וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תמ"א 38 תוארך בשנה נוספת - עד מאי 2024

עודכן לאחרונה: 20.3.2023 / 15:28

כך הודיע היום שר הבינוי והשיכון בדיון בוועדת הפנים של הכנסת. בנוסף הודיע על העמדת תקציב בסך 120 מיליון שקל לטובת מיפוי ותכנון מתחמי פינוי בינוי בערי הפריפריה, בכדי לייצר גם שם התחדשות עירונית

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף. אלעד זגמן, ענבה, לשכת העיתונות הממשלתית
גולדקנופף. מגדיל תקציב לפריפריה/לשכת העיתונות הממשלתית, אלעד זגמן, ענבה

שר הבינוי והשיכון הכריז היום בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, כי יפעל להארכת המועד האחרון להגשת התוכניות העירוניות המחליפות את תמ"א 38, בשנה נוספת, עד מאי 2024.

משמעות ההארכה היא שכל הערים שרוצות להמשיך בפרויקטים של התחדשות בניינים יחידים, ולא רק מתחמי פינוי בינוי, יוכלו לעשות זאת בהמשך ישיר לפרויקטים שבוצעו מתוקף תכנית תמ"א 38, ככל שיגישו תוכנית עירונית מחליפה עד חודש מאי 2024. יצוין, כי כמעט בכל הרשויות המקומיות, שבהן יוצאים לפועל פרויקטים של תמ"א 38, מקודמות תכניות עירוניות מסוג זה, ומשמעות הדברים היא שבישובים אלה תימשך הפעילות כסדרה.

"היום אנחנו מבשרים לשוק על רציפות ודאות בדבר המשך ההתחדשות העירונית במתכונת תמ"א 38 באמצעות התוכניות העירוניות שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית", הודיע היום יצחק גולדקונפף, שר הבינוי והשיכון. "בכל רשות מקומית שמתבצעים בה פרויקטים של התחדשות בניינים יחידים ומעוניינת בהמשך של פעילות זאת, עבודה זו תימשך ללא הפסקה. לצד זאת סיכמתי על העמדת תקציב של 120 מיליון שקל לטובת מיפוי ותכנון מתחמי פינוי בינוי בערי הפריפריה, בכדי לייצר גם שם התחדשות עירונית".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. רז רוגובסקי,
אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית/רז רוגובסקי

התכניות העירוניות שיחליפו את תמ"א 38, המקודמות על-ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, נמצאות בשלבי אישור שונים בכל הערים שבהן מתקיימת כיום פעילות מסוג תמ"א 38, כאשר לפני מספר שבועות אושרה להפקדה בוועדה המחוזית מרכז תוכנית ראשונה מסוג זה עבור העיר רמלה.

התוכניות מקודמות כיום על-ידי הרשות הממשלתית בנהריה, פתח תקווה, אשדוד, כפר סבא, ראשון לציון, קריית ביאליק, חיפה, רעננה, לוד, בת ים, אשקלון, באר שבע, רמת גן, בית שמש, יבנה ובני ברק. בנוסף לכך, מספר ערים מקדמות תכניות מסוג זה באופן עצמאי.

הארכת המועד להגשת התוכניות המחליפות תאפשר לרשויות מקומיות אלה להאריך את תוקפה של תמ"א 38, עוד לפני שהתוכנית המקודמת הוגשה ועברה תנאי סף, וזאת על-ידי הכרזה במועצת העיר על הארכת תוקף תמ"א 38, והגשת התכנית המחליפה עד חודש מאי 2024.

התוכניות העירוניות מחליפות תמ"א 38 שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יחד עם הרשויות המקומיות, מותאמות בכל מקום לצרכי העיר הספציפית ומאפייניה, הקיבולת של העיר והתשתיות שלה, וזאת בשונה מתכנית תמ"א 38 הארצית. עם זאת בדומה לתמ"א 38, חלופת הרשות הממשלתית מאפשרת הוצאת היתר בנייה ללא צורך בהכנת תכנית נקודתית מפורטת במוסדות התכנון, ובכך חוסכת שנים במימוש של פרויקטים אלו.

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יצרה חלופה עירונית, מותאמת ואיכותית יותר, ביחס לתמ"א 38 הארצית, אך באותה עת במתכונת המוכרת לשוק ואשר לא דורשת זמן למידה והסתגלות, על מנת למנוע פער זמנים ופגיעה בפעילות זאת. יש לשמור על האפשרות לפעול לחידוש מבנה ישן יחיד, גם שלא במסגרת מתחם פינוי בינוי רחב, שאינו תמיד אפשרי. המהלך יאפשר לנו להשלים את הגשת התכניות המחליפות בכל הרשויות הרלוונטיות, ובכך לאפשר את המשך הפעילות מסוג זה בתחומן, באופן רציף."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully