וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלות התחדשות כל המבנים הישנים עומדת על 7 מיליארד שקל

עודכן לאחרונה: 27.3.2023 / 16:27

את הדברים אמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון יהודה מורגנשטרן בכנס פסגת ההתחדשות העירונית של מרכז הנדל"ן. יו"ר הרשות להתחדשות עירונית הודיע כי הרשות תביא תוכנית משמעותית לפריפריה

יהודה מורגנשטרן מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אמר היום כי, "אנחנו בעולם של משאבים מוגבלים, אם היה לנו כסף להכל היינו פותרים הרבה בעיות במדינה. המנכ"ל הקודם עבד על דו"ח בנושא רעידות אדמה ופתרון של התחדשות עירונית, שמצא כי יש כ-30 אלף יח"ד שצריכות לעבור חיזוק, כאשר העלות ליחידה היא כ-650 אלף שקל, אם מחשבים את התוספת לבניינים ההערכה היא תקציב של 7 מיליארד שקל - זה הרבה מעבר ליכולת של משרדי".

בכנס פסגת ההתחדשות העירונית של מרכז הנדל"ן אמר עוד מורגנשטרן, "בתוכנית העבודה הגדלנו את התקציב לחיזוק מבנים ונראה בעתיד את התוצאה של צעד זה, אבל כשהאוצר והמדינה מקבלים החלטות בעולם של משאב מוגבל, 7 מיליארד זה המון וזו לא החלטה שנמצאת בידי משרדי".

מורגנשטרן הודיע כי בקרוב תוגש הצעה לממשלה שתכלול מיליארדי שקלים לטובת כך. "אני לא חושב שבפריפריה הססמית הפתרון הוא התחדשות עירונית מבלי להביא כסף (קרקע או מיסוי). המדינה צריכה להכניס את היד לכיס ולגייס את כל הממשלה לדבר הזה עם תוכנית לעשור, כאשר יוקצו מיליארד או שניים לכל שנה לטובת כך".

"אחד האתגרים הגדולים הם הרשויות והתשתיות. ישנו חוסר הלימה מובהק בין הרצון שלנו להציף את השוק בהיצע לבין הרצון של הרשויות להביא עוד תושבים. אנחנו נביא את כל המשאבים לרשויות על מנת שיוכלו לקבל עוד תושבים ונלך לקראתם".

לקראת הבחירות הצפויות ברשויות המקומיות אמר מורגנשטרן, "אנו נכנסים לשנת בחירות ברשויות המקומיות ואני צופה שתהיה לכך השפעה על השוק. אני מעריך שיהיו פחות הסכמות אך הכל יעשה בתיאום מלא כדי לייצר אצלם מוטיבציה. אנו פועלים לתת תמרוצים אך האוצר מתנגד".

"על מנת לעודד את היזמים לגשת למכרזים הצענו דחיה ופריסה של התשלומים, לא רק לדחות את התשלום לקבלן אלא גם לדיירים. הקבלן ישלם 60 אחוז מערך הדירה (הקרקע) והיתר בפריסה ובריבית נמוכה יותר. זה היה נכון בקום המדינה ואולי נכון גם עכשיו. בינתיים עוד לא הצלחנו לשכנע את האוצר. בכל מקרה אנו מקווים שהמחירים ירדו ושלא נגיע לזה ויהיה לזוגות הצעירים יותר קל לרכוש דירה".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. רז רוגובסקי,
במברגר. ניתן לעקוף סמכות של ועדה מקומית/רז רוגובסקי

"תוכנית משמעותית לפריפריה"

עו"ד אלעזר במברגר, יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, אמר כי "אנחנו על סף קידום החלטת ממשלה שבה נביא תוכנית משמעותית לפריפריה שהולכת בעקבות אותן המלצות שפרסמנו יחד עם משרד השיכון, דו"ח של ועדה ממשלתית, משרד הביטחון, מנהל התכנון וכל השחקנים הממשלתיים שניסחו את קידום ההתחדשות בפריפריה. לעשות את מה שהיה צריך לעשות מזמן - מיפוי של כל הערים בסיכון סיסמי מוגבר בשלב הראשון. מיפוי - לזהות את מתחמי פינוי בינוי הכי קרובים לכלכליות ולתכנן אותן בתכנון מפורט של פינוי בינוי ולגבות את זה במהלך ממשלתי של כסף, של תקציב מדינה שמאפשר להם כלכליות".

במברגר הוסיף ואמר כי הרשות מסכמת שנה מאוד מוצלחת בתחום ההתחדשות העירונית, גם מעבר למרכז הארץ. "כמעט 40% מכלל היתרי הבנייה שניתנו בשנת 2022, ניתנו בהתחדשות עירונית. כרשות ממשלתית שבעיקר עוסקת בפינוי בינוי ומקדמת את התוכנית בכל דרך, משקיעים תמריצים של חצי מיליארד שקל בהוצאת היתרי בניה בפינוי בינוי. כמובן שבשוק משתנה והאקלים שבו אנו נמצאים, עליית ריבית, צמצמום מאסיבי של ביקושים, שוק שהולך ומייצר סימני שאלה ולכן ברור שאי אפשר לחכות עד לאוקטובר הקרוב לסיטואציה שאנו מצויים בה היום".

"אני מזכיר למי ששכח: התמ"א פוקעת באוקטובר ורק עד מאי יש אפשרות להגיש תוכנית מחליפה לתמ"א 38. את הדבר הזה חייבים לבוא מצד הממשלה באמירה מאוד ברורה מה קורה ב-1 באוקטובר זה עוד חצי שנה מהיום, זה אפס זמן במונחי נדל"ן, ולהסביר שאנחנו מייצרים בדבר הזה חלופה מלאה שהיא בשלה ליישום מיידי לצד חלופת שקד שכולם מבינים שהשוק צריך את זמן ההסתגלות אליה. מכל הרשויות המקומיות שעשינו איתן בדיקה לשיתוף פעולה בהחלטה שמאריכה את תוקף תמ"א 38, שרובן המכריע, למעט בודדות, הוא הרצון לרציפות התוכנית".

במברגר נשאל בהקשר לחוק ההסדרים האחרון, שנמצאים בו מספר סעיפים שהרגיזו את השלטון המקומי, למשל ייתור זכות הווטו של השלטון המקומי על הכרזה למתחמי פינוי בינוי והשיב: "אנחנו מנסים לעבוד עם השלטון המקומי בשיתוף פעולה, זוהי דרך המלך. אבל אי אפשר לקדש את זה. אם בא אלינו יזם ואומר ש'אני מקדם תוכנית והרשות המקומית לא מאפשרת לי כי גם יש לה חלק מהקרקע', ואנחנו צריכים להגיש את התוכנית לוועדה מחוזית בניגוד לעמדתה, נבצע בירור. אם מדובר על ויכוח תכנוני זה לגיטימי, אבל אם מדובר על אג'נדה שלא מאפשרת להתקדם לוועדה מחוזית, אנחנו מתוך סמכות שיש לי בחוק יכולים לחתום כמגישי תוכנית ולהגיש אותה על הראש של הרשות המקומית. תפקידנו לזהות את המקומות שבהם החוק העניק סמכות וטו לשחקן שלא אמור לקבל אותה ולטפל בה. צריך לזכור שזוהי תוכנית שכבר קיבלה את אישור הרשות בתחילת הדרך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully