לקריית ביאליק בוועדה המרחבית קריות, אושרה תכנית מחליפה לרמלה בוועדה מחוזית מרכז, והוגשו לוועדה המחוזית מרכז תכניות מחליפות לערים כפר סבא, רעננה ופתח תקווה.

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "התוכנית שאושרה בראשון לציון, היא צעד חשוב נוסף בהערכותה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ליום שאחרי פקיעת תמ"א 38 בחודש אוקטובר הקרוב. התכניות העירוניות המקודמות כיום על ידי הרשות יאפשרו את המשך פעילות זו, על בסיס תוכניות עירוניות איכותיות, המותאמות לכל עיר ומאפייניה. התוכנית בראשון לציון תביא לחידוש מבנים ישנים בהיקף רחב, תגדיל את היצע הדיור בעיר ותאפשר את המשך צמיחתה. האפשרות לנייד זכויות בנייה, שפותחה בהתאמה למאפייני העיר, היא דוגמא לכלים יחודיים שצוותי התכנון שלנו מיישמים במסגרת תוכניות אלה, במטרה להביא את ההתחדשות לכל האזורים הזקוקים לכך. שיתוף הפעולה עם העיר הוא שאפשר יצירת תכנית איכותית זו".

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "ראשון לציון נמצאת בתנופת פיתוח אדירה, ואנו שמחים להיות החלוצים שמאמצים תוכנית חלופית לתמ"א 38, שמצד אחד תיתן מענה לתושבות ולתושבי העיר שמבקשים לחזק את בתיהם, ומצד שני תבטיח את איכות התושבים בשכונה. התוכנית תבחן בראייה מרחבית את כל העיר ותחליט על פי התשתיות קיימות היכן ניתן יהיה להוסיף זכויות בנייה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully