וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הגיע הזמן לאכוף את הבטיחות במנופים

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות

עודכן לאחרונה: 9.3.2023 / 17:49

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות ומ"מ נשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, בטור אישי על בטיחות המנופאים באתרי הבנייה

אתר בנייה. שאטרסטוק, ShutterStock
מנופאים בענף הבניין הם מהתפקידים המרכזיים והחשובים באתר הבנייה/ShutterStock, שאטרסטוק

מנופאים בענף הבניין הם מהתפקידים המרכזיים והחשובים באתר הבנייה. בשנת 2017 נחתם נספח להסכם העבודה הקיבוצי הכללי עבור העובדים המועסקים כמנופאים בענף, ובין היתר, סעיף חשוב שעוסק בבטיחות וגהות של המנופאים.

בסעיף 25 כמפורט בנספח להסכם, מפורט מה יש לעשות על מנת לתקן את הליקויים הנהוגים בענף: כיצד יש לפקח על תקינות המנוף, איזה ציוד חייב להיות למנופאי כשהוא עובד בגובה ועוד.

כיום אין מספיק אכיפה רצינית על יישום ההסכם בכלל והסעיף בפרט.

יצחק מויאל. CHARISMA PIXEL,
יצחק מויאל/CHARISMA PIXEL

נעשתה על ידי עבודה רצינית בנושא והצלחתי לשכנע את המעסיקים להסכים לזה אבל היישום לא מולא במלואו. על מנת להבין עד כמה הנושא הזה הוא קריטי, חייבים לדעת שברוב אתרי הבנייה בישראל יש לפחות מנוף אחד.

התחום פועל עד היום ללא הכשרה מתאימה; אין מספיק פיקוח על שעות עבודה ומנוחה, שעות עבודה חורגות מהמותר בחוק ורבים מהמנופאים לא הוכשרו לכך. לדעתי לעובדים רבים יש תעודות מזויפות או שהם משתמשים בתעודה של מישהו אחר.

עדכון ההסכם והרחבתו בשנת 2017 נולד לאחר שהתגלו על ידנו באלפי אתרי בנייה ממצאים לגבי תחזוקה לקויה ומנופים לא תקניים. מצאנו כי מפעילי המנופים נאלצים לשבת למעלה מ-14 שעות, בלי תנאים מינימלים, בלי שירותים או ברז מים. הכל פועל בשיטת ה"יהיה בסדר".

שכר המנופאים נקבע בהתאם להסכם לפי מחיר לשעה באמצעות חברות כח אדם והעסקה לא ישירה וזו חלק מהבעיה. רק חלק קטן מהעובדים מועסקים בחברות הבנייה בעסקה ישירה.

המנופאים פנו להסתדרות ורובם התאגדו. קיימנו בחירות ונבחרו 7 נציגים עם יו"ר ארצי שמייצג את כל המנופאים בישראל. המטרה העיקרית שלנו והחשובה ביותר היא אכיפת החוק וההסכמים הקיבוצי, המלחמה ברישיונות המזויפים ובהכשרה ובשיטת העסקתם דרך חברות כח אדם.

מדינת ישראל - ממשלת ישראל באמצעות המשרדים השונים מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע"מ, מנהל ההסדרה, מנהל האכיפה, מנהל הבטיחות משטרת ישראל ומשרד המשפטים, צריכים להתכנס סביב שולחן גדול אחד רק כך נוכל לנצח במלחמה החשובה הזו הסדרת ענף המנופאות.

מנופאי בפעולה. ShutterStock
אסור להמשך לתת יד להפקרות הקיימת/ShutterStock

העסקה באמצעות חברות כח אדם הפכו את העסקה לשיטה מקובלת על חברות הבנייה בכל הקשור להעסקת מנופאים. הם מצאו שיטה איך לחמוק מאחריות פלילית במקרה של תאונה והבעיה שלצערי חברות בנייה רבות משתפות פעולה בשקט מאחורי הקלעים עם חברות כח אדם שמעסיקות מנופאים - הן מבחינת תשלום שכר בשחור והן מבחינת התעלמות מוחלטת מתשלום השכר ושעות עבודה והקפדה על כללי הבטיחות.

הוועד הארצי של המנופאים דורש מאיתנו דבר אחר והוא מאוד פשוט: שחברות הבנייה יהיו במאבק אחד עם ההסתדרות והמשרדים הממשלתיים כדי להפוך את הענף לאיכותי, בטיחותי ומקצועי. האינטרס למנופים תקינים, הקפדה על נהלי בטיחות, הכשרות של מנופאים אמינות וחוקיות, פיקוח על תעודות המקצוע ומניעת זיוף הוא אינטרס של כל הגורמים בענף ולא רק של המנופאים שהוועד מייצג אותם.

אין להם ברירה - מנופאי באתר בנייה לא יכול להילחם בכל התופעות אלו לבד.

אני לא מוכן להמשך לתת יד להפקרות הקיימת. אנחנו חוזרים לאחור, ואני מתכוון להעמיד לרשות הוועד הארצי את כל הנדרש על מנת שכל החברות המעסיקו יאכפו את הסכם המנופאים וגם את כללי הבטיחות. אני אף שוקל להכריז סכסוך עבודה להשבתת הענף כולו.

אם רוצים לעשות שינויים באתרי הבנייה חייבים להתחיל ולטפל באופן ייסודי בכמה תחומים ובמיוחד במנופאים. לעניות דעתי אין צורך בחקיקה, צריך דחוף לעלות את הערבות של תאגידי כח אדם לפחות למיליון שקל למפרים את החוק ולעצור מיד את פתיחת החברות שנפתחות בסיטונאות ("חברות קש"(, להנחות את אגף האכיפה ומנהל ההסדרה לשיתוף פעולה עם משטרת ישראל ולהקים צוות שיילחם בחומרה ויעצור את התופעות המסכנות חיים.

בשיתוף הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות
  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully