וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שביתה: 17 הערים הגדולות הקפיאו את ועדות התכנון והבנייה

רנית נחום-הלוי

עודכן לאחרונה: 19.3.2023 / 16:30

החל מהבוקר: פורום ה-15 משבית את ועדות התכנון והבנייה ברחבי הארץ במחאה על חוק ההסדרים. ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים: "זהו גול עצמי של ראשי הרשויות שפוגעים במתכוון בתושבים שלהם"

רון חולדאי בבטקס הענקת אזרחות כבוד של עיריית תל אביב, 13 במרץ 2023. ראובן קסטרו
תל אביב. פורום ה-15/ראובן קסטרו

ערי פורום ה-15 השביתו היום באופן מלא את פעילות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה במחאה על כך חוק ההסדרים בנוסח המובא לממשלה בנושא פרקי הלאמת הארנונה, התשתיות הלאומיות והתכנון ובנייה.

"חוק ההסדרים שהממשלה מקדמת בימים אלה באופן דורסני וחסר תקדים יפגע קשות בסמכויותיו וביכולותיו של השלטון המקומי לבצע את תפקידיו, לנהל את ערי ישראל, ולתת שירותים לאזרחים ולתושבים", נמסר בהודעה שהוציאו מליאת הראשי הערים של פורום ה-15.

בהודעה שנמסרה בשבוע שעבר נכתב: "היה והממשלה לא תסיר מהצעת חוק ההסדרים את פרק הלאמת הארנונה, פרק התשתיות הלאומיות ופרק התכנון והבנייה, לרבות עצירת הפגיעה בהגנה על הסביבה והבריאות, עד ליום א' הקרוב, 19.3.2023, ישביתו ערי פורום ה-15 באופן מלא את פעילותן של הועדות המקומיות לתכנון ובנייה, לרבות פעילות התכנון והרישוי. ככל שהממשלה תמשיך בקידום פרקים אלה, פורום ה-15 יחריף את המאבק, לרבות השבתת מערכת החינוך בערים".

ראול סרוגו. כפיר סיון,
סרוגו. "הרשויות פוגעות בתושבים"/כפיר סיון

מאז אמצע השנה שעברה צנח היקף התחלות הבנייה בישראל בלמעלה מ-15% ולהערכת ההתאחדות, הוא צפוי לעמוד הרבעון הנוכחי על 15,000 יחידות דיור או פחות. הירידות החדשות נמשכות והיקפי הבנייה נחתכים בעיקר לאור אי הוודאות בענף ובמשק והעלאת הריבית על ידי בנק ישראל.

"זהו גול עצמי של ראשי הערים הגדולות שפוגעים במתכוון בתושבים שלהם", אומר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו. "ראשי הערים הגדולות בישראל לוקחים בשבי את תושבי הערים שלא יוכלו להיכנס לדירות שלהם שכבר נבנו ואת אלה שבניית הדירות החדשות שלהם תידחה בחודשים ארוכים. דווקא בתקופה של קושי אמיתי לצאת ולבנות דירות חדשות, השביתה הזו תפגע מאוד בהיצע הדירות ותגרום להעלאת מחירי הדירות ושכר הדירה".

בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ אומרים כי השביתה היא צעד מוקדם מדי, שכן היא באה עוד לפני דיוני עומק ענייניים בין הממשלה לבין העיריות החזקות בישראל על דרישותיהן.

"דווקא אנחנו הקבלנים יכולים לתווך בין העיריות לבין הקבלנים, ויכולים לנסח כלים שיקדמו מהר יותר תחילת וסיום הבנייה. העיכובים פוגעים קשות בזוגות הצעירים. להשבתה כזו, מצד ראשי הערים, תהיה גם תרומה שלילית באשר להעלאת מחירי הדירות, שדווקא עתה נמצאים בהתמתנות", הוא אומר.

סרוגו הדגיש: "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עצירה של ענף הבנייה והתשתיות וכשזה קורה, המחיר שהיא משלמת הוא אדיר. הכלכלה הישראלית כולה תלויה בהמשך עבודת הבנייה. הענף שלנו הוא מהמעסיקים הגדולים במשק, עם מעל 250 אלף עובדים ישראליים ושיתוקו הוא פגיעה ישירה בהם. הענף שלנו הוא אחד הלווים הגדולים במשק והיקף האשראי שלו מהמערכת הבנקאית נע סביב טריליון שקל, ולכן שיתוקו הוא פגיעה מסוכנת מאוד ביציבות הבנקים ובמשק כולו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully